respublika.lt

Pašto rūmų likimą sprendė be šeimininkųnuotraukos (5)

2019 spalio mėn. 17 d. 19:37:24
Jonas Valaitis, „Vakarų ekspresas“

Dalis uostamiesčio politikų stoja piestu prieš planus parduoti Klaipėdos centrinio pašto rūmus Liepų gatvėje. Tarybos narys ir verslininkas Vidmantas Dambrauskas antradienį vykusioje diskusijoje „Ar reikalingas uostamiesčiui Karališkasis paštas?“ tikino, kad pastatas turi atitekti miesto savivaldybei. Tačiau „Lietuvos paštas“ jau rengiasi aukcionui.

×
nuotr. 2 nuotr.
Šiuo metu Klaipėdos pašto rūmai yra tušti, tad spalio mėnesį planuojama surengti aukcioną. Tiesa, dalis politikų planams parduoti unikalų statinį ketina priešintis. Egidijaus Jankausko nuotr.

 

Antradienio vakarą Klaipėdos politikai, menininkai ir verslininkai I. Simonaitytės bibliotekoje surengtoje diskusijoje sprendė, ką daryti su šiuo jau tuščiu pastatu. Ne vienas išsakė nuogastąvimus, kad išskirtinis statinys, kuriame įrengtas ir karilionas, naujojo savininko gali būti išdarkytas. Be to, baiminamasi ir namo-vaiduoklio likimo.

Kariliono likimas pakibs ant plauko

Jeigu pastatas bus parduotas, naujasis savininkas turėtų teisę paprašyti iškelti ir karilioną. Atvirame lauke skambančios muzikos čia neliktų. Karilionininkas Kęstutis Kačinskas dėstė, esą mažai tikėtina, kad iškeltas karilionas atgimtų kitoje vietoje.

„Lietuvoje iš viso yra trys karilionai: Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Varpų komplektai nuo senų laikų buvo miesto turtingumo simbolis. Kiekvienas Hanzos miestas viduramžiais stengdavosi iškelti kuo daugiau varpų.

Mūsų karilionas tikrai geras ir nusipelnęs. Jis skamba jau 31 metus. Kas su juo atsitiktų? Jei kažkas įsigytų tą pastatą ir sugalvotų veiklą, Savivaldybei lieptų jį iškelti.

Tas išsikėlimas kainuotų apie trečdalį sumos, kurį norėtų gauti paštas, pardavęs šį pastatą.

Be to, po to kariliono neliktų, nes taip nutiko ir su pirmuoju karilionu, kuris buvo nukeltas. Jį buvo galima panaudoti, padaryti mažesnį. Tačiau dabar jis sunaikintas: išdalintas, išparceliuotas, dalis - išvogta“, - grėsmę įžvelgė K. Kačinskas.

Taps „kolūkiu“?

Tai, kad pastatas puošia miestą ir yra išskirtinis, patvirtino ir diskusijoje dalyvavę ekspertai. Tiesa, šiuo metu rūmai yra prastos būklės. Nekilnojamojo turto įmonės „Aidila“ direktorius Algimantas Bružas dėstė, kad, deja, valstybė nesirūpina pastatų išsaugojimu, nes ši našta perkeliama ant statinio savininkų pečių.

Anot jo, tam, kad sutvarkytų tokį pastatą, turėtų prisidėti atestuoti specialistai, kurių įkainiai kelis kartus didesni. Esą būtinas specialus pasiruošimas ir projektavimas.

„Ir ta našta gula ant savininko pečių. Šis pastatas parduodamas, skaičiuojama, už 1 mln. 600 tūkst. eurų. Pastate yra 3 tūkst. kvadratinių metrų. Taigi, 1 kvadratinis metras - 500 eurų. Pigiau grybo. Bet kas gali nusipirkti, padalinti atskirtomis turtinėmis dalimis ir vėl parduoti. Gausim eilinį „kolūkį„, kuriam neberūpi fasadas, niekas nefinansuos (tvarkymo darbų, - aut. past.) atskirai“, - nuogąstavo A. Bružas.

Jį nustebino ir miesto valdžios elgesys. Esą uostamiesčio valdžiai pažadėjus, kad Klaipėdos pašto rūmai bus išsaugoti miesto žinioje, galiausiai paaiškėjo, kad jie parduodami. Anot jo, pastatą galima pritaikyti miestiečių reikmėms, tačiau tam reikia ir noro, ir finansinių galimybių. „Tai gultų ant mūsų visų pečių„, - tamsiąją medalio pusę įvardijo A. Bružas.

Jis tikino, kad geriausias scenarijus, kuris galėtų nutikti pardavus pastatą, susiklostytų tada, jei rūmai priklausytų vienam šeimininkui. Esą taip galėtų nutikti, jei pastate įsikurtų viešbutis.

„Negalima leisti tam pastatui būti išdarkytam“, - konstatavo jis.

„Pastatas negali būti parduotas“

Tarybos narys ir verslininkas V. Dambrauskas tikino, kad jeigu būtų kalbama apie kitą kultūros paveldo sąraše esantį pastatą, būtų galima diskutuoti, ar jį parduoti.

„Tai, kad kultūros paveldo pastatai yra parduodami verslui, aš nematau nieko blogo. <...> Kartais verslas kur kas geriau susitvarko su tokiais objektais nei valstybė. Bet būna ir priešingai. Todėl šiuo klausimu aš kategoriškas“, - sakė politikas.

V. Dambrauskas teigė, kad pastato pardavimą reikia žūtbūt stabdyti.

„Čia yra vienas iš Klaipėdos briliantų. Kiek tokių mieste yra? 3 ar 4? Net nėra apie ką kalbėti. Verslas yra rizika. Turime pavyzdį - Baltijos kino salė.

Visko versle nutinka. Jis nepamatuoja savo jėgų. Štai atsiras verslininkas, turintis viziją, idėją, pradinį kapitalą, pasiskolins iš banko pinigų, nupirks pastatą, o po to paaiškės, kad rinka ne tokia, nebuvo poreikio. Pastatas dūlės, ims tekėti vanduo. Tada 5-erius metus trunkantys teismai. Ir jau atgausime jį visiškai sugriautą. Dėl to nematau jokio verslininkiško požiūrio į tai. Turėtų būti vienareikšmė pozicija - šis pastatas negali būti parduotas“, - kalbėjo jis.

V. Dambrauskas sakė, kad pastate, jei jis būtų atiduotas į Savivaldybės rankas, galėtų įsikurti valdiškos įstaigos, šiuo metu esančios ne kultūros paveldo objektuose. Anot jo, tektų parduoti pastatus, kuriuose įstaigos įsikūrusios dabar. Esą gautos pajamos kompensuotų Klaipėdos pašto rūmų restauracijos išlaidas.

Politikai prakalbo ir apie nepanaudotus Europos Sąjungos pinigus, skirtus Bastionų tilto statybai. Esą už šias lėšas pastatą galima restauruoti.

Sieks stabdyti aukcioną

Tiesa, prieš tai jis turi patekti į miesto Savivaldybės rankas. Tad diskusijos dalyviai pareiškė sieksiantys stabdyti rengiamą Klaipėdos pašto rūmų pardavimo aukcioną. Vienas jų tikino, esą būtina kreiptis net į prezidentą Gitaną Nausėdą.

„Pirmas klausimas, dėl kurio mes turime vieningai sutarti - pastatą reikia išsaugoti miestui. Ką su juo daryti, mes sugalvosime“, - kalbėjo V. Dambrauskas.

Istorinius Klaipėdos pašto rūmus perduoti miestui sieks šioje diskusijoje paskelbta iniciatyvinė grupė.

Vienas diskusijoje įvardytų būdų - Klaipėdos miesto taryba turėtų pastatą paskelbti miesto bendruomenei svarbiu objektu. Esą šis sprendimas gali suteikti teisinių svertų miesto valdžios ir vyriausybės dialogui dėl pastato perdavimo Savivaldybei.

„Šis pastatas į Savivaldybės balansą gali būti perduodamas tik Vyriausybės nutarimu. Bet Tarybai, administracijos direktoriui arba merui reikia priimti sprendimą. Kito kelio nėra“, - sakė V. Dambrauskas.

Ar miestas pajėgus pasirūpinti rūmais?

Tačiau ar miestas išties turi pakankamai lėšų pasirūpinti tokiu pastatu? Štai Klaipėdos bendruomenių asociacijos vadovas Renaldas Kulikauskas tikino - net jei miestui pavyktų jį perimti ir rasti biudžete pinigų restauracijai, gali kilti netikėta kliūtis.

„Kiekvienais metais biudžete daug programų, įvairių projektų - per 300. Paminėsiu pavyzdį, kad pagalvotumėte apie tai, ką daryti, kad taip nebūtų. Prieš porą metų dėl Dangės skvero buvo paskelbtas projektas. Įmonė parengė jį ir atnešė Tarybos nariams ant stalo, pasiūlė sutvarkyti Dangės skverą. Pasiūlymo vertė, kai Tarybos nariai pirmą kartą kėlė rankas nubalsuodami už tai, kad projektas būtų finansuojamas iš biudžeto, siekė apie 4 milijonus eurų. Praėjo metai. Ta pati įmonė perskaičiavo, krantines paanalizavo, nusprendė, kad kainuos brangiau - 5,9 milijono eurų. <...> Dabar pristatyta naujausia informacija yra tokia - kažkas vėl paskaičiavo, kad projekto vertė sieks 11,6 mln. eurų", - dėstė R. Kulikauskas.

Anot jo, perėmus Klaipėdos pašto rūmus, miestui tektų rasti ir sprendimą, kad nekiltų darbų projekto vertė.

Kada vyks aukcionas?


Tarybos narė Nina Puteikienė ne kartą pakartojo, kad Lietuvos paštas aukcioną rengs spalio 16 dieną. Tačiau Lietuvos pašto atstovai, sulaukę „Vakarų ekspreso“ žurnalisto skambučio, nustebo išgirdę tiek apie aukciono datą, tiek apie susitikimą, kuriame vyko diskusija.

Lietuvos pašto Korporatyvinių reikalų departamento vadovė Vaida Budrienė tikino, kad trečiadienį joks aukcionas nebuvo numatytas, tiesa, spalio mėnesį, parengus visus būtinus dokumentus, jis išties bus paskelbtas.

„Kol kas konkrečios (datos - aut. past.) negaliu pasakyti. <...> O mes į tą susitikimą net nebuvome pakviesti. Jie kažkaip be šeimininkų sprendė pastato likimą", - teigė V. Budrienė.

Ji taip pat akcentavo, kad Lietuvos paštas šiuo metu neturi finansinių galimybių pasirūpinti pastato būkle. „Mums tokių patalpų nereikia, nors Klaipėdos centrinio pašto rūmai yra unikalus pastatas, tad jį perėmus socialiai atsakingam investuotojui jis galėtų vėl atverti duris visuomenei“, - kalbėjo V. Budrienė.
Nubyrėjusios pašto dalys puošia žmones

Tačiau kol pašto durys užvertos, jis pasmerktas ir toliau byrėti. Klaipėdos pašto rūmų būklė miestiečius gąsdina jau ne vienerius metus. Nuo jo pradėjus byrėti stogo dalims, plytų nuolaužoms, pastatas buvo apgobtas tinklu. Antradienio vakarą vykusioje diskusijoje menininkė Neringa Poškutė-Jukumienė pasakojo kiekvieną savaitgalį vaikštanti apie pastatą ir renkanti jo nuolaužas.

„Menininkai turi tyliąją manifesto kalbą - savo meninę kūrybą, kuria jie atspindi istorinius, socialinius reiškinius, svarbi ir politika, ir pinigai, ir vaizdai, ir emocijos, kurias patiriame gyvendami tam tikroje vietoje“, - kalbėjo ji.

N. Poškutė-Jukumienė pasakojo, kad persikėlusi į Klaipėdą gyveno Liepų gatvėje, kuria kasdien iš mokyklos namo grįždavo jos sūnus. Kartą tiesiai prieš jį nukrito pastato nuolauža. Tačiau, apgobtas tinklu, pastatas ir toliau nyko.

Ji stebėjosi, kad milžiniškame pašto pastate taip ir neatsirado nė vieno kambario, skirto saugoti nubyrėjusioms nuolaužoms. Tad menininkė pati nusprendė jas išsaugoti. Ji įsitikinusi, kad jei paštas puošia miestą, jis gali papuošti ir kiekvieną mūsų, tad iš nuolaužų sukūrė juvelyrinius dirbinius, kurie šiuo metu eksponuojami KKKC Parodų rūmuose.

„Jūs irgi galit rinkti tas detales - galbūt jos kažkada bus aukso vertės“, - sakė N. Poškutė-Jukumienė.

Visas detales prieš paimdama nuo žemės ji nufotografavo mobiliuoju telefonu, tad jei kas nors panorėtų, galėtų jas vėl įkomponuoti į pastatą.

Kreipėsi į šeimininkus

Centriniai paštai - vieni svarbiausių miestų simbolių, reprezentuojantys ne tik patį miestą, bet ir valstybę. Jau ne pirmą mėnesį viešojoje erdvėje netyla kalbos dėl planuojamų privatizuoti didžiųjų Lietuvos miestų - Kauno, Vilniaus ir Klaipėdos centrinių paštų. Valstybinė kultūros paveldo komisija, manydama, kad šie trys pastatai galėtų būti naudojami visuomenės poreikiams, bent iš dalies išsaugant pirminę jų paskirtį, kreipėsi į atsakingas institucijas ir AB Lietuvos pašto vadovybę. Lietuvos restauratorių sąjunga, sunerimusi dėl centrinių paštų likimo, taip pat kreipėsi į atsakingas institucijas. Anot jų, pardavus pastatus, šie liktų be turinio, istorinės ir simbolinės vertės, o naujoje vietoje įkurtas centrinis paštas būtų miesto atminties praradimas.

Visų trijų didžiųjų Lietuvos miestų centriniai pašto pastatai yra unikalūs architektūros bei istorijos požiūriu. Jie atstovauja ir trijų skirtingų Lietuvos regionų pastarųjų šimtmečių istorinėms aplinkybėmis bei architektūrinėms tradicijoms. Tačiau, šių pastatų vertę sudaro ne tik architektūrinė raiška, bet ir pirminė paskirtis, nes jie buvo projektuoti ir pritaikyti konkrečiai - pašto funkcijai.

Šiandieną jie reprezentuoja valstybę, yra vieni iš Lietuvos didžiųjų miestų simbolių ir nusipelno akylesnio, ne vienadienio žvilgsnio - reziumuojama Valstybinės kultūros paveldo komisijos pranešime spaudai.

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (5)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar po karantino jau naudojatės viešojo transporto paslaugomis?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar daržoves perkate, ar auginate patys?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+12 +14 C

+12 +13 C

 

+13 +14 C

 +23 +24 C

+25 +26 C

 

+22 +23 C

0-2 m/s

0-3 m/s

 

0-3 m/s

Valiutų kursai

USD - 1.1375 PLN - 4.4781
RUB - 80.8370 CHF - 1.0691
GBP - 0.9078 NOK - 10.7110

Nuorodos