Ne visos eismo saugumo spragos

2014 kovo mėn. 28 d. 15:27:41 Perskaitė 942

Eismo saugumui grėsmę keliančių vairuotojų atsakomybę ėmėsi griežtinti Susisiekimo ministerija ir jai pavaldžių institucijų atstovai. Tačiau kažkodėl vairuotojų, vartojančių raminamuosius, kitus centrinę nervų sistemą veikiančius vaistus ir sėdančius prie vairo, atsakomybė įstatymais nereglamentuota.

Griežtins administracinę atsakomybę

Vyriausybėje svarstomi įstatymų projektai dėl eismo saugos padėties keliuose pagerinimo. Užmojai - platūs, žadama sumažinti žmonių žūčių keliuose, planuojama numatyti leistiną alkoholio koncentraciją kraujyje - 0 promilės; be to, siūloma griežtinti administracinę atsakomybę už vaikų sėdynių nenaudojimą automobiliuose, taip pat už įvairius pažeidimus žadama griežčiau vertinti ir mokyklinių autobusiukų vairuotojus.

Susisiekimo ministras Rimantas Sinkevičius „Vakaro žinioms“ teigė, kad ypatingų naujovių gerinant eismo saugumą nenumatyta, išskyrus bendrą administracinės atsakomybės sugriežtinimą apsvaigus nuo alkoholio ir narkotinių medžiagų.

Ministras atkreipė dėmesį, jog Lietuvoje baudų dydis už Kelių eismo taisyklių pažeidimus, palyginti su užsienio valstybėmis, yra labai mažas. Pasak R.Sinkevičiaus, baudų padidinimas turėtų sudrausminti vairuotojus, tokią išvadą ministras darė remdamasis aplinkos ministro Valentino Mazuronio praktika - šiam sugriežtinus baudas už brakonieriavimą ir šiukšlinimą, brakonierių ir šiukšlintojų kaip reikiant sumenko.

„Kai kurios baudos didės kartotiniais dydžiais, turiu omenyje bendrą vertinimą, tiek nesustojus prieš pėsčiųjų perėją, tiek pažeidžiant vaikų vežimo tvarką automobiliuose. Baudos žadamos didinti keletą kartų. Priemonių gerinti saugumą keliuose bus daug, pradedant inžinerinėmis priemonėmis, tokiomis kaip atitvarai, gatvių apšvietimas, pėsčiųjų takai. Kitos priemonės - švietimo dalykai, šalies mokyklose numatyta įrengti apie 100 eismo saugumo klasių, taip pat žadama koreguoti mokymo programas, pradedant darželinukais, baigiant studentais“, - užmojus vardijo R.Sinkevičius.

Jis paklaustas, ar nederėtų vairavimo patirties mažai turintiems jaunuoliams uždrausti įsigyti itin galingus automobilius, juo labiau kad statistika rodo, jog daug avarijų sukelia ir žmones pražudo jauni vairuotojai, sėdintys prie galingų mašinų vairo, tikino, jog apie tai teisės aktų projektuose neužsiminta.

„Tai problemos neišspręstų, jeigu jaunuolis ir neturės galingos transporto priemonės, jam visada tokią duoti gali kas nors kitas“, - tvirtino susisiekimo ministras.

Tablečių niekas neskaičiuoja

Svarstomuose įstatymų projektuose dėl eismo saugos pagerinimo akcentuojama, jog vairuotojo kraujyje turės būti ne daugiau kaip 0 promilės alkoholio. Tačiau vairuotojo reakciją kelyje blogina ne tik alkoholis, bet ir, pavyzdžiui, raminamųjų vaistų vartojimas. Deja, pareigūnai, sustabdę kelyje tokį vairuotoją, ne visada įtars, kad šis vartojęs raminamųjų, o alkoholio matuoklis „raminamųjų promilių“ irgi neparodys. Tačiau svarstomuose projektuose neužsimenama apie tai, kaip reikėtų bausti tuos, kurie nesilaiko gydytojo nurodymo nevairuoti išgėrus išrašytų stiprių vaistų.

Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Toksikologijos centro vadovas Robertas Badaras, paklaustas, ar gali vairuoti žmogus, vartojantis, pavyzdžiui, antidepresantus, raminamuosius vaistus, teigė, jog prie visų vaistų, veikiančių centrinę nervų sistemą, parašyta: atsargiai žmonėms, kurie dirba su mechanizmais. Pasak jo, budrumui ir reakcijai įtaką daro beveik visi tokie vaistai.

R.Badaro paklausus, ar žmogus, iš vakaro vartojęs migdomųjų vaistų, gali ryte sėsti prie vairo, atsakė trumpai.

„Tai nėra reglamentuota įstatymais, deja. Žmogus gali būti išgėręs vieną tabletę, gali būti išgėręs, kaip kai kurie mano pacientai, 65 tabletes. Kiekybiškai niekas nereglamentuoja“, - teigė jis.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net