Nelegalams kurortų ir SPA nebusnuotraukos (75)

2021 liepos 23 12:00:00 Perskaitė 2112

Pasienio gyventojų nepasitenkinimą dėl nelegalių migrantų kaimynystės bando slopinti ir finansų ministrė Gintarė Skaistė. Nors nelegalų srautai iš Baltarusijos nemažėja, o G.Skaistė pati pripažino, jog per dvi savaites nelegalų išlaikymas kainavo 18-30 tūkst. eurų. Anot ministrės, migrantus apgyvendinusioms savivaldybėms šie finansiniai nuostoliai bus kompensuoti iš valstybės rezervo. Tačiau kas bus toliau, jei ekstremali situacija užsitęs?

 

Vakar G.Skaistė pirmiausia apsilankė Varėnos rajone, Vydeniuose, kur apie 150 nelegalų yra apgyvendinti buvusioje pagrindinėje mokykloje. Kaip pasakojo Vydenių seniūnė Genė Ramaškienė, gyventojai, o jų Vydeniuose yra 290, iš pradžių nelegalų bijojo, bet dabar priprato:

„Gal buvo pradžioje nerimo, kas čia bus, bet dabar nėra jokios panikos. Aplink mokyklą pastatyta tvora. Ją galima lengvai nuversti, galima perlipti, bet turbūt patys migrantai to nenori daryti. Tiesiog patys niekur neina. Kai tvora pastatyta, jie turi daugiau laisvės. Žaidžia lauke su kamuoliu. Tvorą saugo pareigūnai.

Ar migrantams maisto pakanka? Nežinau, gal kiek mažoka."

Nelabai tikėtina, kad Vydeniai taip greitai priprato prie nelegalų. Juolab kai atvykėliai kaimo gyventojų skaičių vos ne padvigubino.

Bet ministrė liko patenkinta. Anot G.Skaistės, Varėnos rajono savivaldybė padarė viską, kad teritorija būtų saugi ir kad migrantai nevaikščiotų po Vydenius ir miestelio apylinkes, kur jiems vaikščioti nepriklauso. Finansų ministrė sutiko, kad nelegalams yra užtikrintos minimalios gyvenimo sąlygos. Netgi pageidavo, kad jiems nebūtų kažkokio perteklinio komforto. Nes tada, anot ministrės, nelegalai užsimanytų apsistoti Lietuvoje ilgam ir apskritai čia pas mus keliauti.

„Visi turime susitarti, kad Lukašenkos kelionių pakete nėra įskaičiuotas papildomas komfortas ar vaizdas į vandenyną, - kalbėjo G.Skaistė. - Turime užtikrinti minimalius standartus, bet tikrai nenorime sudaryti sąlygų, kad jie čia norėtų keliauti."

Ar iš tikrųjų pasienio savivaldybių administracijos ir gyventojai jau nemato nelegalų apgyvendinime jokių problemų?

Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentas Mindaugas Sinkevičius mano kitaip:

„Aštuonios pasienio savivaldybės kol kas visus neteisėtai sieną kirtusius asmenis priima, maitina, prižiūri, skalbia, aprūpina higienos priemonėmis savo sąskaita. Centrinė valdžia mums yra teigusi, kad nelegalų išlaikymas bus kompensuojamas. Bet vietos savivalda šiuo klausimu turi įvairių patirčių, todėl klausiame - pasakykite, kokie išlaidų dydžiai bus kompensuojami? Ar pilna apimtimi iškart, ar dar sėdės ir vertins, ar ne per brangiai ką nors pirkome, gal reikėjo pigiau.

Į klausimus - kiek pinigų galima skirti vieno asmens mitybai, apsaugai - atsakymai lyg ir gauti, bet jie nesutampa su realybe. Siūloma vieno nelegalaus migranto paros mitybai skirti 5,85 eurus su PVM. Atmetus PVM, mitybai liks nepilni 5 eurai. Reikėtų kažkur rasti privatų verslą, kavinę, kuri už tiek pinigų tiektų ir pusryčius, ir pietus, ir vakarienę. Reali vieno žmogaus maitinimo kaina - 12 eurų, jei žmogus gauna visą paros maitinimo ciklą - pusryčius, pietus, vakarienę.

Bet pagaliau iš G.Skaistės išgirdome, kad savivaldybėms, priimančioms nelegalus, bus kompensuojama pilna apimtimi. Bet pirmiausia savivaldybės susimokės pačios, o tada deklaruos Finansų ministerijai savo tarpines išlaidas pagal ministerijos paruoštas lenteles. Dėlios į lenteles - maitinimui išleista tiek, higienos prekėms tiek ir pan.

Duok Dieve, kad centrinė valdžia tų išlaidų nekvestionuotų, bet prisimenant, kaip COVID-19 pandemijos fone buvo kvestionuojama, kas kiek pinigų išleido... Gal vėl lygins, sakys - Lazdijai už 10 eurų vieną nelegalą pamaitino, o Ignalina - už 12 eurų, kas kaltas? Ramina tik tai, kad Vyriausybė ir Finansų ministerija mus, vietos savivaldą, girdi, bet matysime, kai pateiksime kompensuoti mūsų pirmąsias išlaidas."

- G.Skaistė taip pat ragina taupyti, nesudarinėti nelegalams pernelyg gerų sąlygų.

- Noras abipusis, kad nelauktų svečių priėmimo sąlygos nebūtų kaip kurorte ar SPA. Jie telefonais informuoja savo giminaičius, draugus, gal irgi potencialius nelegalus, todėl tegul sužino, kad neverta čia kelti kojos. Turime užtikrinti jų bendrus fizinius poreikius, bet nedaryti kurorto.

Dar viena problema - yra žmonių, kurie dirba rūpindamiesi nelegalais ir savaitgaliais. Tie žmonės gali pagrįstai klausti, ar galėsiu tikėtis iš Vyriausybės ir savivaldybės apmokėjimo už papildomą darbą. Juk mano pareigybinėje instrukcijoje nebuvo punkto - neteisėtų migrantų aptarnavimas. Tas apmokėjimo už viršvalandžius klausimas taip pat bus aktualizuojamas.

- Viešai teigiama, kad žmonės prie šalia apgyvendintų nelegalų jau priprato. Ar galima priprasti vos per kelias savaites?

- Nemanau, kad žmonės, gyvenantys pasienio savivaldybėse, su nelegalais jau apsiprato. Tai nauja, gąsdinti patirtis ir šokas. Kartu suprantant, kad nelegalus reikia kažkur apgyvendinti, neįmanoma tiesiog „pakabinti ore". Manau, kad Lietuvoje žmonės dar neišeikvojo savo kantrybės, bet tai gali radikaliai pasikeisti. Jei įvyks koks nors incidentas, sukeltas nelauktų svečių, jei bus kokios nors bado akcijos, jei bus įžeidinėjami vietiniai - tai tik iki pirmo tokio karto. Koks nors nelauktų svečių netaktas gali labai lengvai įaudrinti visuomenę. Tai - ramybė prieš audrą. Ji gali labai lengvai pratrūkti.

Neabejotinai baiminamasi, kad dėl nelegalų kaimynystės gali nuvertėti vietinių nekilnojamasis turtas, bet yra lūkestis, kad atvykėliai Kapčiamiestyje ar kur kitur yra priimami tik laikinai. Žadama juos perdislokuoti į palapinių miestelius, žmonės raminami, tačiau žinome, kad nieko nėra pastovesnio už laikinumą.

Žmonės aštuoniose pasienio savivaldybėse kol kas dar turi kantrybės, bet jų nuotaikos gali labai dinamiškai pasikeisti.

Bėga iš „pūvančios Lietuvos"

Baltarusijos opozicinio kanalo „Nexta" paskyroje socialiniame tinkle „Youtube" vedėjas Andrėjus Tiapinas užkabino ir keletą Lietuvai aktualių temų.

Pirmiausia jis pasijuokė iš Baltarusijos valdžios iniciatyvų skatinti vakcinuotis žmones už pinigines kompensacijas. Vedėjo kritikos sulaukė ir metro punktuose atidarytos, tačiau norinčiųjų taip ir nesulaukiančios vakcinacijos stotelės.

Vėliau buvo prisiminta koronaviruso ir nelegalų tema. A.Tiapino teigimu, nepaisant sparčiai plintančios indiškosios viruso atmainos, nelegalai toliau skraidinami į Baltarusiją. Čia jiems padeda įmonė „Medicinskaja iniciatyva", į kurią atvykusieji gauna visą, su sienos kirtimu reikalingą, informaciją. Pasijuokęs iš oficialiosios žiniasklaidos pranešimų, esą pamatę gyvenimą ES šalyse nelegalai vis tiek grįžta į Baltarusiją, jis šių procesų organizavimu apkaltino dabartinį prezidentą A.Lukašenką.

Įdomi detalė - laidos anonse nurodyta, jog bus kalbama apie tai, kaip migrantai veržiasi iš „pūvančios Lietuvos į stabilią Baltarusiją". Kadangi įrašas buvo pateiktas be kabučių, galima tik spėlioti - čia buvo ironija ar ne?

Juolab kad kita, tikrai svarbi informacija - apie tai, jog atvykstantys nelegalai atsigabena ir naująjį viruso štamą - taip pat buvo pateikta be kabučių. Šis momentas turėtų priversti rimtai suklusti ne tik Lietuvos pasienio tarnybas, bet ir medikus. Kaip „Vakaro žinioms" prieš kelias dienas sakė Klevicos pasienio užkardos vadas, jie sulaikytų migrantų netestuoja ir jų sveikatos būkle rūpinasi tik esant būtinybei arba jiems patiems prašant. Paprasčiau sakant, jeigu vis dar kiaurą Lietuvos-Baltarusijos sieną kertantys migrantai yra užsikrėtę sparčiai plintančia koronaviruso „Delta" atmaina, netrukus ji gali pasklisti ir Lietuvos teritorijoje. Juolab kad kaimyninėje Baltarusijoje jau fiksuojami pirmieji užsikrėtimo indiškąja atmaina atvejai.

 

 

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, l , l , l info@respublika.net