Registrų centru turėtų pasidomėti prokurorainuotraukos (22)

2020 liepos mėn. 25 d. 13:00:45 Perskaitė 2854

Seimo Socialdemokratų partijos frakcija reikalauja valstybės įmonės Registrų centro direktoriaus Sauliaus Urbanavičiaus atsakyti į klausimus dėl aukščiausios saugumo kategorijos, tai yra e. sveikatos sistemos ir kitų Registrų centre saugomų duomenų bazių, atkūrimo.

 

Siekiama išsiaiškinti, kodėl informacinė sistema, kuri turėtų būti atkurta daugiausia per 8 val., nesutvarkoma per kelias paras, kodėl piliečiai negauna su valstybės registruose saugoma informacija susijusių paslaugų. Jie yra priversti smarkiai rizikuoti savo sveikata, nes gydymo įstaigos negali įkelti e. dokumentų, o pacientai negali gauti nei elektroninių receptų, nei vaistų.

Socialdemokratai klausia, ar Registrų centro vadovas prisiims atsakomybę, kokia žala yra padaryta per tą laiką, kai buvo neprieinami Registrų centro duomenys, ir kaip ta žala bus kompensuota.

„Gavę Registrų centro vadovo S.Urbanavičiaus paaiškinimus, spręsime, ar nėra pagrindo kreiptis į Generalinę prokuratūrą dėl viešojo intereso gynimo.

Klausimas dėl Registrų centro informacijos saugumo užtikrinimo buvo pradėtas spręsti jau prieš keletą metų, tačiau atėję į valdžią dabartiniai valdantieji, kaip ir daugelyje sričių, ėmėsi pertvarkų. Registrų centrą iš Teisingumo ministerijos pavaldumo perdavė Ekonomikos ir inovacijų ministerijai, specialiai šiai sričiai sukūrė viceministro pareigybę. Pertvarkos metu buvo atleista keli šimtai darbuotojų ir panašiai tiek priimta naujų. Tačiau ar jie buvo priimti pagal kompetencijas, ar pagal kitokius kriterijus ir ar ne dėl darbuotojų bei vadovų kompetencijos trūkumo per tuos ketverius metus aukščiausios saugumo kategorijos e.sveikatos sistema taip ir liko be atsarginių serverinių. Stebėtina, kai valstybė investavo į IT sistemų konsolidavimą, jų priežiūrą šimtus milijonų, bet apie atsarginio e. sveikatos duomenų centro įrengimą vis dar kalbama būsimuoju laiku“, - sako klausimus Registrų centro vadovui pateikusi Seimo Socialdemokratų partijos frakcijos seniūnė Rasa Budbergytė.

„Įsivaizduokite širdies ritmo sutrikimais arba cukriniu diabetu sergantį žmogų, kuris kasdien vartoja gyvybiškai svarbius vaistus. Jeigu jie baigiasi, asmuo dabar net negali patekti ir pas gydytojus, kad skubiai gautų ranka išrašomą receptą. Jo sveikata ir gyvybė atsiduria didelėje rizikoje. Tuo metu Sveikatos apsaugos ministerija tyli, ministras Aurelijus Veryga iki rudens išėjo atostogauti. Aiškėja, kad, dėl liūties išėjus iš rikiuotės 11 registrų ir 11 valstybinių informacinių sistemų, nebelieka atsakingų. Naujai paskirtas ministras Rimantas Sinkevičius dar nespėjęs naujam darbe kojų apšilti. Ar lietus nuplovė ir Vyriausybės narių atsakomybę?“ - klausia parlamentarė.

Ką sako medikai?

Ketvirtoji lietaus pasekmių diena. Elektroninių receptų vis dar nėra. Santaros klinikose elektroninėje erdvėje esame gyvi tiek, kiek nuo 1999 metų sukūrė Romualdas Kizlaitis ir jo komanda. Ir ta elektroninė ligos istorija (ELI) veikia, joks lietus jos neužpila, nes žmonės buvo atsakingi ir duomenų saugyklas įrengė patikimai.

Labai gerai prisimenu, kiek buvo padėta pastangų, kad įstaigų posistemės ir jų duomenys išliktų nepriklausomi nuo e.sveikatos. Dar 2014-2015 m. visi kalbėjome apie panašias grėsmes tuometinei SAM vadovybei, tačiau mums buvo pasakojama apie nuostabaus monstro gimimą, kuris vadinasi e.sveikata, ir mandagiai ar nemandagiai užčiaupiamos burnos.

O ir šiandien konstruojamai ar tai lenkiškojo, ar tai vengriškojo pavyzdžio (nelygu, kaip pasiseks rudenį) ,,naujajai Lietuvai“ tų mūsų ELI kūrėjų irgi neprireikė. Buvo jie 2018 m. išvaikyti iš ligoninės, su visa specialiųjų tarnybų jėga apkaltinus visomis būtomis ir nebūtomis nuodėmėmis. Gerai, kad nors šiokį tokį palikimą - ELI - leista išsaugoti. Net jeigu duomenų po dar vieno lietaus Registrų centre visai neliks, mūsų ligoninė ir daugelis kitų ligoninių, poliklinikų, šeimos medicinos centrų, turinčių savo posistemes, bus išsaugoję daugelį svarbios informacijos. Tik kam tai svarbu?

Iš profesoriaus įrašo „Facebook“, liepos 24 d.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net