Mirtį nešančioms erkėms galo nėranuotraukos (9)

2019 liepos mėn. 18 d. 13:43:00 Perskaitė 1403

Erkių sukeliamos ligos myriop siunčia iki tol sveikus, gyvenimo džiaugsmo kupinus, žmones. Seime radosi iniciatyvų, kad reikėtų grąžinti erkių naikinimą pievų ir miškų purškimais, be to, nemokamai skiepyti žmones.

 

Seimo pirmininko pavaduotoja Irena Šiaulienė kreipėsi į aplinkos ministrą Kęstutį Mažeiką bei sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą su klausimu, kas yra daroma siekiant šalyje suvaldyti erkinio encefalito plitimą. Šiemet nuo šios ligos mirė jau du žmonės. „Po 1990 metų nuo erkių buvo nustota purkšti miškus ir pievas. Tada erkių populiacija per 5 metus išaugo trigubai. Kai aiškinama, kad erkių ciklas nevienodas, kad vienas išpurkš, kitų ne... Tačiau, mano supratimu, vis tiek jų populiaciją galima kontroliuoti, - įsitikinusi I.Šiaulienė. - Be to, skiepai yra brangūs ir jie turi būti kompensuojami. Ypač vaikams. Ministerijos turi domėtis, spręsti, nes šyla klimatas, erkių paplitimo arealas platėja, vados gausėja.“

Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika sako, kad erkių purškimo praktiką grąžinti būtų sudėtinga. „Masinio purškimo kaip reiškinio nėra nei Europoje, nei pasaulyje. Sunku apskaičiuoti, kiek tai kainuotų. Be to, būtų naudojami elementai, kurie turėtų įtakos ir kitiems gyviams. Reikia žvelgti pamatuotai į tokius siūlymus“, - kalbėjo ministras ir pridūrė, jog rekomenduoja šienavimą. Taip pat žmonės patys turėtų saugotis, naudoti repelentus, skiepytis. Pats ministras sako irgi pasiskiepijęs nuo erkinio encefalito.

Erkių populiacija, pasak K.Mažeikos, auga ir dėl didėjančios miško žvėrių, pernešančių šiuos gyvius, gausos. Erkėms reikia maisto, o jos minta žvėrių krauju. Taigi erkių mitybinė bazė yra puiki, yra sąlygos gyventi ir veistis.

Sveikatos apsaugos ministro patarėja Lina Bušinskaitė-Šriubėnė informavo, jog buvo siūlymų skiepyti valstybės lėšomis nuo erkinio encefalito, bet prioritetas buvo suteiktas skiepijimams nuo kitų ligų (B tipo meningokokinės infekcijos, rotavirusinės infekcijos ir kt.). Tačiau prie šio klausimo bus grįžtama.

Situaciją komentuoja Lietuvos infektologų draugijos vicepirmininkas Prof. Alvydas LAIŠKONIS:

- Dažnai žmogus nė nepastebi, kad jam buvo įsisiurbusi erkė, į ką atkreipti dėmesį?

- Yra subrendusios erkės, kurios įsisiurbusios ir lieka, tačiau yra ir nesubrendusios, vadinamos lervomis arba nimfomis, jos įkandusios nukrinta ir žmogus tikrai nežino, kad jam įkando. Jeigu asmuo sukarščiavo praėjus 5-7 dienoms (anksčiausiai) arba iki mėnesio (vėliausiai), galima įtarti, kad tai erkinis encefalitas. Pirmieji erkinio encefalito simptomai yra labai apgaulingi, jie panašūs į paprastą karščiavimą. Tokiais atvejais asmuo privalėtų kreiptis į gydytoją. Toks karščiavimas per kelias dienas praeina net negydant, paskui būna antra karščiavimo banga, lydima galvos skausmų, pykinimo, vėmimo, taip pat yra bendras organizmo apnuodijimas.

Kai žmogus perkarščiuoja, o antros karščiavimo bangos nėra, - tai lengva erkinio encefalito forma. Organizme lieka antikūnai. Kadaise Kaune darėme tyrimą žmonių, kurie gyvena soduose, taigi apie 15 proc. jų turėjo antikūnus, tačiau niekada nebuvo sirgę dokumentuotu erkiniu encefalitu. Vadinasi, persirgo vangia, silpnesne forma ir ateityje tapo neimlūs kitam encefalitui.

Erkinio encefalito specifinio gydymo nėra, mes tik panaudojame vaistus, kurie sumažina galvospūdį, lašelinėmis pašaliname organizmą apnuodijusias medžiagas. Pats baisiausias šios ligos padarinys - mirtis. Maždaug trečdalis žmonių, persirgusių erkiniu encefalitu, lieka su tam tikrais neįgalumo požymiais. Patys sunkiausi - raumenų paralyžiai (parezės), kai žmogus lieka vežimėlyje arba turi rimtų judėjimo problemų, kamuojamas mąstymo, miego sutrikimų ir panašiai.

Europoje erkiniu encefalitu didžiausias sergamumas būtent Lietuvoje, paskui Lenkijoje, Vokietijoje. O Austrija sugebėjo labai gerai susitvarkyti, nes nemokamai paskiepijo visą populiaciją. Prieš kurį laiką ir Latvija nemokamai paskiepijo jaunuolius. Tai kas „apsimoka“ - ar žmogui visą gyvenimą mokėti invalidumą ar paskiepyti?

- Kodėl būtent jūsų minėtose šalyse erkių užkrėstumas didžiausias?

- Erkės laikosi 3-5 km areale, jomis užsikrėtę būna ežiai, voverės, laukinės žiurkės, pelės. Erkes iš vienos vietos į kitą perneša ir stambūs gyvūnai - elniai, stirnos, briedžiai. Per Lietuvą eina kelias iš Lenkijos į Latviją, taigi sergamumas didžiausias būtent Vidurio Lietuvoje, kur tie žvėrys migruoja.

- Purškimas padėtų?

- Cheminės medžiagos laikinai sunaikina erkes, tačiau tos medžiagos patenka į vandenį, užteršia jį. Labai liūdną patirtį turi Moldova, nes dėl to gimė labai daug apsigimusių vaikų.

Kol kas nėra nieko sugalvota. Yra tik skiepai.

- Ar vertindami erkių sukeliamas ligas galime leisti sau manyti, kad štai encefalitas - labai pavojingas, o Laimo liga - ne tiek.

- Nuo Laimo ligos skiepų nėra. Problema ta, kad tik kas antram pacientui atsiranda migruojanti raudonė (dėmė) ant kūno, o kitiems dėmės nebūna, todėl neretai nežino, kad jiems Laimo liga. Invalidumas pasireiškia tik po metų ar pusantrų, kai jau pakenkiama širdžiai, smegenims, sąnariams. Tie žmonės blaškosi per įvairiausius gydytojus, kol jiems nustatoma Laimo liga. Deja, jau būna per vėlu, nes gydymas antibiotikais po metų jokio efekto neduoda.

Todėl patarimas įkandus erkei - tyrimus dėl Laimo ligos padarykite ne anksčiau nei po 30 dienų nuo įkandimo. Jeigu antikūnų tyrimas bus padarytas per anksti, atsakymas bus neigiamas. Persirgus Laimo liga, imunitetas nesusiformuoja, kitaip nei erkiniu encefalitu.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net