respublika.lt

Nesupranta, nes neturi šeimos?

(335)
Publikuota: 2022 birželio 29 10:15:00, Olava STRIKULIENĖ
×
nuotr. 5 nuotr.
Ingrida Šimonytė. Eltos nuotr.

Seimo Darbo partijos frakcijos Aidas Gedvilas taip užrūstino valdančiuosius, kad Seimo pirmininkė jo kalboje įžvelgė seksizmą ir nutarė kreiptis į Etikos ir procedūrų komisiją. Birželio 23 d. Seime vykusioje Vyriausybės valandoje premjerė Ingrida Šimonytė atsakinėjo į klausimus, ar sankcionuotų prekių tranzito ribojimas geležinkeliu į Kaliningradą yra visiškai suderintas su Europos Sąjungos vadovybe. A.Gedvilas, klausydamasis premjerės atsakymų, suabejojo, ar savo šeimos nesukūrusi premjerė iš tikrųjų suvokia, ką jaučia Lietuvoje šeimos, kai Ukrainoje vyksta karas. Ar iš tikrųjų politikus, priiminėjančius sprendimus, galima visiškai atsieti nuo jų asmeninio gyvenimo?

 

Kai nieko neturi

I.Šimonytė Vyriausybės valandoje aiškino, kad Europos Sąjungos ketvirtasis sankcijų paketas, kuriame buvo numatytas ir draudimas Rusijai išvežti tam tikras prekes, buvo su Europos Komisija suderintas dar kovo mėnesį. Dabar Lietuva tik pradėjo šią sankciją taikyti. Tačiau A.Gedvilo šie paaiškinimai neįtikino. Seimo narys priminė ir kitus atvejus, kai Lietuva pablogino tarptautinius santykius.

„Drįstu priminti, kad Lietuva nėra „uabas", ir jūs su ministru (užsienio reikalų ministru Gabrieliu Landsbergiu - aut. past.) nesate akcininkai priiminėti tokius sprendimus, kurie kelia karo grėsmę mūsų šaliai. Tai ne baltarusiškų trąšų klausimas ir ne konfliktas su Kinija, nors koks jums skirtumas, kai visą savo gyvenimą dirbate viešajame sektoriuje."

Į šiuos Seimo nario žodžius valdantieji reagavo ramiai, tačiau A.Gedvilo pasisakymo tęsinys papiktino ne tik I.Šimonytę, bet ir Seimo pirmininkę Viktoriją Čmilytę-Nielsen bei G.Landsbergį.

Mat A.Gedvilas kreipėsi į premjerę dar atviriau:

„Priminsiu, kad jūsų, kaip ir šalies vadovo, pareiga užtikrinti taiką Lietuvoje, o ne kurstyti karą. Kas buvo padaryta, kad šalies piliečiai miegotų ramiai? O gal tikrai laukiame, kol į jaunus Lietuvos vyrus šaudys Rusijos kariai, o žmonas prievartaus vaikų akivaizdoje? Bepigu, kai nei to, nei kito neturi."

Seimo pirmininkė V.Čmilytė-Nielsen pasipiktino, kad, anot jos, Seimo narys peržengė visas padorumo ribas. V.Čmilytės-Nielsen teigimu, paprastai „ad hominem" („prieš žmogaus asmenybę") argumentai ir seksistinės užuominos bei juokeliai naudojami tada, kai žmogus nepasitiki savo kompetencija. Esą jis tada renkasi asmenis įžeidžiančią taktiką.

Jaučiasi teisus

Tiesą sakant, pasaulis, stebintis JAV prezidentų rinkimų batalijas bei įvairias apkaltas, jau seniai pripratintas ir prie seksizmo (Bilo Klintono atvejis), ir prie puldinėjimų „ad hominem" (Donaldas Trampas, Hilari Klinton ir t.t.).

O A.Gedvilas savo žodžių neatsižadėjo ir vėliau. Socialiniuose tinkluose taip pasiaiškino: „Po mano klausimo premjerei jos bendražygiai suskubo raginti mane jos atsiprašyti. Tokiems ragintojams aš norėčiau priminti Ukrainos prezidento (Volodymyro) Zelenskio žodžius, skirtus valstybės tarnautojams, iš Aukščiausiosios Rados tribūnos besikreipiant į šalies gyventojus: „Pakabinkite ten (savo darbo kabinetuose) savo vaikų nuotraukas ir prieš kiekvieną sprendimą žiūrėkite jiems į akis."

Be galo daug išminties buvo šiuose žodžiuose 2019 m., kai jie buvo ištarti, o, laikui bėgant, jie tapo dar aktualesni".

Seimo opozicija, kuriai priklauso ir šeimų nesukūrę ar vaikų neturintys politikai, nebandė užstoti premjerės. Bent viešai. Ir juos galima suprasti. Jei vienai aktyviausių „valstiečių" Agnei Širinskienei teko pasitraukti iš „valstiečių" frakcijos, vadinasi, Seimui džentelmeniškas elgesys iš principo ne itin būdingas. Ar valdantieji visada džentelmeniškai elgiasi su opozicija? Ar tikrai niekada nesityčiojama iš Petro Gražulio ar Mindaugo Puidoko?

Tad į A.Gedvilo „seksizmą" opozicija nesureagavo. Netgi vaikų ar vyrų neturinčios politikės. Tačiau sureagavo pozicija. Laisvės partijos frakcijos narys Tomas Vytautas Raskevičius socialiniuose tinkluose išrėžė:

„Labai pergyvena Seimo chamas, kas Seime neturi vaikų ar sutuoktinio. Pats gal ir turi, bet nuo to pačiam nei proto, nei grožio nepadaugėja."

Grožis nėra politologijos terminas. O šiaip nėra įrodymų, jog bevaikis Hitleris buvo humaniškesnis už vaikų ir ne vieną žmoną turėjusį Staliną. Kai kurie arabų šalių diktatoriai turi krūvas vaikų, žmonų, tačiau vis vien yra žiaurūs. Lietuva taip pat turėjo bevaikių šalies vadovų, kurie, nepaisant šio bendro požymio, vis vien buvo visiškai skirtingo vadovavimo stiliaus. Tačiau šalių parlamentuose vis pasitaiko atvejų, kai parlamentarai susimuša, traukia vieni kitus nuo tribūnų. Tai irgi vadinama politine komunikacija, konsensuso paieška, skirtingų nuomonių išgryninimu.

Maža kas ko neturi

Psichologas Vytautas Čepas, buvęs Seimo narys, paklaustas, kaip asmeninės individo savybės, patirtis veikia asmens vadovavimą valstybei ar įmonei, atsakė:

„Skirtumai, priklausantys nuo asmeninių savybių, yra akivaizdūs. Būna, kad būsimi politikai užauga vaikų namuose ar nepritekliuje. Visa tai lieka pasąmonėje, ir žmogus su ta stigma visą gyvenimą vaikšto.

Būna, žmonės sąmoningai atsisako turėti vaikų. Nenori jų leisti į šitą „bjaurų" pasaulį. O žmonės, turintys vaikų, taip pat gali patirti siaubingų išgyvenimų, jei jų vaikams kas nors nesiseka.

Žmonės, neturintys šeiminių įsipareigojimų, sprendimus priima labiau ryžtingai. Jiems gal mažiau rūpi visokios vaikų teisės, išmokos. Jie labiau vadovaujasi ne jausmais, bet loginiu mąstymu. Bet jei pritrūksta visuomeninio jautrumo, turi patarėjus, turinčius palikuonis. Patarėjų, kurių pareiga - patarti politikams.

Bet dėl I.Šimonytės aš didelės problemos nematau. I.Šimonytė - ji yra visiškai normali, adekvati moteris. Gerai, kad ji nepasiduoda. Maža kas ko neturi. Tas - su kupra, tas - be vienos kojos, tas - pensininkas „sukriošėlis" - negi prie visų kabinėsimės? Juolab kalbant apie Vyriausybės vadovę.

Ji daro, aišku, klaidų. Su mokesčiais daro, antraeilius, trečiaeilius klausimus kartais sprendžia, taip, ji klaidų daro, bet ji yra politiškai įsipareigojusi valdančiajai koalicijai.

Nemanau, kad aplinkybė, ar valstybės vadovas vaikingas ar nevaikingas, turi lemiamą reikšmę valstybės valdyme. Tam tikri niuansai yra, bet jie išsprendžiami".

Kaip diena - taip naujiena

Dar nenutilus audroms dėl replikų apie I.Šimonytę, Seime - nauji apsižodžiavimai. Konservatorius Andrius Navickas teigia, kad pirmadienį Seimo nenumatyto posėdžio metu išgirdęs opozicijai priklausančios partijos „Vardan Lietuvos" atstovo Vytauto Bako repliką vidaus reikalų ministrei Agnei Bilotaitei.

„Šiandienos - neeilinis posėdis. Vytautas Bakas, Žmogaus teisių komiteto narys, kalba tribūnoje ir teigia, kad „Amnesty international" pateikė skandalingą ataskaitą, kurioje išsakyti rimti kaltinimai dėl elgesio su migrantais Lietuvoje. Įsijautęs pažada visą valdžią pasodinti į kalėjimą. <...>

Tačiau pagrindinis dalykas vyksta po kelių minučių. Bakas pakyla prie tos Seimo vietos, kur sėdi Bilotaitė. <...> Bakas prieina prie jos ir meta: „Nužmogėjusi kalė", - situaciją feisbuke aiškino A.Navickas.

Pats V.Bakas vėliau Seimo posėdyje atsiprašė ministrės: „Norėjau atsiprašyti, jeigu kažkokie mano žodžiai šiandien jus įžeidė. Tikrai, emocijoms ne pati geriausia vieta." Kiek anksčiau jis žurnalistams neprisipažino nepagarbiai kreipęsis į ministrę. Tačiau sakė manantis, jog A.Bilotaitė - nužmogėjusi.

„Vakaro žinioms" komentuoja politologas Bernaras IVANOVAS:

Yra pas mus, deja, politikoje įžeidinėjimo kultūra „ad hominem" plačiai paplitusi. Tai liečia ir kitas partijas - tiek opozijoje, tiek pozicijoje. Čia, Seime, juk ne kas nors, bet šalies premjerė atsakinėjo į klausimus „kodėl-todėl", bet jei leidžiama jai smūgiuoti žemiau bambos, tai yra gėdinga ir, aš sakyčiau, liudija tam tikrą mūsų politinės kultūros degradaciją. Pas mus, deja, tokia chamizmo kultūra. Ir tai liečia ir kitas Seimo partijas, nėra išimčių, visos piktnaudžiauja tuo. Ir tų, kurie chamiškai kalba, chamizmas tampa parlamento norma. Gerai, kad dar be „triusikų" nelaksto, tai dar riba, bet palaukime dar kelis dešimtmečius - gal lakstys. Yra pasaulyje parlamentų, kur kiaules posėdžių salėje bandė ganyti.

O kas tikrina pasaulyje parlamentarų psichiką? Niekas!

Ar Lietuvoje visi labai mandagūs? Agresijos matome kiekviename žingsnyje, žmonės mušasi, pro langus šokinėja, o parlamentarai nėra marsiečiai. Parlamentarų elgesys yra toks, koks visuomenės, jie elgiasi taip, kad įtiktų visuomenei, savo rinkėjams. Kad žmo-nės pamatytų, koks jis „kietas".

Nesakau, kad I.Šimonytė niekada neklysta, aš irgi esu ją ne kartą kritikavęs, bet negalima nusileisti iki per žemo lygio.

Klausiate, kodėl tyli Seimo opozicijoje esantys džentelmenai ar politikės bei politikai, taip pat patyrę įžeidinėjimus? Trūksta refleksijos. Galbūt džiaugiasi, kad spardo ne mane, bet kitą. Kokia mūsų opozicija? Per daug iš jos nereikalaukime. Kokią užsiauginome, tokią ir turime.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (335)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s