Rėkyvos pažintinio tako nebusnuotraukos (2)

2020 rugsėjo mėn. 19 d. 06:45:30 Perskaitė 1014

Dar neseniai Šiaulių miesto savivaldybėje buvo džiūgaujama apie metų pradžioje pavykusį bendruomenės iniciatyvų, skirtų gyvenamajai aplinkai gerinti, konkursą. Gyventojai buvo aktyvūs, laimėtojai išaiškinti. Pasirodo, kad konkursą laimėjusi idėja už 150 tūkst. eurų - Rėkyvos pažintinio tako įkūrimas - įgyvendinta nebus.


Dalinti pažadai

Šiaulių miesto valdantieji pažadėjo šiauliečiams, kad ir jie galės dalyvauti biudžeto skirstyme, jei aktyviai dalyvaus bendruomenės iniciatyvų, skirtų gyvenamajai aplinkai gerinti, konkurse. Jo sąlygose nurodyta, kad bus paskelbtos dvi idėjos nugalėtojos - viena iki 50 tūkst. eurų vertės, kita - iki 150 tūkst. Pirmasis pasiūlymas bus įgyvendintas dar tais pačiais metais, o brangesnis - per dvejus metus.

Kovo pabaigoje paskelbta, kad didžiųjų projektų kategorijoje su 1141 balsu nugalėjo Večislavo Lomeiko pateikta idėja įrengti Rėkyvos pažintinį taką.

Šiuo taku siekta atverti visuomenei unikalų aukštapelkės ir žemapelkės kraštovaizdį, įkuriant naują miesto lankytiną objektą.

Pažadėta, kad idėjos autorius galės dalyvauti šįmet rengiant projektavimo dokumentus, o kitąmet pažintinis takas jau nusidrieks ežero pakrante.

Biurokratai nesusitarė

Spalio 1 dieną Šiaulių miesto tarybai teikiamas sprendimo projektas - vietoj Rėkyvos pažintinio tako įrengimo 150 tūkst. eurų paskirti kitam projektui „Šiaulių poilsio ir pramogų parkas", kuris balsuojant liko antras.

Paaiškėjo, kad savivaldybė neturi galimybių įgyvendinti Rėkyvos pažintinio tako idėjos. Priežastys iš esmės - biurokratinės. Saugomos teritorijos - BAST Rėkyvos pelkės planavimo dokumentuose ketintoje įrengti pažintinį taką vietoje tokio objekto nėra numatyta.

„Rėkyvos botaninio-zoologinio draustinio tvarkymo plane visas pažintinis takas suplanuotas Šiaulių rajono teritorijoje, čia nėra privažiavimo, neišvystyta infrastruktūra ir patekimas Šiaulių gyventojams būtų sudėtingas. Šiaulių savivaldybės administracija sutikimų įrengti pažintinį taką projekte siūlomoje vietoje iš Valstybinių miškų urėdijos ir Kurtuvėnų regioninio parko direkcijos negavo" - rašoma aiškinamajame rašte miesto politikams.

Organizuojant bendruomeninių iniciatyvų konkursą yra sukurta komisija, kuri vertina, ar konkursui pateiktos idėjos yra realios, įgyvendintinos ir telpa į numatytas lėšas.

Tačiau komisija nesugebėjo įvertinti šių kliūčių ir leido idėjos autoriui V.Lomeiko gerą pusmetį jaustis nugalėtoju, gyventi viltimis apie būsimą pažintinį taką.

Apie tai, kad pažintinio tako nebus, viešai tapo aišku, kai jau rugsėjo pradžioje savivaldybė paskelbė naują 2021 metų bendruomenės iniciatyvų, skirtų gyvenamajai aplinkai gerinti, konkursą.

Nenumatytas atvejis

Kodėl žlugo Rėkyvos pažintinio tako įrengimo sumanymas, paklausėme mero pavaduotojo Domo Griškevičiaus.

„Žlugo gal netinkamas žodis. Derinimo metu ten, kur idėjos autorius siūlė įrengti pėsčiųjų taką, Kurtuvėnų regioninis parkas nenumato pėsčiųjų tako. Jie neprieštarautų jo įrengimui, tačiau siūlo kitą vietą. Bet iš esmės tai netinka miesto savivaldybei, nes yra rajono savivaldybės teritorijoje, o mūsų tvarkos aprašas sako, kad priemonė turi būti įgyvendinama miesto teritorijoje. Mes buvome susitikę su idėjos autoriumi, situaciją pristatėm, jis viską suprato. Aišku, nuliūdo", - komentavo vicemeras.

Privačiai būtų paprasčiau

Pakalbintas idėjos autorius V.Lomeiko apgailestavo, kad valdiškos institucijos nesusikalbėjo, nors jo projektas išties buvo unikalus.

„Daug tų savininkų: pinigai - miesto savivaldybės, žemė - rajono, o priklausomybė teritorijos - miškų urėdijos. Gal reikėjo atidžiau projektą žiūrėti iš pat pradžių. Privačiame reikale gali greitai viską padaryti, o čia yra viskas kitaip", - sakė šiaulietis.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net