Nebežino, ką daryti dėl skiepųnuotraukos (74)

2021 balandžio 14 15:45:00 Perskaitė 2916

Antradienio rytą ministrės pirmininkės Ingridos Šimonytės siūlymas ilginti laiką tarp pirmojo ir antrojo skiepijimų „Pfizer-BioNTech" vakcina sukėlė dviprasmiškų minčių. Premjerė tvirtina, kad priėmus tokį sprendimą būtų paskiepyta didesnė visuomenės dalis, mažėtų rizika užsikrėsti. Vyriausybės vadovei pritaria ir Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen. Tačiau tai tik politikų nuomonė, ekspertai svarsto, kas prisiimtų atsakomybę, jei gamintojo nustatyta tvarka vėjais paleistų pradėtą darbą.

 

Sutinka ne visi

Pagal dabartinę tvarką revakcinacija „Pfizer-BioNTech" vykdoma praėjus 21 dienai. Premjerės manymu, skiepijimasis antrąja šios vakcinos doze galėtų būti prailgintas iki dviejų mėnesių. Iki šiol tik „Vaxzevria" (AstraZeneca") vakcinos tarp pirmos ir antros vakcinacijos buvo trijų mėnesių laikotarpis. Bet tokios yra ir gamintojo instrukcijos. Ir tai buvo viena iš priežasčių, kodėl žmonės jos atsisakinėjo. Trečioji vakcina, kuria skiepijama - „Moderna". Tarp pirmo ir antro skiepo šia vakcina nustatytos 28 dienų laikotarpis. Jį ilginti nediskutuojama.

„Vyriausybė ieško būdų, kaip per trumpesnį laiką paskiepyti kuo daugiau žmonių pirmąja doze. Tarp jų yra ir svarstymas nukelti vakcinavimą antrąja „Pfizer" vakcinos doze, kad daugiau žmonių galėtų gauti pirmąją dozę. Nes kad ir kaip nemažai vakcinų būtų artimiausiomis savaitėmis, vis tiek jų nėra pakankamai, ypač, turint omenyje, kad jų reikėtų vis daugiau gana greitai revakcinacijai", - vienam televizijos kanalui komentavo I.Šimonytė. Šie premjerės žodžiai iš pat ryto ėmė plisti iš lūpų į lūpas. Žmonės netgi svarstė, kad tokia politizuota priemonė ne tik nepadidins noro skiepytis, bet jį net atitolins. Viena iš neigiamų tokio chaoso pasekmių: ar pirma vakcinos doze paskiepyti žmonės neužsikrės laukdami antrojo skiepo ir visa skiepijimosi akcija nenueis perniek.

Lietuvos politikų siūlymą pakeisti skiepijimo tvarką „BioNTech" ir „Pfizer" vakcina atsargiai įvertino ir Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba. Kaip BNS antradienį informavo tarnybos atstovė Aistė Tautvydienė, toks vakcinos vartojimas būtų ne pagal preparato charakteristikų santrauką. Pasak A.Tautvydienės, preparato charakteristikų santraukoje nurodoma, kad antrąją vakcinos dozę rekomenduojama suleisti praėjus 3 savaitėms po pirmosios dozės suleidimo.

Informaciniame lapelyje, kuris įteikiamas kiekvienam pasiskiepijusiam šia vakcina, pasakyta, kad po pirmosios „Comirnaty" dozės suleidimo, vakcinavimo kursui užbaigti po 21 dienos turi būti suleista antra tos pačios vakcinos dozė. Niekur neparašyta, kaip premjerė aiškina, „ne anksčiau".

Kompromisinis variantas

Ekspertai vakar savo nuomonės apie šį politikų pareiškimą neišsakė. Tačiau kai kurie mokslininkai sako, kad tai galėtų būti kompromisinis variantas, esant skiepų badui ir pandemijos mastams nemažėjant.

Vilniaus universiteto profesorė Aurelija Žvirblienė teigė, kad pailgintas terminas tarp skiepijimų pirmąja ir antrąja „Pfizer" vakcinos doze jau išbandytas. „Didžioji Britanija nuo pat pradžių „Pfizer" vakcina skiepijo kas tris mėnesius. Kanadoje kai kurios provincijos šia vakcina taip pat skiepijo didesniu intervalu. Tai daroma ne iš gero gyvenimo, o todėl, kad vakcinų labai trūksta. Pasirinkimas nedidelis - arba ilginant intervalą paskiepyti didesnę visuomenės dalį, arba mažesnę dviem vakcinomis per trumpesnį laiką. Tų šalių, kurios skiepijo prailgintu intervalu, rezultatai - geri. Jungtinėje Karalystėje labai sumažėjo užsikrėtimų skaičius. Vadinasi, tai veikia. Nėra kalbos, kad antros dozės iš viso nesuleistų.

Jeigu toks sprendimas būtų svarstomas, aš pritarčiau. Kai yra kitų patirtis, nebereikia patiems bandyti", - sakė mokslininkė.

A.Žvirblienė teigė, kad jau po pirmos vakcinos „Pfizer" dozės susidaro pakankamai gera apsauga. Po 3-4 savaičių atsakas turėtų būti 70-80 proc. Po antros dozės apsauga - dar didesnė. Todėl pasirinkimas paskiepyti didesnę visuomenės dalį ilginant laiką tarp skiepijimų - pateisinamas. Tai darė Anglija, išbandė Kanada, dabar svarsto Prancūzija.

Mokslininkės manymu, ilginti revakcinacijos terminą reikėtų tik po sprendimo priėmimo. Tie, kurie bus vakcinuojami pirmąja doze pagal naują tvarką, tie antrosios skiepų dozės turės laukti ilgiau. O tie, kurie pirmąjį skiepą jau gavo, antrojo turėtų sulaukti taip, kaip buvo nurodyta skiepijantis.

 

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, l , l , l info@respublika.net