Prof. J. Palionis: Nenoriu būti amerikonasnuotraukos

2011 spalio mėn. 22 d. 12:36:38 Perskaitė 7303

Vilniaus savivaldybės savivalės neišvengia nė garbūs Lietuvos mokslininkai: visą gyvenimą gyvenę Juozo Tumo-Vaižganto gatvėje vieną rytą jie nubudo jau Vašingtono aikštėje. Vilniaus valdininkai sako vykdantys Europos valią, tačiau lietuvybės puoselėtojai piktinasi, kad mūsų identitetas naikinamas prieš mūsų valią.

Atsibudo Vašingtone

Vilniaus centre, rašytojo J.Tumo-Vaižganto vardu pavadintoje gatvėje, nuo seno buvę vadinamieji mokslininkų namai ir juose gyvenantys garbūs Lietuvos mokslo atstovai vieną 2011-ųjų rugpjūčio rytą atsidūrė jau Vašingtono aikštėje. Ir tai lėmė ne žemės drebėjimas, o vienintelis Vilniaus valdininkų parašas, tvirtinantis, kad žymiojo namo adresas nuo šiol bus „Vašingtono aikštė 1“.

Šiame name gyvenantis kalbininkas profesorius Jonas Palionis tvirtino, kad gyventojus valdininkai apie tai informavo jau įvykdę sprendimą, nors adreso keitimas lems žmonėms papildomas išlaidas, chaosą pristatant paštą, gydymo įstaigose, įmonių registruose ir t. t. Šiuo metu jau surinkta keliasdešimt parašų, prieštaraujančių tokiam sprendimui.

„Be to, mums nepriimtina praktika pervadinti namą kitų valstybių sostinių vardu. Juolab jog Juozo Tumo-Vaižganto vardas yra ypač reikšmingas. Be abejo, tai yra ir nepagarba iškiliems Lietuvos žmonėms. Kodėl turime lįsti svetimiems į užpakalį? Dabar kažkodėl ypač mėgstama Jungtinių Amerikos Valstijų ar Izraelio vardais viską vadinti. Mums tai nepriimtina“, - kartojo J.Palionis.

Gyventojai - beteisiai

Tačiau už sprendimą atsakingas savivaldybės įmonės „Vilniaus planas“ atstovas Alvydas Karalius tikino, kad taip vykdoma mūsų Vyriausybės bei pačios Europos valia.

„Yra Vyriausybės nutarimas įvesti europinę tvarką palikti vieną adresą kampiniams namams. Direktyvos nėra, bet tiesiog tokia nuostata unifikuoti adresus su kitomis valstybėmis. Kampiniuose namuose pavadinimas suteikiamas pagal tai, iš kurios gatvės yra įvažiavimas. O namas yra šalia Vašingtono aikštės“, - paaiškino jis.

A.Karalius tvirtino, kad gyventojų nuomonė tokiems savivaldybės sprendimams jokios įtakos neturi.

„Dėl gatvių pervadinimo taryba dar gali klausyti ar neklausyti visuomenės nuomonės. Bet čia teisės žmonėms spręsti nėra suteikta“, - nukirto jis.

Lietuvybė trypiama

Arvydas JUOZAITIS - filosofas:


Jei tai yra tik kažkokios rekomendacijos, jų tikrai galima nepaisyti. Be abejo, tai yra nepagarba ir gyventojams, ir J.Tumo-Vaižganto atminimui. Juk toje gatvėje tikrai yra ne du namai, kad juos būtų galima lengvai iškelti. O jei kyla noras kažką pavadinti Vašingtono gatve, yra naujai besisteigiančių Vilniuje turtuolių kvartalų - ten toks pavadinimas ir derėtų. Deja, ir Totorių gatvę buvo pavadinę Justo Paleckio vardu, ir kitas pervadinę Gorkio, Kapsuko gatvėmis. Istorinius lietuviškus pavadinimus vos grąžinome, o dabar vos įtvirtinta lietuvybė, vėl bandoma išpustyti Vašingtono vėjais. Kai tai vyksta - būtina skambinti varpais.

Parengta pagal dienraštį "Vakaro žinios"

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net