Mokytoją liepta sulaikyti, nors nebuvo dėl konuotraukos (25)

2020 spalio mėn. 29 d. 07:10:37 Perskaitė 2135

Metų pradžioje Trispalvės alėjoje prasidėjęs incidentas, kai už mojavimą Trispalve buvo suimta lietuvių kalbos mokytoja Astra Genovaitė Astrauskaitė (Astrauskė), baigtas. Teismas išaiškino, kad policijos pareigūnės veikė neteisėtai, tačiau vadovybės nebuvo net pabartos ir dirba toliau.

 

„Teismas konstatuoja, kad administracinio nusižengimo protokole nurodyti pareigūnų nurodymai buvo neteisėti, be to, atskirais atvejais nebuvo A.G.Astrauskaitės tyčios dėl nurodymų (reikalavimo pateikti asmens dokumentą, reikalavimo nekalbėti mobiliuoju telefonu) nevykdymo, todėl A.G.Astrauskaitės veiksmuose nėra administracinio nusižengimo sudėties", - taip skamba Vilniaus apylinkės teisėjos Ugnės Gailiūnienės priimtas sprendimas, paskelbtas rugsėjo mėnesį.

A.G.Astrauskaitė buvo kaltinama dėl teisėtų pareigūnų nurodymų nevykdymo. Esą, policijai atvykus į Trispalvės alėją, moteris neprisistatė, todėl buvo nuvežta į komisariatą, konfiskuota Trispalvė. Tačiau tokių iš pradžių pateiktų teiginių policininkės teisme įrodyti negalėjo.

Teisme buvo peržiūrėta visa vaizdo medžiaga, iš kurios aiškiai matyti, kas tą vakarą alėjoje vyko. Ypač iškalbingas įrašas iš pareigūnių automobilio. Jame užfiksuota, kaip į įvykio vietą atvykusios pareigūnės su kažkuo kalba telefonu ir klauso nurodymų. Pareigūnė K.Antipova telefonu sako, kad vėliava stovi įsmeigta į žemę. Kad dėl vėliavos sulaikyti negali. I.Žukauskė klausia, ką daryti, „juk žmonės realiai nieko nepažeidžia." Vėliau K.Antipova telefonu sako: „Jūs suprantat, kas čia bus, jeigu mes ją sulaikysim?" Paskui sako: „Supratau. Kaip mitingą." I.Žukauskė sako, kad sulaikys už teisėtų nurodymų nevykdymą, pagrindas - neoficialus mitingas, kadangi tuo metu mokytoja pasiėmė vėliavą ir skandavo „Lietuva laisva". Policininkė nurodė, kad tai traktuos kaip mini mitingą.

Vėliau vaizdo įraše girdėti, kaip A.G.Astrauskė pasako savo vardą, pavardę, gimimo metus. I.Žukauskė sako: „Ventai paskambinom, sako pasiimt vėliavą sau, paimt šitą moteriškę ir vežti į komisariatą, bet kol kas nematau jokio pagrindo, čia išvis nieko jie nedarė, moteris stovėjo ten, mosikavo vėliava, šaukė „Lietuva laisva." K.Antipova telefonu sako, kad sulaikė: „jau įsodinom, į mašiną, tai ką dabar ir vėl? Budėtojau, nejuokaukit, mus ką tik prifilmavo gatvėje." Pareigūnė nurodo, kad „važiuoja į komisariatą, nes tikrai atrodys kaip nežinia kas", rašoma teismo medžiagoje.

Vėliau matyti, kad vaizdo įraše užfiksuota, kaip pareigūnė K.Antipova į A.G.Astrauskaitės klausimą, kodėl jai reikia prisistatyti, atsako „aš esu policijos pareigūnė, man pagrindo nereikia."

„Akivaizdu, kad toks atsakymas neatitinka pareigūnų teisių ir pareigų. Vien buvimas policijos pareigūnu savaime nesuteikia teisės nustatyti bet kurio asmens tapatybę. Toks atsakymas kelia abejonių, ar tuo metu policijos pareigūnė žinojo, kokiu pagrindu ji reikalauja A.G.Astrauskaitės pateikti asmens dokumentą, ir ar apskritai apie tai svarstė", - konstatavo teismas.

Nors pareigūnės kalbėjo, kad galbūt galima įtarti, kad alėjoje pagerbti Kazio Škirpos atminimo susirinkę žmonės rengia mitingą, iš vaizdo įrašų matyti, kad be pareigūnų įvykyje dalyvauja 4 asmenys, kiti tik eina pro šalį. Nei viename tarnybiniame pranešime nenurodyta, kad A.G.Astrauskaitė buvo įtariama neteisėtu susirinkimo organizavimu, jai nebuvo surašytas administracinio nusižengimo protokolas.

„Taip pat svarbu tai, kad sugretinus vaizdo įrašus matyti, jog 18.50 val. I.Žukauskė nurodo, kad sulaikys už teisėtų nurodymų nevykdymą, ir tik 18.52 val. K.Antipova nurodo A.G.Astrauskaitei pateikti asmens dokumentą, būtent dėl šio nurodymo nevykdymo ji vėliau sulaikoma. T.y. pareigūnės galimai turėjo išankstinę nuostatą arba nurodymą sulaikyti A.G.Astrauskaitę dėl teisėtų nurodymų nevykdymo", - pripažino teismas ir nutraukė bylą.

Informacija

Po incidento Trispalvės alėjoje, policijoje buvo pradėtas tarnybinis patikrinimas dėl pareigūnių veiksmų. Kaip tada „Vakaro žinias" informavo policijos atstovas Ramūnas Matonis, pareigūnų veiksmuose pažeidimų nenustatyta. Pareigūnės nuo darbo nenušalintos ir vykstant patikrinimui.

R.Matonis, paklaustas, kokie sprendimai buvo priimti po teismo, informavo, kad „buvo pradėtas tarnybinis patikrinimas, nustatyta smulkių pažeidimų, tačiau jokių nuobaudų pareigūnams neskirta."

 

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net