Nelegalūs nameliai Nidos valdžiai vasarą netrukdonuotraukos

2019 rugpjūčio mėn. 03 d. 11:17:42 Perskaitė 901

Neringoje galioja visai kiti įstatymai, nei likusioje Lietuvoje. Tuo akivaizdžiai įsitikino dar gegužę Nidos centre trylika namelių pastatę verslininkai. Supratus, kad legaliai to padaryti nepavyks, nuspręsta pagudrauti. Tačiau šis velnio tuzinas atnešė tik didžiulius nuostolius. Nelegalius namelius teks išvežti, o patirtos išlaidos bus kur kas didesnės už trumpalaikę naudą. Bent taip teigia, pažeidėjai. Neringiškių toks akiplėšiškumas nenustebino. Jie atviri, taip gali elgtis tik vietos valdžios akivaizdžiai palaikomas verslas.

 

Ne venus metus Nidos centre, G.D.Kuverto gatvėje, stūksojo apleista automobilių stovėjimo aikštelė. Tačiau šią vasarą į kurortą pailsėti atvykę žmonės atkreipė dėmesį, kad joje pastatyta trylika namelių.

Namelius pastatė visai šalia įsikūrusi bendrovė „Miesto dviratis“, užsiimanti nuo dviračių ir paspirtukų nuomos iki viešojo maitinimo, kas ir yra pagrindinė jos veikla. Tai įmonė padarė savavališkai, be jokių leidimų. Nei Neringos savivaldybės, nei Kuršių nerijos nacionalinio parko (KNNP) direkcijos. Žemės sklypas, kuriame yra automobilių stovėjimo aikštelė, priklauso valstybei. Šiuose nameliuose apgyvendintas vasarą kurorte dirbantis jaunimas bei jame vykstančius renginius aptarnaujantys žmonės.

Sužinoję apie tokią savivalę, pasipiktino ne tik poilsiautojai, bet ir vietos gyventojai. Juk nameliai pastatyti Kuršių nerijoje, kurioje kiekvienas žemės lopinėlis saugomas labiau nei akies vyzdys. Tuo labiau kad viskas padaryta labai akiplėšiškai ir tikrai ne per vieną naktį. Traukyta pečiais, negi net ne vietoje numestą šiukšlę pastebintys Neringos savivaldybės vadovai nieko nematė. O gal - nenorėjo matyti?

Vakar Neringos savivaldybės meras Darius Jasaitis „Vakaro žinioms“ sakė, kad „Miesto dviračiui“ jau išsiųstas nurodymas savavališkai pastatytus statinius išardyti ir pašalinti iki rugsėjo 27 dienos. Jei tai nebus padaryta, žadama imtis administracinių priemonių.

„Nameliai pastatyti gegužės mėnesį. Ir mes tai iš karto pastebėjome. Net dar daugiau. Prieš tai žmonės vaikščiojo po valdiškas institucijas ir mes nebuvome priešiškai nusiteikę. Motyvas aiškus - Neringoje visiškai nėra kur apgyvendinti sezoninių darbuotojų. Kaip laikiną sprendimą, galvojome leisti tuos namelius pastatyti. Tačiau sakėme, kad viskas turi būti sutvarkyta teisiškai, gauti savivaldybės ir nacionalinio parko leidimai. Manau, jie surado aikštelę, kurios teritorijos paskirtis, teismo sprendimu, pakeista į rekreacinę ir pasitarė su teisininkais ar teritorijų planuotojais, kurie mūsų situacijos nežino, nes Neringoje galioja kitokie saugomų teritorijų įstatymai. Pritaikė Lietuvos įstatymus ir ant asfalto pasistatė laikinus daiktus. Kitoje Lietuvos dalyje tai nebūtų nelegalu, stovėtų sau ramiai ir jokia valstybinė institucija nieko negalėtų padaryti. Bet Neringoje, saugomoje teritorijoje, net tokie statiniai turi turėti leidimus ir suderinimus. O jų nėra“, - situacijos subtilybes nupasakojo D.Jasaitis.

Mero teigimu, verslininkai taip greičiausia pasielgė supratę, kokios sudėtingos procedūros, norint namelius pastatyti legaliai.

„Paprastai kalbant, gudriai „prasisuko“. Bet reikėtų pasižiūrėti, koks yra galutinis rezultatas. Nelegalius namelius teks išvežti, nepaisant didžiulės problemos dėl darbuotojų apgyvendinimo. Su ja Neringoje susiduria ne tik jie, bet ir visi verslininkai. Tačiau kiti šią problemą sprendžia kitokiais būdais. Patalpas nuomojasi, nors ir tenka mokėti brangiau. O šiuo atveju pasirinktas lengviausias kelias. Tik reikėtų nepamiršti, kad viskas susiveda ne tik į finansinius dalykus. Labai svarbu ir verslo reputacija. Mes į šiuos verslininkus ir minėtą bendrovę tikrai atkreipsime dėmesį“, - tikino D.Jasaitis.

„Miesto dviračio“ direktorius Andrius Emdė neslėpė, kad namelius savavališkai pastatė pamatę, kaip sunku būtų viską padaryti nepažeidžiant įstatymų.

„Dėl to mes dabar nesiveliame į jokius konfliktus ir tuos namelius išvešime. Parduosime ar kam padovanosime. Nelauksime nurodyto termino ir viską padarysime iki šio mėnesio pabaigos. Nenorime jokių problemų nei su vietiniais, nei su valdžia. Tiesiog padaryta klaida, kurią reikia ištaisyti“, - sakė A.Emdė.

Verslininko teigimu, namukai pastatyti, kad vasarą Neringoje dirbantys bendrovės darbuotojai turėtų kur gyventi. Pastarųjų įmonėje pluša apie 90, tad ši problema - didžiulė. Paklaustas, ar nelegalių namukų pastatymas ir išvežimas nekainuos mažiau, nei tektų sumokėti už darbuotojų legalų apgyvendinimą, A.Emdė patikino, jog dėl šios istorijos skaičiuoja vien tik nuostolius.

„Minusas labai didelis. Sėdome į „bačką“. Daugiau į tai tikrai nesivelsime. Papuolėme. Bet, ką padarysi, patys esame kalti“, - atsiduso A.Emdė.

Situaciją komentuoja Neringos savivaldybės tarybos narys Arūnas Burkšas:

Mes visi apie tuos netikėtai atsiradusius namelius sužinojome tik tada, kai socialiniuose tinkluose parašė pasipiktinę žmonės. Tai vertinu labai blogai. Sukurtas precedentas. Pasirodo, gegužės mėnesį galima be jokių leidimų pastatyti, visą vasarą naudotis, ir tik po to nugriauti. Juk tą patį gali padaryti ir kitais metais. Ir ne tik šis verslininkas. Institucijos to niekaip negali paveikti. Paradoksas, tačiau valstybė tam neturi svertų.

Visi Neringoje neturi kur gyventi. Tai tikras iššūkis, kuris ateityje taps dar didesnis. Bet kiekvieno verslininko reikalas, kiek vystyti verslą ir plėstis. Neturėjo leidimų, bet ėmė ir pastatė. Tačiau čia ne Baltarusija, kad sėdai į traktorių ir tuoj pat nugriovei. Tikrai labai įdomu, kodėl pastatė per kelias dienas, o nugriauti užtruks tiek ilgai?

Anonsas

Kodėl Neringos savivaldybės vadovai taip geranoriškai leido Nidos centre stovėti nelegaliai pastatytiems namukams ir juose gyventi žmonėms, nurodydama juos išvežti tik vasaros sezonui pasibaigus, ir kokia jiems iš to nauda, skaitykite kitą savaitę „Vakaro žiniose“

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net