Neįgalieji dabar jaučiasi pasmerktinuotraukos (3)

2020 rugsėjo mėn. 03 d. 11:07:07 Perskaitė 1218

Koronavirusas atvėrė daug senų Lietuvos žaizdų. Viena jų - faktas, jog neįgalieji mūsų visuomenėje vis dar priversti gyventi užribyje. O dabartinėje situacijoje kai kurie iš jų priversti vieni kovoti už savo gyvybę. Ar apie tokią gerovės valstybę mums kasdien kalbama?


Į „Vakaro žinias“ paskambino skaitytojas Vytautas iš Jurbarko. Pensinio amžiaus vyras sako nebegalintis tylėti, matydamas, kad Lietuvos visuomenėje vietos negalią turintiems žmonėms neliko.

Negali normaliai gyventi


66-erių Vytautas pasakoja, kad daug metų turi pirmos grupės invalidumą dėl apsunkinto kvėpavimo. Kaip pats sako, „neturi pusės plaučių“. Savarankiškai vyras gali eiti labai nedidelius atstumus, nes ima dusti. Jam nustatyti dideli specialieji poreikiai. Tačiau vyras sako, kad negali normaliai gyventi ne tik dėl savo ligos.

„Neseniai, dar kaitinant vasaros karščiams, turėjau pristatyti automobilį į techninę apžiūrą. Man, neįgaliam žmogui, teko laukti 4 valandas bendroje eilėje. Visą šį laiką turėjau kepti ant karščio automobilio viduje, nes nėra pasirūpinta net suoleliu laukiantiems.

Visiškai neprakvėpuoju, bet turiu stovėti eilėje su sveikaisiais ne tik čia, bet ir parduotuvėje ar prie gydytojos kabineto. Argi sudėtinga padaryti, kad tokias paslaugas neįgalieji galėtų gauti be eilės?

Aš turiu 42 metų stažą, gyniau šią valstybę per Sausio 13-ąją, grįžęs iš Maskvos ketvirtą parą nemiegojęs. Landsbergio „subinę“ gyniau, o dabar iš manęs tyčiojamasi. Šaukė, kad Tauta gelbėtų Seimą, kas šiandien mane išgelbės? Man gėda už tai, kokioje šalyje tenka gyventi“, - kalba susigraudinęs vyras, vos gaudydamas kvapą.

Jis sako, kad jam dabar dar sunkiau, kai uždarose viešosiose vietose privaloma dėvėti veidą dengiančias apsaugines kaukes. Su ja vyrui kvėpuoti dar sudėtingiau, tad Vytautas jaučiasi lyg kalinys namuose - niekur negali išeiti. „Kaip man gyventi, kai visur tokios eilės? Neseniai buvau parduotuvėje, bet be eilės manęs neaptarnauja. Buvau priverstas palikti pirkinius ir išeiti, nes negaliu ilgai stovėti ar vaikščioti, turiu bent prisėsti atsikvėpti. Su kauke negaliu būti, nes dūstu. Tad dabar niekur neinu, namuose kvėpuoju su deguonies aparatu. Gerai, kad turiu moterį, kuri į parduotuvę nueina, valgyt nuperka. Niekam nelinkiu tokio likimo, kaip mano.

Norėčiau pasakyti prezidentui, kad ne taip kuriama gerovės valstybė. Bet neturiu jėgų iki jo ateiti. Kai sveikata pagerės, atvažiuosiu į Vilnių, atsistosiu priešais jo langą iškėlęs vėliavą ir stovėsiu, kol numirsiu“, - sako Vytautas.

Jokių teisių nėra

„Vakaro žinios“ kreipėsi į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją, klausdamos, kaip būtų galima palengvinti Vytauto ir panašaus likimo žmonių gyvenimą. Pasirodo, teisė neįgaliesiems būti aptarnautiems be eilės - iš tiesų nėra numatyta. Kiekvienas paslaugų teikėjas pats nustato aptarnavimo tvarką ir palengvinimus atskiroms gyventojų grupėms.

Leido išimtis

Reaguodama į neįgaliųjų bendruomenės skundus dėl patiriamos diskriminacijos, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad jiems yra taikomos išimtys. Tai reiškia, kad žmonėms su negalia paslaugų teikimo, laisvalaikio ir pramogų vietose, sporto varžybose ir renginiuose, oro uostuose, taip pat viešajame transporte bei darbo vietose leidžiama nedėvėti kaukių, kai dėl savo sveikatos būklės jie negali to padaryti. Tam tikrais atvejais, pavyzdžiui, žmonėms, turintiems klausos negalią ar turintiems kvėpavimo sutrikimų, rekomenduojama užsidėti veido skydelius.

Ministras Aurelijus Veryga atsiprašė žmonių, kuriems dėl negalios ir negalėjimo dėvėti kaukės teko patirti pažeminimą: „Šiandien kaip niekad turime būti susitelkę ir supratingi. Tai, kiek gebame grėsmės akistatoje pasirūpinti viena iš pažeidžiamiausių visuomenės grupių - žmonėmis su negalia - jautriai atsižvelgdami ir gerbdami jų poreikius, parodo mūsų visuomenės sąmoningumo lygį. Viliuosi, kad šį sąmoningumo egzaminą mes išlaikysime ir panašūs diskriminacijos atvejai nepasikartos.“


Prekybininkai sprendžia patys

„Vakaro žinios“ domėjosi, ar prekybos centruose neįgalieji gali būti aptarnaujami be eilės. Pasirodo, kad bendros tvarkos nėra ir dažniausiai tai sprendžia patys darbuotojai. Speciali kasa neįgaliesiems kol kas yra tik RIMI prekybos tinkle. „Didžiuosiuose „Rimi“ prekybos centruose įrengtos ir veikia atskiros kasos, kuriose aptarnaujami negalią turintys asmenys, taip pat - besilaukiančios moterys, šeimos su mažamečiais vaikais“, - „Vakaro žinioms“ sakė tinklo atstovė Renata Keršienė.

Prekybos centro „Maxima“ komunikacijos ir korporacinių reikalų departamento direktorė Ernesta Dapkienė patikino, kad jų tinkle į parduotuves be apsauginės veido kaukės yra įleidžiami neįgalūs asmenys.

„Negalią turinčių klientų niekaip neišskiriame, juos aptarnaujame įprasta tvarka. Tačiau mūsų darbuotojai kiekvieną situaciją vertina individualiai. Jei klientas prastai jaučiasi, jei dėl savo negalios paprašo būti aptarnautas be eilės, ir mūsų darbuotojai, ir klientai tokiam žmogui stengiasi suteikti pirmenybę.

Mūsų parduotuvėse įrengtos specialios kasos, turinčios platesnį įvažiavimą, pritaikytą pravažiuoti neįgaliojo naudojama transporto priemone. Tokios kasos parduotuvėse pažymėtos specialiu ženklinimu“, - sakė E.Dapkienė.

„Lidl Lietuva“ atstovė ryšiams su visuomene Lina Skersytė sakė, kad tinkle netaikoma prievolė neįgaliuosius aptarnauti bei eilės.

Prekybos tinklo „Norfa“ atstovas spaudai Darius Ryliškis patikino, kad visos parduotuvių kasos pritaikytos neįgaliesiems, o neįgalūs pirkėjai aptarnaujami, vadovaujantis bendromis žmogiškumo normomis. „Pirkėjas, turintis sveikatos problemų, susijusių su kvėpavimo takais, gali apsipirkti ir be kaukės. Vis dėlto jis turėtų įrodyti tokio pobūdžio neįgalumą, ir, matyt, turėtų būti lydimas parduotuvės darbuotojo, nes tiesiog pirkėjo be kaukės pasirodymas prekybos salėje gali sukelti kitų pirkėjų teisėtą nepasitenkinimą“, - sakė atstovas.

Be eilės neįgalieji gali būti aptarnaujami „Eurovaistinėse“. „Mes nuo karantino pradžios esame pakeitę aptarnavimo eiliškumą ir visus vyresnius asmenis, taip pat neįgaliuosius aptarnaujame be eilės. Klientams netgi sakome, kad jie drąsiai gali prieiti prie vaistininko ir būtų aptarnauti be eilės“, - „Vakaro žinioms“ sakė tinklo atstovė Laura Bielskė.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net