Šeima nėra tik nurodymų vykdytojanuotraukos (7)

2019 balandžio mėn. 16 d. 07:42:29 Perskaitė 1419

Šiandien Lietuvoje vaikus auginančios šeimos jau gali atsikvėpti lengviau, nes po dviejų savaičių įsigalios Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimai, numatantys daugiau pagalbos šeimai ir daugiau atsakomybės tarnyboms. „Vakaro žinių“ kalbinta buvusi ilgametė Raseinių rajono savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Regina Klevinskienė, prieš reformos įgyvendinimą paliko mėgstamą darbą. Šiandien ji sako matanti, kad ir vėl lipame ant to paties grėblio - pokyčių norime staiga ir didelių.

 

- Socialinės apsaugos ir darbo ministras tikina, jog dabartinės pataisos privers vaiko teisių specialistą, prieš paimant vaiką, apsispręsti, ar ginti vaiką, ar save. Tokiai pozicijai pritaria ir kai kurios nevyriausybinės organizacijos. Bet jeigu specialistas yra kompetentingas, ar jam tikrai vaiko paėmimas sukels vidinį konfliktą?

- Žinoma, nesukels. 10 mėnesių vykdžiau mokymus vaiko gerovės komisijų nariams ir tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatoriams. Patikėkite, pavyzdžių, kaip savivaldybės pasirengusios paslaugas kurti ir teikti, yra pačių įvairiausių: nuo labai liūdnų iki labai gerų. Matyt, suveikia žmogiškasis faktorius - kiek profesionalus yra dirbantis specialistas, kuris geba pagrįsti poreikį.

Jeigu vaikas paimtas iš šeimos, reikia dėti visas pastangas, kad jis sugrįžtų į šeimą. O tai įmanoma tik dirbant kompetentingiems specialistams. Šeima neturi būti gąsdinama, ji turi būti motyvuojama dirbti komandoje. Nepakanka tik nuleisti šeimai nurodymus iš viršaus, o tada sakyti, kad jie nebendradarbiavo. Šeima turi būti aktyvi proceso dalyvė, bet ne rekomendacijų ir nurodymų vykdytoja. Šeima turi suprasti, kad ji yra labai reikšminga. Pagalba šeimai neturi būti teikiama tik raštuose. Reikalingas švietimas ir mokymas - tiek šeimų, tiek specialistų. Nes moralų čia reikia mažiausiai.

- Vaiko teisių apsaugos reforma vis dar vadinama Matuko vardu, kaltinant tėvus, nors tuo atveju būtent tarnybos nepadarė savo darbo - vaikas skundėsi, kad buvo mušamas, tačiau iš šeimos paimtas nebuvo.

- Ir ne tik šiuo atveju. Aš suprantu, kad pasaulyje būta atvejų, kai valstybės iš patirtų tragedijų mokėsi, tačiau priimant įstatymą, reikia įsivaizduoti, kaip jis veiks. Ar jis iš viso galės veikti praktikoje? Man keista, kai faktas, jog dabar vaikas galės būti paimamas tik kraštutiniu atveju, pateikiamas kaip naujiena. Taip buvo visada ir tai visada buvo numatyta įstatymuose, - kad vaikas gali būti iš šeimos paimamas tik kraštutiniu atveju, kai nesuveikė viskas, ką valstybė galėjo padaryti. Aukščiausiasis Teismas taip pat apie tai pasisako nuolat ir jau daug metų. Be to, niekas neatšaukė ir Baudžiamojo kodekso. Tiesa, apmaudu, kad ikiteisminiai tyrimai vis dar vyksta labai ilgai, o dar ilgiau užsitęsia, kai reikalinga atlikti vaiko psichologinę-psichiatrinę ekspertizę. Čia vietinės reikšmės specialistai nieko nepakeis, reikalinga politinė valia. Jeigu jau visi susirūpinusiais veidais kalba apie vaiko gyvenimo kokybę, reikia suprasti, kad tokie terminai yra nenormalūs. Sunku ir suskaičiuoti, kiek metų apie tai vis girdžiu.

- Naujos pataisos, po priėmimo Seime, įsigalioja itin greitai - jau nuo gegužės mėnesio. Ar nelipame ant to paties grėblio, kai ir vėl specialistai turės dirbti dar neapmokyti ir nežinantys, kaip?

- Pritariu, kad neturime gąsdinti specialistų, kurie šiandien situaciją stebi „pastatę ausis“. Specialisto sprendimas labai svarbus, jį priimant, reikia įvertinti, kaip sprendimas paveiks vaiką šiandien bei jo gyvenimą ateityje. Todėl būtų labai gerai, jei specialistai žinotų, kaip taikyti naujas sąvokas savo darbe. Nesinorėtų, kad jie po dviejų savaičių eitų į darbą dar nežinodami, kaip reikės įvertinti „reikšmingą žalą“ ir ją atpažinti. Skyriai jau šiandien turi žinoti, kaip dirbs. Kad nereikėtų vieniems tik kaltinti, o kitiems tik teisintis. Aš skaitau komentarus prie straipsnių ir matau, kai juose darbuotojai išvadinami įvairiais nemaloniais epitetais ir jiems netgi yra tiesiogiai grasinama. Sugriauti sistemos įvaizdį galima labai greitai, o atstatyti bus labai sunku.

- Prie tarnybos įvaizdžio gerinimo galėtų prisidėti ir tai, jei tarnyba bent retkarčiais pripažintų, kad buvo padaryta klaida?

- Sutinku su tuo. Laukia daug darbo ir ne viskas lengvai išsprendžiama. Naujų specialistų daug, o įgūdžiai ir supratimas ateina ne taip greitai. Gerai, jeigu yra patirties turintis praktikas, kuris juos kuruos, o jeigu kone visas skyrius susideda vien iš naujų specialistų, nežinau, ar lengva bus išvengti sudėtingų klaidų. Žinote, aš visada labai kategoriškai pasisakiau prieš grėsmių lentelę ir laikausi šios nuomonės iki šiol. Nauji pakeitimai numato šios lentelės panaikinimą. Tačiau ar dėl jos nebebus blogų sprendimų? Manau, visko bus. Todėl reikalingas specialistų kvalifikacijos kėlimas ir daugybė mokymų, kad jie žinotų, kaip dirbti kasdienį darbą. Yra daugybė klausimų, į kuriuos turėsime atsakyti.

Skubėjimo tonas jau iš pradžių buvo ydingas. Nereikėjo taip skubėti. Tačiau tai jau padaryta.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net