respublika.lt

PVM lengvata - daiktų remontui

(53)
Publikuota: 2022 spalio 08 08:30:00, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 5 nuotr.
Sugedus skalbimo mašinai, retas puola jos atsikratyti. Dažniausiai ieškoma gero meistro. EPA-Eltos nuotr.

Grupė parlamentarų sugalvojo, kad reikėtų PVM lengvatą įvesti dar vienam dalykui. Ne, šįkart ne viešbučiams ar cukrui, o remonto paslaugoms. Pasak parlamentarų, tokia lengvata galioja daugelyje ES šalių ir visiškai pasiteisina: atpigus remontui žmonės mažiau perka naujos buitinės technikos avalynės ar kitų daiktų ir remontuoja senus. Taip ir sutaupo, ir saugo aplinką.

 

Leistų sutaupyti


Seimo socialdemokratas Linas Jonauskas registravo pataisas (šią iniciatyvą parašais parėmė keturi įvairių frakcijų nariai), kuriomis siūlo numatyti, kad lengvatinis 5 proc. PVM tarifas būtų taikomas „buitinės technikos ir elektronikos prietaisų, avalynės, galanterijos, laikrodžių, drabužių ir buitinės tekstilės gaminių, baldų, vaikų žaislų, dviračių, elektrinių paspirtukų remontui", nes šiuo metu lengvata taikoma tik neįgaliųjų techninės pagalbos priemonėms ir jų remontui.

„Projekto rengimą paskatino siekis įgyvendinti Europos žaliojo kurso tikslus, paskatinti Lietuvoje žaliąją ekonomiką ir tvaresnį daiktų naudojimą, kuris mažintų buityje susidarančių atliekų skaičių bei leistų gyventojams sutaupyti išlaidas. 2020 metais atlikta „Eurobarometro" apklausa parodė, kad 77 proc. ES piliečių verčiau taisytų savo prietaisus, nei juos keistų kitais. Visgi daiktų taisymo kainos, kurios dažnai sudaro 30 proc. daikto vertės, neskatina žmonių tai daryti", - rašoma projekte.

2021 m. kovą Europos Sąjungoje įsigaliojo ekologinio projektavimo taisyklės, kurios turėtų užtikrinti, kad buityje naudojama elektroninė įranga tarnautų kuo ilgiau. Buityje naudojamos elektroninės įrangos gamintojai privalo dar ne mažiau kaip 7-10 metų tiekti profesionaliems remontininkams atsargines dalis po įrangos gamybos nutraukimo. Gamintojai taip pat privalo pateikti tam tikras atsargines dalis ir vartotojams, kurie nėra profesionalūs remontininkai, bet mėgsta patys taisyti gaminius. Tokių atsarginių dalių tiekimą privaloma užtikrinti dar kelerius metus po to, kai gaminys jau neparduodamas ES rinkoje. Tai atvėrė didesnes galimybes žiedinei ekonomikai ir elektroninių daiktų taisymui.

„PVM lengvatos galiotų tik remonto darbams, o ne atsarginėms detalėms. Ir jos galiotų tik PVM mokėtojams. Pavyzdžiui, individualią veiklą vykdantiems batsiuviams negaliotų, nes jie nėra PVM mokėtojai", - „Vakaro žinioms" paaiškino pataisų iniciatorius.

Pasak jo, jei remontininkai nepiktnaudžiautų, darbai turėtų atpigti tiek, kiek sumažėtų PVM.

Lengvatos - ne vienoje ES šalyje

„Aplinkos apsaugos agentūros duomenimis, 2016-2020 m. Lietuvos rinkai patiektos elektros ir elektronikos įrangos kiekiai augo 20 proc. Nors Lietuvoje kasmet surenkamų elektronikos atliekų kiekiai po truputį auga, tačiau ES nustatytos dalies surinkti nepavyksta jau keletą metų iš eilės. Taip pat pastebima, kad dėl vartotojiškumo, kuris skatina pirkti naujus daiktus, o ne juos taisyti, pradeda nykti tam tikri amatai: laikrodininkų, batų taisytojų, mažiau darbo turi siuvėjai. Pataisos padės ne tik sumažinti išmetamų atliekų kiekį, šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį gaminant naujus ir perdirbant senus daiktus, bet taip pat leis kurti darbo vietas, išsaugoti senuosius amatus", - dėstoma projekte.

EPA-ELTA nuotr.

Įvairios ES valstybės, siekdamos paskatinti ilgesnį daiktų naudojimą, yra įteisinusios panašias PVM lengvatas. Pvz., Airijoje, Belgijoje, Liuksemburge, Lenkijoje, Maltoje, Nyderlanduose, Slovėnijoje, Švedijoje, Portugalijoje taikomos PVM lengvatos, skirtos dviračių, batų, odos dirbinių, drabužių ir namų apyvokos audinių taisymui.

Tiesa, L.Jonauskas neabejoja, kad bus daromas didžiulis spaudimas iš prekybininkų ir gamintojų, nes jie tikrai nebus suinteresuoti, kad remonto darbai atpigtų, nes tada žmonės mažiau pirks.

Konkurencijos nebijo

Ką apie tai mano patys remonto darbų atlikėjai?

„Nelabai suvokiu, kaip šita lengvata man būtų taikoma. Ir nemanau, kad dėl to atpigtų remonto darbai, nes jie ir taip bent jau pas mane pigiai kainuoja. Veikiausiai PVM bus taikomas tik įmonėms, bet nebijau, kad dėl to padidės konkurencija. Nes žmonės renkasi tuos batsiuvius, kurie jau yra įrodę, kad dirba kokybiškai. Aš turiu daug nuolatinių klientų", - „Vakaro žinioms" sakė sostinės Žirmūnų rajone besidarbuojantis batsiuvys Aleksandras Tolmačiovas, kuris yra pats sau šeimininkas - vykdo individualią veiklą.

Jis sako per dieną turintis vos kelis klientus, todėl vien iš batsiuvio amato neišsilaikytų. Bet turi kitą darbą, batų taisymas tėra hobis. Ir užtikrina, kad batų remontas kainuoja gerokai pigiau nei pirkti naujus batus.

Asociatyvi redakcijos nuotr.

„Pas mane kainuoja nuo euro iki 10 eurų - priklausomai, kiek reikia klijuoti, siūti, pakalti. Jei reikia naujo užtrauktuko - gal ir 20 eurų reikės", - sakė A.Tolmačiovas. Tačiau pridūrė, kad kartais vis tik batų remontuoti nebeapsimoka - senos moterėlės kartais atneša tokią „sudrožtą" avalynę, jog tikrai verčiau pirkti naują.

Dažniau remontuoja nei perka

Sostinėje buitinės technikos remontu užsiimančios UAB „Meistrelis" direktorius Darius Jakutis sako, kad jie visiems klientams, kurie klausia, kiek kainuos remontas, atsako: detalių ir darbų kaina plius PVM, taikomas remonto darbams.

„Tad įteisinus PVM lengvatą tokia suma atpigtų remonto darbai. Pavyzdžiui, skalbimo mašinos remonto kainos vidurkis pas mus - apie 80 eurų. Tad esant mažesniam tarifui atpigtų ir remontas", - sakė D.Jakutis.

Jam antrino tos pačios bendrovės bendrasavininkis ir kartu remonto meistras Laimonas Mikėnas.

„Aišku, sveikiname tokią iniciatyvą, nes žmonėms reikėtų pigiau mokėti už remontą. Tiesa, ir be to pastaruoju metu buitinės technikos remontavimas vyksta dideliais tempais. Žmonės visada prisitaiko prie gyvenimo, kai buvo „kovido" krizė, jie bandė patys remontuotis. Tačiau dalis žmonių taip susiremontavo, kad „atremontuoti" - labai sunku. O apskritai tendencijos dabar tokios: naujos technikos perkamumas sumažėjo (tą žinau, nes mes ne tik remontuojame, bet ir prekiaujame panaudota buitine technika), o remonto darbų pagausėjo", - pasakojo L.Mikėnas.

Pasak jo, klientai dažnai mieliau remontuoja seną daiktą net jei remontas kainuoja kone pusę naujo daikto kainos.

„Visų pirma taip yra todėl, kad labai gerai dirba draudimo kompanijos. Maždaug 30 proc. mūsų klientų yra apsidraudę buitinę techniką. Anksčiau draudimo kompanijos labai kabinėdavosi, o dabar aprašom gedimus - ir nuostoliai klientams atlyginami. Aišku, daug žmonių mieliau remontuoja seną techniką nei perka naują net ir neturėdami draudimo. Tik tiek, kad kuo brangesnė technika, tuo ir remontas daugiau kainuoja, nes detalės brangesnės. Bet žmonės negaili pinigų. Žmonės dažnai negaili net pusės naujo daikto kainos. Nes naujam daiktui gal pinigėlių pritrūksta.

Bet yra ir kita priežastis: nauja technika ne tokia kokybiška. Tą mes, meistrai, akivaizdžiai matome. Pateiksiu konkretų pavyzdį: jaunimas labai mėgsta, kad telefonuose būtų kuo daugiau įvairių skambėjimų, dainavimų ir t.t. Tačiau kuo daugiau tokių dalykų pridėta, tuo daugiau elektronikos. O ji dedama pigi ir ne tokia kokybiška, vežama iš trečiųjų šalių", - sakė L.Mikėnas.

Nepasimaukite ant kabliuko

Meistras turi patarimų žmonėms.

„Visiems sakau: pirkdami naują techniką nepagailėkite pinigų išsipirkti garantinį remontą bent jau penkeriems metams. Ir pirkdami nesiviliokite garsiais prekiniais ženklais, kurie kelia kainą. Juk dauguma firmų variklius perka iš to paties fabriko, tik daiktas surenkamas kitur ir visokie priedai skiriasi. O variklis - svarbiausias dalykas", - akcentavo L.Mikėnas.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
5
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (53)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s