Seimas po svarstymo pritarė kitų metų PSDF biudžeto projektuinuotraukos

2019 gruodžio mėn. 10 d. 16:58:08 Perskaitė 743

Seimas posėdyje antradienį po svarstymo pritarė 2020 metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto projektui. Jis, kaip planuojama, bus 245 mln. eurų didesnis nei šiemet ir iš viso sudarys 2,3 mlrd. eurų, išlaidos – 2,1 mlrd. eurų.

 

Už patobulintą biudžeto projektą balsavo 56 Seimo nariai, prieš – 27, susilaikė – 12.

„2020 m. biudžete numatytas neproporcingas PSDF rezervo didinimas daugiau nei 200 mln. eurų, dėl ko metų gale PSDF rezervo lėšos viršys 600 mln. eurų ir sudarys net trečdalį visų faktinių biudžeto išlaidų, nors kituose biudžetuose tokių didelių rezervų nenumatyta“, – Seimo posėdyje sakė Dovilė Šakalienė.

„Dar nebuvo tokio atvejo, kad grįžtų iš Vyriausybės patobulintas PSDF biudžetas blogesnis nei buvo. Pirmajame projekte bent jau nebuvo supriešinti medikai su pacientais“, – sakė parlamentaras Antanas Matulas.

Parlamentaras Algirdas Sysas teigė, kad tikėtis, jog dalis rezervo lėšų metų eigoje bus skirta medikams, yra ydinga.

„Medikai aiškiai konstatuoja, kad yra kolektyvinės sutartys, kurias pasirašė ministras, bet proporcingai augant biudžetui nedidėja nei kompensuojamiems vaistams skiriama suma, nei darbo užmokesčiui. Tikėtis, kad tai bus padaryta metams bėgant iš rezervo, manau, tai yra ydinga praktika. Įstatyme yra labai daug subjektyvizmo“, – sakė A. Sysas.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga tuo tarpu teigė, kad „biudžetas yra augantis“.

„Kelis kartus buvo teikti siūlymai efektyvinti sistemą, padaryti, kad tos pačios rajono ligoninės galėtų efektyviau veikti, bet, deja, tada jūs nepalaikėte. (...) Nereikėtų priešinti nei medikų, nei pacientų, biudžetas yra augantis“, – sakė A. Veryga.

Planuojama, kad 2020 m. PSDF biudžeto pajamos iš viso turėtų būti 3,7 mln. eurais didesnės, nei buvo numatyta pirminiame projekte. Jos buvo numatytos 75 metų ir vyresnių bei mažas pajamas gaunančių gyventojų kompensuojamųjų vaistų ir medicinos pagalbos priemonių priemokoms dengti.

Patobulintame projekte ateinantiems metams asmens sveikatos priežiūros paslaugoms, medicininei reabilitacijai ir sanatoriniam gydymui bei sveikatos programoms buvo numatytos papildomos lėšos – daugiau kaip 40 mln. eurų, siekiant vykdyti įsipareigojimus, numatytus 2017 m. gruodžio 13 d. Kolektyvinių derybų susitarime dėl medicinos darbuotojų darbo užmokesčio didinimo

Asmens sveikatos priežiūros paslaugoms numatytos lėšos, palyginti su pirminiu 2020 m. PSDF biudžeto projektu, didėja 35 mln. eurų, medicininei reabilitacijai ir sanatoriniam gydymui – 2 mln. eurų, sveikatos programoms – 3 mln. eurų. Šios papildomos lėšos susidaro perskirstant pirminiame projekte numatytą sumą, kuria didėjo vaistams ir medicinos pagalbos priemonėms nustatyta lėšų suma.

Prognozuojama, kad kitų metų pradžioje PSDF biudžeto rezervas turėtų sudaryti 370 mln. eurų.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net