Šalpusnių žiedai atbaido visas negaliasnuotraukos

2011 gegužės mėn. 01 d. 12:08:00 Perskaitė 21129

Pirmieji vaistažolių sezoną pradedantys šalpusniai jau geltonuoja. Žolininkai sako, kad dabar pats metas prisirinkti ir prisidžiovinti šalpusnių žiedų, o kiek vėliau - ir jų lapų.

Gamta žeria gausias dovanas, mums tereikia jas pastebėti ir mokėti pasinaudoti. Šalpusniai - viena iš jų, mat šių anksti pražystančių augalų žiedai - nepamainomas vaistas nuo įvairiausių uždegimų.

Gydo žiedai ir lapai

“Šalpusnis - vienas iš efektyviausių augalų, gebančių užmušti bakterijas ir net veikiantis virusus, - tikina garsi žolininkė Jadvyga Balvočiūtė. - Jų žiedus reikia skinti vos prasiskleidusius.”

Žolininkė sako, kad gydo ir šalpusnių žiedai, ir net koteliai. Kad greičiau išdžiūtų, žiedus ir kotelius galima sukarpyti. Žaliava džiovinama pavėsyje, tamsioje, gerai vėdinamoje vietoje. Kai žiedeliai apvysta, juos galima suverti ant siūlo - greičiau išsausės. “Kai žiedas ar kotelis jau lūžinėja, šalpusnis išdžiūvęs, - pasakoja ji. - Sudėkite į sandarų indą ir laikykite tamsioje vietoje. Labai svarbu, kad nebūtų drėgna patalpa, nes šalpusnis prikaups drėgmės ir suges.”

Tuoj iš žemės išlįs ir šalpusnių lapai. Jie taip pat gydo. “Reikia skinti tik jaunus, švarius, gražius, kenkėjų nepaliestus lapus, - primena žolininkė. - Viena šalpusnių lapų pusė yra pūkuota, o pūkeliai labai greitai pritraukia visokį purvą.”

Na, o rudenį, anot J.Balvočiūtės, verta prisikasti ir šalpusnių šakniastiebių. Tokį metą jie prikaupia žiemai įvairių naudingų medžiagų, todėl arbata iš šakniastiebių irgi slopina uždegimą.

Kosulio - kaip nebūta


“Šalpusnių žiedų, lapų ar šakniastiebių arbata skiriama gydyti įvairiausiems uždegimams, visų pirma kosuliui, - pasakoja žolininkė. - Jo ir lotyniškas pavadinimas - Tussilago Farfara - reiškia “kosulį”. O kosime ir kai plaučių uždegimu sergame, ir kai vargina kvėpavimo takų ar gerklės uždegimai, bronchitas, laringitas, bronchinė astma. Šalpusniai gydo ir odos, skrandžio ar kitų virškinamajame trakte dalyvaujančių organų uždegimus, taip pat inkstų uždegimą.”

Šalpusnius sumaišius su debesylais, dilgėlėmis, medetkomis - dar geriau veiks. O šalpusnių ir džiovintų alyvų žiedų arbata itin veiksminga, kai vargina sąnarių uždegimas.

“Anksčiau šalpusnis buvo laikomas vienu pagrindinių kosulį lengvinančių ir uždegimą mažinančių augalų, tik pastaruoju metu farmacininkai, siūlantys galybę cheminių preparatų, bando sumenkinti jo poveikį, - šypteli žolininkė. - Tiesa, šalpusnyje yra medžiagų, kurios, ilgai jį vartojant, gali turėti įtakos kepenims, bet juk šios arbatos negeriame kasdien, tik kai sergame. Todėl ir baimintis nereikia.”

Šalpusnių arbata plikoma įvairaus stiprumo. Ji dažniausiai ruošiama 1 valgomąjį šaukštą žaliavos užplikant puse litro vandens. Paruoštas užpilas išgeriamas per vieną dieną (per tris kartus). Būtinai - šiltas. Jei organizmas arbatą gerai toleruoja, galima ruošti ir stipresnį užpilą - tiek pat žaliavos užplikyti stikline vandens.

Šalpusnių antpilas

Po 1 valgomąjį šaukštą šalpusnių žiedų ir lapų užpilti stikline verdančio vandens, indą uždengti ir įstatyti į kitą indą su verdančiu vandeniu. Kaitinti 15 minučių. Kai atvės, perkošti. Gautą skystį šiek tiek praskiesti virintu vandeniu ir laikyti vėsioje vietoje. Antpilas geriamas po pusę stiklinės 2 kartus per dieną prieš valgį. Gerina virškinimą, didina apetitą, lengvina kvėpavimą. Keli antpilo lašai į nosį gydo lėtinę slogą.

Šalpusnių sirupas

Šalpusnių lapus sluoksniuoti su nebalintu cukrumi (po žiupsnelį) moliniame inde. Sandariai uždengti ir pakasti sode, kad ant viršaus būtų plonas žemės sluoksnis. Palaikyti 2 mėnesius. Inde susikaupusį skystį (sirupą) perkošti, užvirinti ir laikyti vėsioje vietoje. Gerti po 1 arbatinį šaukštelį 2-3 kartus per dieną sergant kvėpavimo takų ligomis, bronchine astma.

Šalpusnių pavilgai

Ką tik surinktus lapus rūpestingai sumaigyti (galima įberti ir žiedų). Paruoštą masę dėti ant voties, rožės (skatina žaizdos gijimą), sumuštos vietos (sumažina skausmą).

Įpylus truputį vandens ir pakaitinus iki užvirimo, atvėsinta masė tepama ant sterilios marlės ir dedama ant akies miežio - skausmas atlėgs, miežis greičiau pranyks.

Parengta pagal dienraštį "Vakaro žinios"

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net