Paminklas prezidentuinuotraukos (19)

2020 spalio mėn. 15 d. 09:58:06 Perskaitė 1302

Komisija, vertinusi paminklo pirmajam Lietuvos prezidentui Antanui Smetonai sukūrimo ir jo prieigų prie pastato Gedimino pr. 13, Vilniuje, įrengimo menines-architektūrines idėjas, paskelbė nugalėtojus. Pirmosios vietos laimėtoju išrinktas Gedimino Antano Sakalio projektavimo firmos projektas „622522".

 

Šio projekto autoriai - Gediminas Antanas Sakalis, Kazys Venclovas, Indrė Rakauskaitė.

Pagrindinė paminklinio objekto idėja, kaip skelbė projektą pristatydami jo autoriai, paremta A.Smetonos, kaip visuomenininko, kalbos normintojo, knygų leidėjo pozicija, atspindinčia visapusišką, visuomenę ugdančią jo veiklą. Todėl vizualinei estetikai pasirinkta ne tiek portretiška ar figūrinė kompozicija, kiek knygos atvartą simbolizuojanti trafaretiška meninė raiška. Skulptūrai naudojama geležis apeliuoja į „geležinės valios" metaforą, kuri nesunkiai identifikuojama su A.Smetonos asmenybe. Vertikaliai pastatytos atverstos knygos, atvirlaiškio ar atviruko formą primenanti kompozicija atskleidžia stilizuotą, pagal atpažįstamą ikoninę A.Smetonos nuotrauką sukurtą, jo portretą.

Prezidento portretas sukurtas trafaretiško pozityvo-negatyvo principu, kiaurai išpjaunant atitinkamas vizualines portreto dalis. Plokštumoje saikingai išdėstytos kiaurymės „įtraukia" aplinkos vaizdus.

Antroji vieta skirta Lietuvos ir Suomijos UAB „Architektūros linija" (autoriai Gintaras Čaikauskas ir Gediminas Piekuras) projektui „Kabinetas", trečioji - Kęstučio Balčiūno ir Kristinos Rimienės projektui „Vizija". Ketvirtoji vieta atiteko Luko Šiupšinsko, Mato Šiupšinsko ir Ievos Cicėnaitės projektui „Daugiabriaunis", penktoji - VšĮ „Demokratinės bendruomenės resursai" (autoriai Šarūnas Arbačiauskas ir Andrius Kenstavičius) projektui „2etas".

Vieta, kurioje stovės paminklas, pasirinkta neatsitiktinai - A.Smetona bus įamžintas skverelyje prie pastato Gedimino pr. 13, kuris vilniečiams geriau žinomas kaip Vilniaus centrinis knygynas. Ši vieta yra tiesiogiai susijusi su Lietuvos valstybės atkūrimo istorija. 1918 m. toje vietoje buvusiame pastate, kurį 1944 m. sovietai sunaikino, dirbo A.Smetonos vadovaujama Lietuvos Valstybės Taryba. Paminklas turėtų iškilti maždaug toje vietoje, kur buvo A.Smetonos kabinetas. Tiesa, tiksli kabineto vieta, nėra žinoma, mat vietoj sunaikintų Valstybės tarybos rūmų vėliau buvo pastatytas dabar čia stovintis pastatas, kuris yra kur kas mažesnis už buvusįjį.

Pirmosios vietos laimėtojams bus įteikta 5000 eurų premija, antrosios - 3000, trečiosios - 2000 eurų premijos. Ketvirtosios ir penktosios vietos laimėtojams atiteks 1000 eurų premijos.

Konkurso rezultatai įsigalios spalio 22 dieną, jei iki tol nebus pateikta pretenzijų.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net