Paramą galima gauti ir už nieką?nuotraukos (2)

2019 kovo mėn. 07 d. 08:37:11 Perskaitė 773

Žemės ūkio ministerijos iškeldinimui į Kauną nepritarianti Lietuvos ūkininkų sąjunga pasipiktino ministerijos sprendimu iš žemdirbiams skirtos paramos priemonės („Pereinamojo laikotarpio nacionalinė parama už 2019 metų karves žindenes ir telyčias“) paimti 200 tūkst. eurų ir juos skirti ministerijos iškeldinimui. „Vakaro žinios“ aiškinosi, kas šioje situacijoje teisus. Tačiau netikėtai paaiškėjo naujų skandalingų detalių.

 

Pasirodo, pagal minimą paramos eilutę išmokas už registruotas karves gaudavo net tie, kurie neaugino karvių! „Yra Europos Komisijos sprendimas, kad mokėjimas turi būti vykdomas už tam tikrus metus. Jei neklystu, kas 2006 metais turėjo kiek gyvulių, pagal tai mokami pinigai. Tie ūkiai, kurie nebeturi to karvių skaičiaus, o galbūt iš viso neturi, vis tiek gauna (išmokas, - aut. past.), nes yra tokia metodika. Išeina, kad tie gyvulių laikytojai, kurie įsigyja naujas bandas, paramos negauna, o tie, kas bandą pardavė, paramą gauna. Tas nesusipratimas jau ilgą laiką tęsiasi, - pasakojo Lietuvos ūkininkų sąjungos vicepirmininkas Raimundas Juknevičius. - Žemės ūkio ministerija mato galimybę nemokėti pinigų, kurie nelaiko gyvulių. Tokios pozicijos mes seniai norėjome. Kad būtų susitarta su Europos Komisija, kad tiems, kurie laiko karves, būtų padidintos lėšos.“

Paklaustas, galbūt Žemės ūkio ministerija sutaupė tuos 200 tūkst. eurų dėl to, kad praregėjo ir nebemokės ūkininkams, kurie nebelaiko karvių, R.Juknevičius tikino, jog ministerija jiems akcentuoja, kad daro tai, ko ūkininkai ir prašė. Ministerija bando prisidengti tuo dalyku, kad mus išgirdo. Bet ji galėjo perskirstyti pinigus, kad jie pasiektų tas šakas, kurios susiduria su dideliais iššūkiais. Juk žinome, kad gyvulininkystėje yra krizė. Už pieną mokama mažiausiai Europos Sąjungoje“, - skundėsi R.Juknevičius.

Žemės ūkio viceministro Venanto GRICIŪNO interviu:

- Ūkininkai sako, kad ministerija iš jų atima 200 tūkst. eurų. Atimate?

- Tikrai nė vienas ūkininkas nenukentės, tai natūralus lėšų perskirstymas pagal poreikius. Pinigai tikrai bus grąžinti. Čia tas pats, kad Socialinės apsaugos ir darbo ministerija perskirstytų tam tikras lėšas, ir būtų sakoma, kad pinigai atimami iš beglobių vaikų. Tai (perskirstymas, - aut. past.) standartinė ministerijų praktika.

- Kodėl paimate lėšas būtent iš konkrečios eilutės?


- Pinigai bus grąžinti iškart po to, kai ministerijos perkėlimui bus skirti pinigai 2020 metų biudžete. Vyriausybės protokole yra įpareigota Finansų ministerija tai padaryti. Kitas dalykas, ta priemonė nėra tokia populiari, kad ir ką kalbėtų ūkininkai. Mes atsižvelgiame į visų interesus, peržvelgiame mokėjimų terminus. Pačiai priemonei likę 3,8 mln. eurų, tai 200 tūkst. eurų yra gana nedidelė suma, kuri laikinai pasiskolinama. Ministerijos biudžetas ir parama ūkininkams kasmet yra apie milijardas eurų, tai tie 200 tūkst. tikrai labai maži pinigai.

- Teigiama, kad išmokos už registruotus gyvulius buvo mokamos ne pagal tų metų gyvulių registrą, o pagal ankstesnių metų. Tokiu atveju, išmokos buvo mokamos tiems, kurie gyvulių sumažino ar net atsisakė. Paaiškinkite, ar tai tiesa?

- Iškart nepasakysiu, greičiausiai kad taip, turėčiau patikrinti. Jeigu atsiųstumėte raštu, aš galėčiau patikslinti.

„Vakaro žinios“ nusiuntė klausimus, iš žemės ūkio viceministro Venanto Griciūno gavome tokį lakonišką atsakymą: „Tiek sprendimai dėl paramos žemės ūkio sektoriui, tiek ir paramos priemonių finansavimas yra galimas išskirtinai ES Bendrosios žemės ūkio politikos (toliau - BŽŪP) rėmuose. BŽŪP reformos, įvykusios 2003 metais, vienas iš tikslų - atsieti paramą nuo einamaisiais metais pagamintos produkcijos kiekio. Tokiu būdu siekiama žemdirbius daugiau orientuoti į rinkai paklausių žemės ūkio produktų gamybą. Ministerija stengiasi sumažinti administracinę naštą, taisyklės yra peržiūrimos. Dėl išmokų dydžio keitimo pastoviai yra diskutuojama su socialiniais partneriais.“

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net