Pasirodo, švietimui lėšų skiriama per daug

2012 lapkričio mėn. 16 d. 10:34:24 Perskaitė 1937

Finansų ministerija 22 mln. nepanaudotų mokinio krepšelio lėšų ketina grąžinti į biudžetą, nors rajonų mokyklose mokytojų atlyginimai drastiškai karpomi, savivaldybės įsiskolina už švietimo įstaigų šildymą ir kitas paslaugas.

Iš švietimo - teisėjų pensijoms

Pasirodo, Lietuvos mokyklos taip gerai prasigyveno, kad pinigai joms nereikalingi. Finansų ministerija paskelbė, kad šių metų biudžeto lėšos bus tikslinamos. Dėl mokinių skaičiaus mažėjimo sutaupytus 22,1 mln. litų švietimo lėšų teks grąžinti į biudžetą. Šios lėšos bus panaudotos valstybės pareigūnų ir teisėjų pensijoms išmokėti.

Pernai į valstybės biudžetą buvo grąžinta 17 mln. litų 2010 metais nepanaudotų mokinio krepšelio lėšų. O iš 2011 m. mokinio krepšeliui skirtų pinigų šiemet sugrąžinta daugiau kaip 78 mln. litų.

Panašu, kad švietimui skiriamų lėšų vis per daug - kasmet jų vis lieka ir lieka.

Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) buvo pateikusi Finansų ministerijai prašymą iš sutaupytų mokinio krepšelių lėšų palikti savivaldybėms 25 proc. lėšų. Už valstybės finansus atsakingos institucijos prašyta 253 tūkst. litų palikti Vievio sanatorinei mokyklai, kurioje mokosi ligoniukai iš visos Lietuvos.

Finansų ministerijos atsakymas buvo trumpas ir lakoniškas: palikti šių lėšų nėra teisinio pagrindo.

Antausis ligotiems moksleiviams

Už 22,1 mln. litų buvo galima išsaugoti ne vieną kaimo mokyklą ar bent jau tą, dėl kurios išsaugojimo pasisakė net pati ŠMM. Finansavimo netekusi Vievio sanatorinė mokykla, įsikūrusi buvusiame Dvare, Panerių kaime, buvo priversta užsidaryti. Šį pavasarį mokykla išleido paskutinę, 44-ąją, dešimtokų laidą.

Šioje mokykloje nuo 1976-ųjų iš visos Lietuvos mokėsi vaikai, kamuojami įvairių ligų.

„Mus likvidavo, nors ir vaikų buvo, ir darbuotojų buvo. Dabar nepasirūpinta jais“, - liūdnai atsiduso mokyklos vadovė Alia Katalynienė. Uždarius mokyklą, be darbo liko 60 mokyklos darbuotojų, iš jų - 39 pedagogai. A.Katalynienė sako, kad įsidarbinti pavyko tik keturiems.

Direktorei labiausiai gaila čia besimokiusių vaikų. Mokykloje gydėsi, gyveno ir mokėsi daugiau nei 100 vaikų, turinčių specialiųjų poreikių.

„Tie vaikai grįžo į šeimas pas tėvus. Nėra šalia specialiųjų poreikių mokyklų. Čia vaikams buvo gerai. Ypač tiems, kurie buvo iš socialiai remtinų šeimų. Čia jie gaudavo maitinimą, mokymą. Mokiniai dalyvaudavo būreliuose, buvo vykdomi užsiėmimai jų sveikatai stiprinti, turėjome savo sklype įveisę avietyną... O dabar gal kai kurie vaikai liks gatvėje. Tie, kurių tėvai nepajėgs pasirūpinti jų sveikata ir mokymu. Jiems buvo naudinga tokia mokykla“, - kalbėjo A.Katalynienė.

Anot jos, sanatorinę mokyklą nuspręsta uždaryti, nes ji „netilpo į tinklo optimizavimo rėmus“. „Mus norėjo uždaryti jau prieš ketverius metus. Vis laikėmės laikėmės, kovojom. Tačiau pasakyta, kad taip reikia, nes tokios yra naujos tinklo pertvarkos taisyklės. Esą tokiose mokyklose negali mokytis didelių specialiųjų poreikių turintys vaikai. Pas mus mokėsi vidutinių poreikių vaikai, tačiau buvo ir turinčiųjų didelių poreikių“, - paaiškino pedagogė.

Pinigų atlieka mokyklų skurdo sąskaita

Šiaulių rajono Bubių pagrindinės mokyklos direktorius Reimontas Varopickas sako, kad kasmet vis labiau jaučiamas mokyklų išlaikymui skiriamų lėšų stygius. Mokyklos nebeišgali nupirkti naujų suolų, vadovėlių ar skirti lėšų ūkinėms reikmėms. Todėl keista, kad švietimo sąskaita dar pavyksta sutaupyti dešimtis milijonų.

Anot R.Varopicko, jei sutaupytos mokinio krepšelio lėšos būtų ūkiškai paskirstytos, netektų karpyti pedagogams atlyginimų, mokyklos galėtų atnaujinti inventorių, įsigyti mokymo priemonių.

„Tikrai rastume, kur atliekamas lėšas panaudoti, nes dabar esame priversti išlaidas labai taupyti. Didžioji dalis mokinio krepšelio lėšų skiriama mokytojų atlyginimams, kas lieka, galima skirti kvalifikacijai, mokymosi priemonėms ir kitoms paslaugoms, pavyzdžiui, interneto. Mokytojų kvalifikacijai, vadovėliams, mokymo priemonėms jau tenka taupyti. Šiandien didžiausias galvosūkis - kad tik užtektų pinigėlių algelėms. Priėjom net iki to“, - kalbėjo mokyklos vadovas.

R.Varopickas sako, kad kitąmet gali tekti dar 20 tūkst. susimažinti mokyklos biudžetą. „Tas atiminėjimas mums skaudžiai kerta. Kovojam, kad nors kas liktų. Planavom nusipirkt multimedijos sistemą, klasėse nupirkt, ko reikia, o mums patarė: jūs neplanuokit, sėdėkit taip, kaip yra. Tačiau niekas nestovi vietoje, tarkim, genda kompiuteriai. Čia tik mes esame priversti stovėti sustojusiame vandenyje ir laukti, kol situacija pasikeis“, - sakė direktorius.

Projektams pinigų netrūksta

Lietuvos švietimo profesinės sąjungos pirmininkas Audrius Jurgelevičius įsitikinęs, kad 22,1 mln. litų sutaupytų lėšų mokykloms tikrai praverstų, jei jos būtų paskirstytos racionaliai. „Visiems, išskyrus Finansų ministeriją, aišku, kad tie pinigai tik aritmetiškai susitaupo. Praėjusiais metais švietimo ir mokslo ministras žadėjo, kad šita nuostata (dėl mokinio krepšelio lėšų grąžinimo - red. past.) nebus įtraukta formuojant biudžetą. Deja, ji įtraukta. Vėliau ministras žadėjo, kad sieks, jog šitie pinigai liktų savivaldybėse, tačiau... Švietimui šitie pinigai labai reikalingi. Ne tik profesinės sąjungos tą sako, bet ir savivaldybių asociacijos. Tik niekas nesiklauso“, - kalbėjo A.Jurgelevičius.

Kitų metų biudžetas pedagogams taip pat nekelia džiaugsmo. 2013-aisiais švietimui bus skirta tik 4,99 proc. prognozuojamo BVP, nors Valstybinės švietimo strategijos 2003-2012 m. nuostatuose yra numatyti 6 proc. Biudžete švietimui numatyta skirti 0,5 proc. (arba 20 mln. litų) mažiau lėšų nei šiemet. Asignavimai mokinio krepšeliui bus 86 mln. mažesni.

Lietuvos švietimo profesinės sąjungos pirmininką Audrių Jurgelevičių piktina, kad didžiulės švietimo pinigų sumos yra išleidžiamos abejotinos naudos, vienadieniams projektams, todėl būtinosioms reikmėms jų ima trūkti. „Ir mokytojų, ir vaikų, ir tėvų nuomone, kai kurie projektai yra niekam nereikalingi, nors formaliai jų idėjos gražios. Sakykim, įvairios žalingų įpročių prevencijos. Dažniausiai apsiribojama lankstinukų išleidimu, vienos kitos paskaitos paskaitymu mokyklos vaikams. Išleidžiami didžiuliai pinigai, o naudos neduoda“, - sakė A.Jurgelevičius.

2012 m. lapkričio 9 d.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net