Pasivaikščiojimas po kapinesnuotraukos

2009 lapkričio mėn. 01 d. 19:44:45 Perskaitė 13249

Netikėtai užklupusią ramią popietę, prieš Visų Šventųjų dieną, su “Respublikos” fotografu vaikštinėjome po Antakalnio kapinaites. Ne šiaip sau vaikštinėjome, o norėjome uždegti po žvakutę neseniai išėjusiems ir dar nepamirštiems mūsų šalies šviesuliams. O jų vardus galėtume vardyti nesustodami - tai garsūs mūsų rašytojai, dailininkai ar akademikai, tai ir aktoriai, dainininkai ar kompozitoriai...

Su maldele ir be jos

Tą dieną buvo kaip reta gražus rytmetys - toks saulėtas ir ramus, todėl kapinaitėse kaip kokiame skruzdėlyne žmonės zujo dailindami savo artimųjų kapavietes. Juk sutikite, mirusiojo poilsio vieta turi teikti ne tik dvasinį nusiraminimą, bet ir estetinį pasitenkinimą. Išties eini ir stebiesi sparčiai sudygusių paminklų įvairove - vieni santūrūs ir kuklūs, kiti - puošnesni, pasižymintys originalumu ir išskirtinumu. Kartais sakoma, kad paminklas - tai savotiškas užraktas, skiriantis žemiškąjį ir anapusinį gyvenimą. Užraktas, saugantis žmogaus gyvenimo istoriją ar paslaptį. Tad ir po mirties, žmogau, gali spinduliuoti tuo paslaptingumu arba, kaip dabar įprasta sakyti, stilingumu. Gaila, matėme ir pamirštų antkapių su nutrupėjusiais kryžiais, ant kurių tikriausiai niekas neuždegs žvakutės ir nesukalbės maldelės, nebent tik koks gailestingas prašalaitis. Dėl to buvo šiek tiek liūdna ir skaudu.

Įdomiausia, kad sutikome vieną kitą netoliese gyvenantį žmogeliuką, kuris, mūsų nuostabai, į kapines traukė visai kitokiais tikslais - tiesiog norėdamas pravėdinti savo galvą šviežiu kapinaičių oru. (Beje, neretai - su augintiniu, tai galėjai suprasti iš aptiktų ekskrementų.) Pasivaikščioti kapinėse - sutinku, skamba šiurpiai ir gal šiek tiek makabriškai. Kita vertus, o kodėl gi ne?.. Man atmintin įstrigo viena filme girdėta frazė, kai nedidelio miestelio gyventojai stebėjosi dėl kaimynės, vadinamos keistuole, polinkio sutemus vaikštinėti kapinaitėse. Ši jiems piktdžiugiškai atkirtusi: “O ko jūs stebitės? Ten yra daug mano draugų”. Tikriausiai nieko nenustebintų, jeigu sunkmečiu toks laisvalaikis įgautų itin daug žavesio ir pas mus: kaip kokiame muziejuje ramybėje, toli nuo miesto šurmulio sau vaikštinėji ir grožiesi įspūdingomis antkapių puošmenomis. Tik priešingai, negu muziejuje, čia nereikia mokėti už bilietą.

Paminkluose - minimalizmas

Akmentašio specialybę pasirinkęs ir dvidešimt trejus metus paminklus meistraujantis Gintaras BRADAUSKAS pastebėjo, kad rajonuose yra labiau populiarūs dideli paminklai su išmargintais šventųjų portretais, tuo tarpu miestiečiai labiau nori konkretizuotų, prabangiai minimalistinių antkapio puošmenų. Paminklus gaminančios įmonės “Brada” savininkas pats kuria paminklų dizainą, neretai klientai ir patys atsineša parodyti pavyzdžių iš žurnalų ar nuotraukų.

Prašymų jis sulaukia įvairiausių: mirusiems kompozitoriams ant paminklų iškalti natas, lakūnams - lėktuvėlius, o bitininkams - bitutes ir pan. Tačiau šioje srityje kyla ir nesusipratimų - kas pasakys, kad paminkle tikrai bus iškalta bitutė, o ne kamanė ar vapsva? Jam tenka įgyvendinti ir labai keistų, perdėtai romantiškų užsakymų: “Išsirinkusi paprastos formos paminklą moteris paprašė iškalti šiaurinę žvaigždę, kurios spinduliai eitų per visą paminklą ir kristų ant krentančios gulbės plunksnos. O skersai paminklo turėjo būti užrašas su jos parašu. Tokiu atveju žmogų mėgini įtikinti, kad toks sprendimas yra šiek tiek keistokas, tačiau vis tiek priimi užsakymą ir stengiesi jį įgyvendinti. Paskui, būna, ir pasako: “Viskas padaryta gerai, bet vis tiek jūs esate šiek tiek neteisus ir kaltas. Jūs nesuradote žodžių mane įtikinti, kad tai yra neteisingas sprendimas”.

Nuotraukos nėra blogai

Maždaug 15-20 proc. klientų pageidauja, kad ant paminklo puikuotųsi ir mirusiojo nuotrauka, tačiau tik nedaugelis įgyvendina šį sumanymą. Jis tik stebisi prašomas iškalti vestuvines nuotraukas. Klientams meistras paaiškina, kurios nuotraukos tinka kalti ant paminklo, o kurios - ne. Anot jo, ant granito paminklų kalamos nuotraukos nėra blogai: “Ant granito kokybiškai iškalti paveikslas arba nuotrauka yra amžini. Tai geresnis sprendimas, nei pritvirtintas svetimkūnis, t.y. metalo keramikos pluoštas, kuris iškart išsiskiria iš konteksto”.

G.Bradauskas stebisi, kad pastaraisiais metais, kurie dar vadinami kriziniais, dingo vidurinis klientų sluoksnis, kuris užsisakydavo 4-6 tūkst. litų vertės paslaugas. “Dabar klientas arba ieško pigiausio paminklo vos už 500 litų, arba tam skiria 8-20 tūkst. litų ir daugiau”, - nenustoja stebėtis paminklų meistras.

Kai kurie žmonės iš anksto kapinėse užsiima sau vietą, dažniausia šalia artimųjų. Kai kurie netgi ant paminklo išsikala savo vardą, pavardę ir gimimo datą. Paminklų meistras į tokius žmones žiūri tolerantiškai: “Man tik būna keista, kai žmonės ant paminklo užrašo savo mirties skaičius. Kita vertus, jie daro šiokią tokią klaidą, nes vėliau išsikviesti dailininką į kapines vien tam, kad prirašytum tą vieną mirties skaičiuką, yra sunkiau, negu prašyti iškalti abi žmogaus gimimo ir mirties datas”, - paaiškina jis.

Paminklų tendencijos

Šventųjų portretų, paveikslų ar visokių širdelių kalimo era baigėsi, dabar vyrauja klasikinių formų, estetiškai tvarkingi paminklai, reikalaujantys kuo mažesnės priežiūros.

Padaugėjo standartinių formų paminklų, atvežamų iš Kinijos - tai lemia mažesnės tokių paminklų kainos.

Taip pat dingo ir obeliskai su kryžiais, per metus pasitaiko tik vienas kitas interesantas.

Pradedama labiau rinktis spalvotus akmenis - raudoną, rudą, pilką, violetinį, melsvą ar žalsvą granitą. Tačiau jis yra brangesnis. Pvz., Vokietijoje iki 10 proc. yra juodų paminklų, visi kiti yra šviesūs ir spalvoti.

Kapai apipavidalinami taip, kad reikalautų kuo mažiau priežiūros - apželdinama ir pasodinamas viena kita gėlytė ar krūmelis. Žiūrima, kad lankantysis kapus nesusiteptų drabužių ir batų.

Parengta pagal dienraščio "Respublika" priedą "Julius/Brigita"

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net