respublika.lt

Po COVID-19 vakcinų jau registruoti 6808 pranešimai apie nepageidaujamas reakcijas

(294)
Publikuota: 2022 sausio 19 11:08:40, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 6 nuotr.
Prasidėjus revakcinacijai, kas ketvirtas gaunamas pranešimas apie galimą šalutinį poveikį po vakcinos yra apie reakcijas po stiprinamosios dozės. Eltos nuotr.

Praėjus metams po vakcinacijos nuo COVID pradžios, paskelbta ataskaita apie per šį laikotarpį gautus pranešimus dėl įtariamų nepageidaujamų organizmo reakcijų į vakcinas. Tarp jų pasitaikė ir pranešimų apie mirtis, ir apie perikardito atvejus jauniems vyrams ar net nepilnamečiams.

 

Daugiausiai - lengvi negalavimai

Pranešimus apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas (ĮNR) registruoja ir vakar pristatė Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba. Jos viršininkas Gytis Andrulionis nurodė, kad nuo vakcinacijos pradžios (2020 m. gruodžio 27 d.) iki 2021 m. gruodžio 31 d. buvo gauti 6808 pranešimai apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas į vakcinas nuo COVID-19 ligos. Per tą laiką Lietuvoje iš viso sunaudota 4 mln. 131 tūkst. vakcinos dozių.

„VVKT 2021 m. gavo 6808 pranešimus apie Lietuvoje pasireiškusias įtariamas nepageidaujamas reakcijas (ĮNR), susijusias su vakcinų nuo COVID-19 ligos vartojimu. Po vakcinos „Comirnaty" vartojimo buvo gauti 3396 pranešimai apie ĮNR, po vakcinos „Spikevax" vartojimo buvo gauta 611 pranešimų, po vakcinos „Vaxzevria" - 2292, o po vakcinos „COVID-19 Vaccine Janssen" - 479 pranešimai apie ĮNR. 30 pranešimų vakcinos pavadinimas nebuvo nurodytas.

Skundžiasi ir po trečiosios dozės

Didžiąją dalį 2021 metais gautų pranešimų apie įtariamas nepageidaujama reakcijas, susijusias su vakcinų nuo COVID-19 vartojimu, sudarė pranešimai apie nesunkias ĮNR, t.y. 6401 pranešimas. Apie sunkias ĮNR gauti 407 pranešimai", - nurodė viršininkas.

Sveikatos priežiūros specialistai pateikė 12 proc. ĮNR pranešimų, pacientai - 82 proc., o 6 proc. pranešimų gauta iš „Eudravigilance" duomenų bazės.

„Po trečiosios dozės gauti 333 pranešimai - tai yra gana daug. Šiandien jų yrą jau daugiau nei keturi šimtai. Tai reiškia, kad, prasidėjus revakcinacijai, kas ketvirtas gaunamas pranešimas yra apie reakcijas po stiprinamosios dozės.

Taip pat paskutinį metų ketvirtį gauti pranešimai apie blėstantį vakcinų poveikį - tai yra apie nustatytą COVID-19 ligą po pilnos vakcinacijos", - sakė tarnybos viršininkas.

Pranešta apie 29 mirtis

Kaip jau minėta, tarnybai buvo pranešta ir apie sunkias organizmo reakcijas po skiepo. Tarp jų buvo ir mirčių.

„Per metus iš viso buvo gauti 29 pranešimai apie mirtį po skiepo. Žmonių amžiaus vidurkis yra 75 m. (nuo 30 iki 93 m.) Dauguma jų sirgo lėtinėmis ligomis, kurios galėjo lemti mirtį", - nurodė G.Andrulionis.

Nurodoma, kad tarp mirties priežasčių daugiausiai buvo kardialinės priežastys, insultas, pneumonija, atsinaujinęs autoimuninis susirgimas, nepatikslintas encefalitas, onkologinė liga, sąmonės ir kvėpavimo sutrikimas. Dar 7 atvejais mirties priežastis nebuvo nustatyta, tačiau nurodoma, kad priežastinis ryšys su vakcina nebuvo patvirtintas.

VVKT Sveikatos technologijų vertinimo skyriaus vedėja dr. Rugilė Pilvinienė, apžvelgdama sunkias įtariamas nepageidaujamas reakcijas, pastebėjo, kad skirtumų tarp to, kokia vakcina žmonės skiepijosi, nepastebėta.

„Po „Comirnaty" vakcinos pranešimuose apie sunkias reakcijas daugiausiai nurodomas alpulys. Jis yra būdingas visoms vakcinoms. Tai reakcija, kuri atrodo nejaukiai, ypač kai tą mato aplinkiniai, bet jeigu žmogus alpdamas nesusižeidžia, reakcija praeina be jokių padarinių.

Todėl labai svarbu po vakcinacijos neskubėti išeiti, ramiai pabūti, kad neįvyktų toks netikėtas poveikis, kaip alpimas, ir žmogus griūdamas nesusižalotų.

Kaip sunkią reakciją pranešėjai taip pat įvardijo karščiavimą: kai karščiavimas buvo stiprus - 39 laipsniai, ir laikėsi kelias dienas. Po vakcinos „Comirnaty" taip pat buvo pranešta apie stiprų galvos skausmą, kraujospūdį, tachikardiją, miokarditą, perikarditą. Per vienerius metus gavome 14 pranešimų apie miokardito ar perikardito atvejus", - nurodė R.Pilvinienė. Ji patikslino, kad daugiausiai ši reakcija pasireiškė jauniems vyrams, tačiau taip pat ir trims nepilnamečiams bei trims moterims.

R.Pilvinienė taip pat nurodė, kad šiuo metu „Comirnaty" ir „Spikevax" informaciniuose lapeliuose nurodomos galimos nepageidaujamos šalutinės reakcijos, tarp kurių jau yra miokarditas ir perikarditas, tačiau įvardijant, kad dažnis yra nežinomas.

Panašios tendencijos matomos ir po kitų vakcinų. Išskyrus tai, kad po vakcinos „Vaxzevria" gauta pranešimų apie trombozę, trombocitopeniją, trombiflebitą.

Miokarditas ir nepilnamečiams

Apie įtariamas nepageidaujamas organizmo reakcijas pranešta ir pasiskiepijus vaikams bei paaugliams. R.Pilvinienė informavo, kad nuo liepos po „Comirnaty" vakcinos gautas 41 pranešimas. Iš jų 6 pranešimai apie 5-11 metu vaikų organizmo reakcijas. Visais atvejais pranešta apie nesunkias nepageidaujamas reakcijas.

35 pranešimai susiję su pasiskiepijusiais paaugliais. 8-iems iš jų buvo įtariamos sunkios nepageidaujamos reakcijos, susijusios su miokarditu, perikarditu, anafilaksine reakcija, apendicitu, traukuliais, esant aukštai temperatūrai. Po „Spikevax" vartojimo gauti 4 pranešimai apie pasireiškusias reakcijas 12-17 m. paaugliams. Tai buvo skausmas injekcijos vietoje, judesių sutrikimas. Ypač sunkių reakcijų po šios vakcinos nustatyta nebuvo.

Atsakydama į klausimus, kaip atliekami tyrimai po gautų pranešimų, R.Pilvinienė nurodė, kad vadovaujamasi tarptautiniais patvirtintais kriterijais, kurie yra standartizuoti. Visa tai įvertinus priimamas sprendimas apie nepageidaujamos reakcijos buvimą arba ne.

„Priežastingumo lygmuo silpnėja, jeigu matome, kad yra priežastis, kuri tai galėjo nulemti, pavyzdžiui, liga ar kiti vaistai, arba yra kitos aplinkybės, kurie leidžia mums daryti prielaidą, kad priežastys nesusiję. Todėl visuomet traktuojame, kad tai įtariama nepageidaujama reakcija. Jeigu informacijos pakanka, dažniausiai į žmones nesikreipiama.

Bet kai pranešama apie rimtas įtariamas pašalines reakcijas ir ypač apie mirtis, tuomet paprašome papildomos informacijos, užduodame papildomus klausimus", - sakė tarnybos atstovė.

Informacija

Pranešti apie įtariamą nepageidaujamą reakciją po skiepo galite užpildydami formą internetu ČIA ; užpildydami pranešimo formą, skirtą pacientams (ją galima rasti ČIA) ir atsiųsdami elektroniniu paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt arba paskambinę nemokamu telefonu 8 800 73 568.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (294)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s