respublika.lt

Seimo nariai siūlo sprendimą dėl vaistų krizės

(10)
Publikuota: 2022 lapkričio 30 09:17:00, Jadvyga Bieliavska, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
Asociatyvi Stasio Žumbio nuotr.

Farmacijos įstatyme  siūloma  nenurodyti konkretaus priemokos už kompensuojamus vaistus dydžio eurais.

 

Tokį pasiūlymą įregistravusi parlamentarų grupė mano, kad konkretų maksimalios priemokos dydį  turėtų tvirtinti Vyriausybė, atsižvelgdama į realią padėtį, nes dabar valdžia „bėga paskui nuvažiuojantį traukinį“.

Seime svarstomomis Farmacijos įstatymo pataisomis siūloma nustatyti konkretų maksimalų priemokos už vaistą ir medicinos pagalbos priemonę dydį eurais. Tačiau  pasiūlymo autoriai perspėja, kad dėl didelės infliacijos artimiausiu metu gali susidaryti situacija, kai Farmacijos įstatyme nurodytas konkretus priemokos dydis eurais jau taps neaktualus. 

„Dėl lėtos įstatymo keitimo procedūros reikalingų pakeitimų priėmimas gali užtrukti, o rinkoje jau nebus realios galimybės užtikrinti nurodyto fiksuoto dydžio priemokos. Pažymėtina, kad vien projekto svarstymo Seime metu nuostatos dėl priemokos dydžio eurais jau buvo kelis kartus redaguotos (maksimali priemoka didinta kelis kartus per pusmetį). Tokia situacija gali lemti, kad dalis itin reikalingų vaistų neatitiks kompensavimo kriterijų ir taps nekompensuojami bei nebeprieinami Lietuvos gyventojams“,- sako pasiūlymą inicijavę  Seimo socialdemokratai.

Jie taip pat pažymi, kad projekte pateikti maksimalios priemokos nustatymo kriterijai (priemokos dydis susietas su bazine kaina bei vidutine kompensuojamo recepto kaina), todėl konkretaus priemokos dydžio eurais nurodymas įstatyme yra perteklinis ir žalingas, o konkretų maksimalios priemokos dydį eurais turėtų tvirtinti Vyriausybė.

Gydytojams ir pacientams skundžiantis dėl vaistų trūkumo, socialdemokratai pažymi, kad vaistų krizę, be kitų priežasčių, lėmė „Vyriausybės pasyvumas ir gėdingos biurokratinės kliūtys“. Todėl Seimo nariai socialdemokratai siūlo spręsti „susidariusią situaciją, kai dalis itin reikalingų vaistų neatitiks kompensavimo kriterijų ir taps nekompensuojami bei nebeprieinami Lietuvos gyventojams.“

Pacientų organizacijų vertinimu, pasikeitus kompensuojamųjų vaistų kainynui net 300 tūkst. gyventojų jame neberado savo vaistų, taip pat sužinojo, kad turės mokėti pilną kainą.

„Vaistui „iškritus“ iš sąrašo, kyla grėsmė, kad tiesiog nebus kuo jį pakeisti. O juk čia kalbame apie medikamentus, skirtus širdies ir kraujagyslių ligoms, astmai, prostatai, psichinės sveikatos ir kitiems sunkiems sutrikimams gydyti“, – pažymi Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė, Socialdemokratų partijos frakcijos seniūnė Orinta Leiputė.  

Anot socialdemokratų, vaistininkų duomenimis, šiuo metu vaistinėse trūksta įvairių vaistinių preparatų, tarp jų – antibiotikų ir skystų antibiotikų vaikams.

Socialdemokratai pažymi, kad vaistų krizė yra kaina, kurią mokame už Vyriausybės pasyvumą milžiniškos infliacijos akivaizdoje. „Lietuva – kainų rekordininkė Europoje. Vyriausybei nesiėmus aktyvių veiksmų infliacijai pažaboti, pasekmes šiandien jaučiame visose srityse. Vaistai – ne išimtis. Tiekėjai linkę trauktis iš Lietuvos. SAM atsikalbinėjimas, esą vaistų tiekimo sutrikimai „nėra didelė naujovė“, rodo tragišką abejingumą žmonių padėčiai“, – piktinasi O. Leiputė.

„Gydytojai sutrikę, nes yra priversti vietoj tinkamiausio vaisto išrašyti tą, kurį dar realu rasti vaistinėse. Bet dažnai paaiškėja, kad ir to jau nebėra. Chaosas duomenų sistemose, niekam tikusi vaistų administravimo tvarka jau kelia grėsmę ne tik žmonių sveikatai, bet ir gyvybei“, – priduria parlamentarė.  

Seimui svarstant Farmacijos įstatymo pakeitimus, vaistų gamintojai įspėja, kad nauji reikalavimai gali dar sumažinti vaistinių preparatų pasirinkimą ir prieinamumą.„Ministras A. Dulkys nieko nepadarė, kad greičiau vyktų inovatyvių vaistų vertinimas: trūksta specialistų ir lėšų, pacientai laukia nesulaukia modernių vaistų“, – nurodo O. Leiputė.

Pasak jos, įvairios organizacijos seniai ragina Valstybinę vaistų kontrolės tarnybą leisti gydytojams per E. sveikatos sistemą gauti informaciją apie vaistų trūkumą ir kompensavimą. „Rašydamas elektroninį receptą, gydytojas matytų esamą padėtį, jei įmanoma, skirtų kitą vaistą, žmonės nebūtų vejojami ir stumdomi“, – pažymi Socialdemokratų partijos frakcijos seniūnė.

Pasiūlymą Farmacijos įstatymo pataisoms įregistravo Seimo nariai  Orinta Leiputė,  Rimantė Šalaševičiūtė, Zenonas Streikus,  Julius Sabatauskas, Aurelijus Veryga.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
8
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (10)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar klausėte kandidatų į prezidentus debatų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate savo ekonominę padėtį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-1 +2 C

-2 +5 C

+5 +10 C

+2 +7 C

+4 +10 C

+5 +12 C

0-6 m/s

0-5 m/s

0-9 m/s