respublika.lt

Pabėgėlių labai laukė, dabar - atsižegnoja

(0)
Publikuota: 2021 liepos 10 15:20:21, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Toks vaizdas užfiksuotas Vilniuje 2006 metais prie prezidentūros. Tik laiko klausimas, kada šių dienų nelegalai ims reikalauti savo įsivaizduojamų teisių protestuose. Redakcijos archyvo nuotr.

Prieš šešerius metus Lietuvoje buvo išpopuliarėjusios akcijos „Sveiki atvykę", skirtos iš užsienio atvykusiems nelegalams palaikyti. Jose dalyvavo ir būrys politikų, ypač aktyvūs buvo socialdemokratai. Tačiau dabar, kai „pabėgėliai" užplūdo Lietuvą, jau net ir juos sveikinusieji skambina pavojaus varpais bei šneka visiškai kitaip. Nebesveikina. Priešingai - ragina ginti sieną, griežtinti bausmes nelegalios migracijos per sieną organizatoriams, o griežčiausi siūlo nesicackinti su atvykėliais ir kišti juos už grotų - kad atbaidytų kitus.

 


Pakeitė nuomonę

Minėtose akcijose nelegalus su atvykimu sveikindavo daugybė politikų, dauguma jų - socialdemokratai: Giedrė Purvaneckienė, Margarita Jankauskaitė, Algirdas Sysas, Vytenis Andriukaitis, Gintautas Paluckas, Birutė Vėsaitė ir kiti. Dabar jie sako, kad akcijose nebedalyvautų. Kodėl?

„Dabartinis didžiulis migrantų srautas atrodo grėsmingai. Juo labiau kad Lietuva, pasirodo, nelabai pasiruošusi tokį srautą priimti. Tačiau aš diferencijuočiau tuos pabėgėlius ir negalėčiau lyginti to, kas vyko prieš kelerius metus, kai buvo organizuotos jūsų minėtos akcijos, su tuo, kas vyksta dabar. Tada vyko karas Sirijoje, dabar, kiek žinau, kraštuose, iš kurių daugiausiai atvykstama į Lietuvą, karų nėra. Reikia atskirti tuos, kurie yra persekiojami ir kuriems reikalingas prieglobstis, nuo ekonominių migrantų. Dabartinėje situacijoje akcijose tikrai nedalyvaučiau, nes visų mes tikrai negalime priimti. Žinome, ko jie čia vyksta", - „Vakaro žinioms" sakė eksparlamentarė, buvusi ūkio ministrė Birutė Vėsaitė.

Ji turi priekaištų ir mūsų valdžiai, ypač Ingridos Šimonytės Vyriausybei.

„Valdžia visiškai nepasiruošusi sienos gynybai. Ir nereikėjo daryti neapgalvotų sprendimų - visokių nediplomatinių išsišokimų prieš Baltarusiją, kuri dabar ir permetinėja mums migrantus.

Tik teisingai pasielgta, kad į pasienį pasitelkta kariuomenė. Tegul pabėgėliai nemano, kad tokie srautai paklius į džiaugsmingą glėbį. Jei bėgtų nuo karo - reikėtų priimti, tačiau ir tai tik iki tada, kai karas jų šalyje baigtųsi. Mes badaujančių valstybių problemos neišspręsime", - pastebėjo politikė.

Siūlo griežtinti

Kitas socialdemokratas, Seimo narys Linas Jonauskas siūlo griežtinti Baudžiamąjį kodeksą, siekiant atgrasyti asmenis nuo neteisėto žmonių per Lietuvos sieną gabenimo organizavimo.

Už neteisėtą migracijos per valstybės sieną organizavimą grėstų laisvės atėmimas ne nuo 4 iki 10, o nuo 10 iki 20 metų.

„Neteisėtu žmonių gabenimu į Lietuvą užsiimantys asmenys daro žalą Lietuvos valstybei. Šiuo metu valstybės sienos apsaugos pareigūnai dirba sustiprintu režimu, naudojama daugiau resursų išaiškinti neteisėtiems sienos kirtimo atvejams, statoma apgyvendinimo infrastruktūra pabėgėliams, didelį darbo krūvį patiria vertėjai, įvairios tarnybos, kurioms naudojamos biudžeto lėšos. Nelegalių migrantų šiais metais sulaukėme keliolika kartų daugiau, nei praėjusiais metais. Šiuo metu už tokios veiklos organizavimą gresia nuo ketverių iki dešimties metų laisvės atėmimas. Manau, kad laisvės atėmimo bausmės didinimas nuo dešimties iki dvidešimties metų pasiųstų aiškų signalą, kad Lietuva nesitaikstys su valstybei žalinga veikla", - tvirtino L.Jonauskas.

Seimo narys mano, kad dabar, kai neteisėtos migracijos organizatorių „stogas" yra Baltarusijos režimas, sunku tikėtis, kad nusikaltėliai būtų išduoti Lietuvai. Tačiau bausmių sugriežtinimas būtų atgrasymo priemonė, nes nelegalų gabentojai žino, kad režimas nėra amžinas ir anksčiau ar vėliau jie sulauks sankcijų.

„Net jei organizatoriai nebus sulaikyti mūsų pareigūnų, Baltarusijos režimas nebus amžinas, todėl anksčiau ar vėliau pagal Lietuvos pareigūnų surinktą informaciją bus prašoma naujos Baltarusijos valdžios išduoti Lietuvai asmenis, įtariamus nusikalstama veikla. Neteisėtas žmonių gabenimas per sieną - rimtas pažeidimas, kuris nebus toleruojamas", - teigė L.Jonauskas.

„Švelnutėlis" kodeksas

O pačių sieną kertančių nelegalų atžvilgiu mūsų Baudžiamasis kodeksas yra „švelnutėlis ir pūkuotas kaip kačiukas", tačiau parlamentaras jiems bausmių griežtinti nesiūlo. Už neteisėtą sienos perėjimą tenumatyta bauda, areštas arba laisvės atėmimas iki 2 metų. Tačiau nuo bausmės atleidžiama, jei perėjūnas į Lietuvą atvyko turėdamas tikslą pasinaudoti prieglobsčio teise arba pereiti į trečią valstybę.

„Nemanau, kad reikėtų griežtinti bausmes. Jei žmogus bėga nuo karo, jį reikia priimti, o ekonominius migrantus reikia įsodinti į lėktuvą ir grąžinti į kilmės šalį. Sodinti juos į Lietuvos kalėjimus būtų absurdas ir didelė našta Lietuvai. Grąžinimas į kilmės šalį būtų atgrasymo priemonė kitiems, nes bergždžias reikalas sumokėti didžiulius pinigus kažkam, kad patektum į Lietuvą, jei tave sugrąžins atgal. Ir signalas, kad tokie Lietuvoje nelaukiami", - pridūrė L.Jonauskas.

Nereikia stabdyti

Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras Zigmas Vaišvila dabartinę visų pirma apibūdina retorišku klausimu mūsų valdžiai.

„Kodėl nėra readmisijos sutarties su Baltarusija? Apsimetinėsime, kad tai - nesvarbus klausimas? Vietoj to, mūsiškiai nusprendė „politikuoti" su Baltarusija, išsišokti ir gavo atsaką: neteko krovinių srautų, tačiau gavo srautus nelegalų. Antra - jei migrantai vis dėlto jau yra, kodėl valdžia juos apgyvendina mokyklose ir kitur? Kodėl mūsų žmonės turi būti už tai atsakingi? Rupūžės, taigi Lukiškės tuščios. Vežkite į Lukiškes.

Tačiau svarbiausias dalykas - mūsų valdžioje sėdi idiotai. Reikėjo visus nelegalus tyliai praleisti, nes jie nenori likti Lietuvoje, nori į Vakarus, kur didesnės išmokos. Aišku, valdžia to garsiai negali sakyti, tačiau daugybė dalykų yra daroma nekalbant. O sulaikydami mes tuos pabėgėlius užsikrauname sau ant galvos", - įdomią išeitį pasiūlė signataras.

Būtina atgrasyti

Profesorius Vytautas Daujotis pats save ramina, kad Lietuva nelegalams tėra tranzito šalis, kurioje jie nenori pasilikti. Tačiau vis tiek jų nereikia įsileisti, nes paskui tai šaliai brangiai kainuoja.

„Jie turi būti sustabdyti ant sienos. Ir reikia daugybės atgrasymo priemonių. Pavyzdžiui, už nelegalų sienos kirtimą sodinti už grotų, kur būtų tik minimalios sąlygos. Tik reikia, kad informacija, kas laukia nelegalų Lietuvoje, pasklistų. Bet ir to neužtektų, nes kiekvieno užsieniečio juk nesupažindinsi su tuo, kas laukia Lietuvoje. Todėl reikia aktyvių veiksmų - tvoros statymo, kariuomenės pasitelkimo, bet tik kalbama ir nieko nedaroma. Netgi elgiamasi priešingai: perėję sieną pasitinkami gerai, todėl siunčiamas kaip tik priešingas signalas - verta pabandyti pereiti Lietuvos sieną", - baisėjosi V.Daujotis.

Komentarai

Irake gimęs ir augęs Alanas Chošnau: nekalbėkime, kad visi irakiečiai yra blogi

Ką apie nelegalų iš Irako srautus mano Irake kurdo ir lietuvės šeimoje gimęs ir pirmuosius 8 metus ten gyvenęs Lietuvos atlikėjas Alanas CHOŠNAU?

„Sunku pasakyti, kodėl dabar toks pabėgėlių iš Irako suintensyvėjimas. Galbūt dėl to, kad ten niekaip nesibaigia neramumai, prasidėję 2003 m., kai JAV įsiveržė į Iraką ir pašalino diktatorių Sadamą Huseiną. Iki šiol tebesitęsia labai stipri ekonominė, politinė suirutė, itin stiprus visuomenės susiskaldymas, nesibaigia teroristiniai aktai. Vyksta stiprios kovos tarp partijų, religinių bendruomenių, ypač tarp šiitų, sunitų ir kurdų. Iš Irako žmonės nuolat bėga, tik dabar tai palietė Lietuvą, todėl mes apie tai ir kalbame. Palietė Lietuvą, nes Baltarusijos diktatorius Aliaksandras Lukašenka laikosi savo žodžio ir įvykdė grasinimus dėl pabėgėlių", - sakė A.Chošnau.

Dainininkas nesiėmė spėlioti, kaip su lietuviais sugyventų irakiečiai, jei didelė jų diaspora atsirastų mūsų šalyje, nes tarp tautų yra didžiuliai kultūriniai skirtumai.

„Na, aš puikiai integravausi Lietuvoje, bet mano ir situacija yra kitokia, nes mano mama - lietuvė. Sunku kalbėti, ar didelis skaičius Irako piliečių sėkmingai integruotųsi Lietuvoje, nes nežinau Lietuvos politinės sistemos dėl pabėgėlių integracijos, požiūrio, todėl sunku ir prognozuoti. Neaišku, ar būtų suteiktos sąlygos adaptuotis, kaip paprasti žmonės priimtų pabėgėlius, ar padėtų atsistoti ant kojų. Labai daug niuansų", - svarstė atlikėjas.

A.Chošnau ramina: dalis visuomenės be reikalo baiminasi, kad, šalyje apsigyvenus dideliam skaičiui pabėgėlių, tarp vietinių ir atvykėlių kiltų įvairių įtampų.

„Vadovautis baime nereikia, nes tada ir musė gali atrodyti kaip dramblys. Negalima kalbėti, kad visi irakiečiai yra blogi. Juk apie lietuvius užsienyje irgi ne itin gerai kalbama, tačiau tai nereiškia, kad visi lietuviai tokie. Skirtumai tarp irakiečių ir lietuvių - dideli, tačiau negalima galvoti, kad vien dėl to kils įtampa. Ir negalima iš karto visų vertinti neigiamai bei jų bijoti. Į kiekvieną atvejį reikia žiūrėti konkrečiai: kas tai per žmogus, kodėl atvyko, nuo ko bėgo, kas jo šeima. Nes tikrai iš Irako dauguma yra ne ekonominiai pabėgėliai, o žmonės, bėgantys nuo neramumų. Prieš tai kentėjo nuo diktatūros, o dabar - nuo politinės krizės, teroro aktų, nuo įtampos ir pan." - dėstė A.Chošnau.

Vieni ragina ekonominių nelegalų per sieną neįsileisti naudojant įspėjamuosius šūvius į orą, ašarines dujas, kiti - kad perbėgusius reikia grąžinti į kilmės šalį, treti - kad sodinti. Ar A.Chošnau norėtų, kad būtų priimami ir apgyvendinami bei integruojami visi, net ir ekonominiai, migrantai?

„Kadangi Lietuva yra ES šalis, turi pasižiūrėti, kaip šiuo klausimu elgiasi kitos ES šalys, nes šiuo klausimu turi būti bendri sprendimai. Pavyzdžiui, Švedija jau daugybę metų integruoja užsieniečius iš kitų šalių ir daro tai sėkmingai. Mano sesuo yra labai smarkiai nukentėjusi nuo karo, prarado vyrą, kurį teroristai pagrobė ir nužudė. Švedija ją priėmė ir puikiai integravo į savo visuomenę. Reikia remtis geraisiais pavyzdžiais, pasiimti kurį nors modelį ir gal net patobulinti. Nes pabėgėlių bus visą laiką ir gal net daugės. Mat pasaulyje daug taškų, kur žmonės kenčia. Nereikia atstumti ir tų, kurie bėga nuo ekonominės krizės. Juk puikiai matome, kad ir iš Lietuvos žmonės emigruoja. Pasaulis yra vienas, žmonės yra svarbiausi, o ne kultūriniai, rasiniai skirtumai. Reikia atsižvelgti į kiekvieną situaciją atskirai ir, jei su žmogumi viskas yra gerai, priežastis, kodėl jis bėga - rimta, duoti jam šansą integruotis", - reziumavo A.Chošnau.

Islamo tyrinėtojas prof. Egdūnas Račius:

Islamo tyrinėtojas prof. Egdūnas Račius sako, kad pagrindinė migrantų iš Irako srauto priežastis ne tiek kokie nors nauji neramumai Irake, nuo kurių žmonės bėgtų, o oficiali Baltarusijos valdžia.

„Pačiame Irake Baltarusijos valstybinės turizmo ir kitos agentūros tiesiog apgaudinėdamos siūlo Irako piliečiams persikelti į Europą per Baltarusiją. Lietuva geografiškai yra atsidūrusi nepatogioje vietoje. O štai, pavyzdžiui, Estijoje šios problemos nėra, nes ji neturi sienos su Baltarusija ir išvengia migrantų srauto.

Labiausiai per Lietuvą migrantai taikosi į Vokietiją arba į Švediją, kur yra pakankamai didelės bendruomenės. Kokios? Didžiąja dalimi - kurdų, nes absoliuti dauguma atvykstančių žmonių yra iš Irako Kurdistano, kuris 30 m. de facto yra nepriklausoma valstybė, tačiau kurioje, deja, pastaruoju metu aštrėja įvairios politinės, ideologinės ir kartu ekonominės įtampos. Todėl eiliniai gyventojai ieško galimybių persikelti į ES, ten turi giminių. O Baltarusijos režimas tokią galimybę yra suteikęs ir dar iš to uždirba didelius pinigus: už „ekskursijas" mokama po 6-10 tūkst. Tik dabar nepasakyčiau, dolerių ar eurų, bet sumos vis tiek įspūdingos", - kalbėjo E.Račius.

Pašnekovas, paklaustas, ar yra dideli kultūrų skirtumai tarp lietuvių bei irakiečių ir ar jie Lietuvoje, daugėjant nelegalų, galėtų sukelti įtampas, sako, kad to nereikia sureikšminti.

„Nes jie Lietuvoje nė neketina pasilikti, Lietuva jiems - neegzistuojantis taškas, kažkokia vieta žemėje, kurią reikia fiziškai pereiti. Tų žmonių akimis Lietuva nėra Europoje, todėl lietuviams jie jokios grėsmės nekelia. Įtampos gali kilti tik ten, kur apgyvendinami pabėgėliai: jei į vieną palapinę bus patalpinti, pavyzdžiui, skirtingų religijų atstovai", - sakė E.Račius.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s