respublika.lt

Prof. Eduardas VAITKUS: Negąsdinkite mūsų delta mutacija

(0)
Publikuota: 2021 birželio 22 12:45:00, Olava STRIKULIENĖ
×
nuotr. 9 nuotr.
Eduardas Vaitkus. Redakcijos archyvo nuotr.

Nors Lietuvoje pirma vakcinos nuo COVID-19 doze jau paskiepyta 43 proc. gyventojų, visiškai paskiepytų - 31 proc., o užpraėjusią parą registruoti tik 28 nauji susirgimai bei 1 mirtis, Pasaulio sveikatos organizacija jau gąsdina indiškąja COVID-19 mutacija, vadinama delta. Užfiksuoti trys delta atmainos atvejai, kurių vienas - Klaipėdoje ir du Vilniuje.

 

 

PSO deltos atmainą priskyrė prie susirūpinimą keliančių atmainų. Anot Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC), vykdoma indiškosios COVID-19 mutacijos sekotyra. O žmonės susirūpinę ne dėl deltos, bet dėl vasaros. Ar gali būti, kad visuomenė specialiai gąsdinama, kad kuo skubiau skiepytųsi, o Vyriausybė turėtų naują pretekstą birželio gale neužbaigti karantino?

Gali būti, jog pagąsdinti delta aktyviau vesime savo 12-15 metų vaikus skiepytis. Na, ir patys noriau skiepysimės. Tačiau kas čia keisto, jei virusai mutuoja? Negi mokslininkai to nenumatė?

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) profesorius, hematologas Eduardas Vaitkus, išgirdęs retorinius klausimus, tik nusijuokė:

„Pakartosiu tai, ką sakiau pernai rugpjūtį Vilniuje vykusiame mitinge. Bus situacija, kai vėl viskas prasidės iš naujo nuo pradinio žingsnio. Ir vėl bus baimės, vėl skiepai. Tai biologija. Mūsų valdžiai tai buvo aišku prieš metus. Ir ne tik Lietuvos valdžiai. Europos Sąjunga jau užpirko savo 450 mln. gyventojų 900 mln. vakcinų nuo COVID-19 2022 m. ir 900 mln. dozių 2023 m. Po dvi dozes kiekvienam ES piliečiui kasmet. Buvo aišku, kad jų reikės.

Tik klausimas - ne filosofinis, bet loginis - mielieji žmonės, ar tikrai reikia skiepyti vaikus?"

- Manote, kad nereikia?

- Vokietijoje per metus nuo koronaviruso mirė 4 vaikai, 49 - paskendo, o nuo gripo mirė 114 vaikų. Tai kodėl mes skiepijame vaikus? Sako, kad jie neužkrėstų savo tėvų, o tėvai - senelių. Galvokime blaiviai. Pateiksiu pavyzdį. Visi žino, kas yra meningokokas ir kad jį „pasigavus" bei susirgus po 20 valandų galima numirti. Nuo meningokoko vaikai yra skiepijami. Vakcina net kompensuojama. O 50-80 proc. suaugusiųjų turi šią infekciją savo nosiaryklėje ir niekada nesirgo, ir nesusirgs. Tik vienas iš 5-10 tūkstančių žmonių gali būti jautrus meningokokui ir nuo jo numirti.

Tačiau negi dėl vieno meningokokui jautraus žmogaus iš dešimties tūkstančių visi 50-80 proc. žmonių, turinčių meningokoką savo nosiaryklėse, bet jam nejautrių, turi gerti antibiotikus? Medicinine prasme tai absurdas - gerti antibiotikus ne dėl savęs, o todėl, kad galimai neužsikrėstų kiti.

O vaikus skiepijame nuo COVID-19 vadovaudamiesi būtent šiuo mano pateiktu absurdu. Su viruso baime malkų priskaldysime. Vaikams pavojingesnis gripas nei COVID-19 infekcija.

- Bet žmonės jau gąsdinami delta mutacija. Kol dabartiniai skiepijami 12-15 metų vaikai suaugs, gal sulauksime dar tūkstančio naujų mutacijų. Ir vėl teks skiepytis?

- Negali išnykti šis virusas. Net tuo atveju, jei ES gyventojai visi būtų paskiepyti per vieną dieną. Nes Indijoje, Kinijoje, Brazilijoje ne visi bus paskiepyti per tą pačią vieną dieną, todėl ir ateis į Europą, Lietuvą naujos COVID -19 mutacijos. Viso pasaulio per vieną dieną nepaskiepysi.

Bus ir viruso nešiotojų, kuriuos dabar vadina ne nešiotojais, bet „besimptomiais ligoniais". Čia reikia kad ligoniais, o ne nešiotojais būtų. Kad būtų baisiau.

O mutacijos - jos buvo ir bus. Nuo COVID-19 buvo skiepijami ir nuo lėtinės leukemijos gydomi ligoniai. Nustatyta, jog efektas nuo skiepo - tik 16 proc., o 84 proc. pacientų jokia imuninė apsauga nesusidarė. O jei pacientai tuo metu nuo lėtinės leukemijos nebuvo gydomi, imuninė apsauga po skiepo buvo 80 proc. Čia tik pavyzdys.

Kai mus paskiepija sergančius, mūsų organizmuose kuriama nepilnavertė imuninė apsauga. Būtent tokiame žmogaus kūne virusas ir linkęs mutuoti, atsiranda įvairių jo paklaidų.

- Turbūt visiškai sveikų žmonių iš viso nebūna! Kiekvienas gali pagaminti naują mutaciją.

- Per pastaruosius 4 mėnesius jau nustatyta apie 5 tūkst. COVID-19 mutacijų. Vienomis jų užsikrečiama greičiau. Tarkime, 4990 mutacijų yra nepavojingos, o 10 - pavojingos. Ir vėl iš naujo susirgsime. Ne be reikalo visi vakcinų gamintojai jau ruošiasi naujoms COVID-19 mutacijoms ir tikina, jog sugebės per tris mėnesius pagaminti vakcinas. Tad skiepytis turėsime visą likusį gyvenimą.

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s