Mirčių daugėja, užkrato kelius tirs teisėsauganuotraukos (41)

2020 kovo mėn. 26 d. 09:00:18 Perskaitė 5585

Koronaviruso aukų šalyje - jau keturios. Antradienį pranešta apie antrojo paciento mirtį, o trečiadienį Sveikatos apsaugos ministerija patvirtino dar dvi: Ukmergės ligoninėje mirė garbaus amžiaus vyras, o Panevėžyje - garsus verslininkas, buvęs rajono tarybos narys, liberalas Jonas Katinas. Kadangi net trys iš mirusiųjų gydėsi Ukmergės ligoninėje, įtardama kovos su epidemijomis taisyklių pažeidimą policija pradėjo ikiteisminį tyrimą.

 

Židinys Ukmergėje

Atrodo, jog Ukmergė tampa pavojingiausiu koronaviruso židiniu Lietuvoje. Iki antradienio nuo užsikrėtimo COVID-19 šalyje buvo fiksuota viena mirtis. Ukmergėje rizikos grupei priklausanti 83 metų moteris kovo 19 d. buvo išrašyta į namus, tačiau netrukus buvo atvežta į ligoninę, kur mirė. Tada paaiškėjo, kad moteris buvo infekuota koronaviruso. Įtarta, jog ukmergiškė galėjo užsikrėsti ligoninėje.

Antrosios ligonės, kuriai taip pat buvo nustatytas koronavirusas, istorija panaši. 90 metų pacientė buvo gydyta Ukmergėje, namo išleista kovo 16-ąją, tačiau po savaitės, kovo 23 d., atvežta į Santaros klinikų reanimaciją, mirė.

Vakar rytą pranešta apie Ukmergės ligoninės slaugos skyriuje gydytą trečiąją koronaviruso auką - garbaus amžiaus vyrą, kuriam mirus nustatytas COVID-19 virusas.

Ukmergės ligoninės darbas paralyžiuotas, uždaryti chirurgijos, reanimacijos, traumatologijos, priėmimo skyriai. COVID-19 užsikrėtę 6 medikai, 2 slaugytojos, 150 saviizoliacijoje.

Šis COVID-19 židinys plykstelėjo, kai Santaros klinikose COVID-19 buvo diagnozuotas Ukmergės ligoninės gydytojai. Iki tol specialistai daugumą užsikrėtimo atvejų vadino atvežtiniais. Kadangi gydytoja nebuvo išvykusi iš šalies, įtarta, jog ji susirgo kontaktavusi su užsienyje atostogavusiais kolegomis. Paėmus jų mėginius, paaiškėjo, kad vienas medikų infekuotas. NVSC nustatė, kad užkrato nešiotojai turėjo daugiau nei pusantro šimto kontaktų, iš kurių net 127 - gydytojai. Jie visi priversti karantinuotis.

Po to šalis išgirdo ir apie pirmąją paciento mirtį.

Aiškinsis teisėsauga

Ukmergės policijoje pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl galimo užkrėtimo. Tyrimą kontroliuojantis Vilniaus apygardos prokuratūros 1-ojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus vadovas prokuroras Julius Rėksnys „Vakaro žinioms“ sakė, jog tyrimas pradėtas pagal Baudžiamojo kodekso 277 straipsnį dėl kovos su epidemijomis ar užkrečiamosiomis ligomis taisyklių pažeidimo.

„Tiriame kelias versijas pagal tai, kas buvo skelbta žiniasklaidoje, kad buvo užkrėsta daugiau nei šimtas žmonių. Kadangi žiniasklaidoje daug prieštaringos informacijos, todėl mes bandome ištirti, kas galėjo ar negalėjo užkrėsti, laikėsi karantino ar nesilaikė, žinojo ar nežinojo“, - prokuroras aiškino, jog pagal minėtą BK straipsnį gali būti taikoma ir baudžiamoji atsakomybė, ir atsakomybė pagal Administracinių nusižengimų kodeksą.

Trečiadienį Ukmergės rajone buvo registruota 11 susirgimų koronavirusu.

Uždarys ne tik ligoninę, bet visą miestą?

Kalbėdamas žurnalistams apie tolesnį Ukmergės ligoninės, kurioje veikia tik slaugos skyrius, ateitį, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga neatmetė, kad minėta įstaiga gali būti uždaryta:

„Nacionalinis visuomenės sveikatos centras ją nuolat stebi, bus tiriami ir medikai, ir ten esantys pacientai, ir tada bus apsispręsta, ar galima juos palikti gydytis ten, nes slaugos pacientų iškėlimas į kitas įstaigas neįsitikinus, kad tai nėra infekuoti pacientai, būtų neatsakingas, tokiu būdu užkratas gali išplisti į kitas įstaigas“.

Jis svarstė, jeigu NVSC nustatytų, kad užkratas galėjo paplisti daug plačiau, tai Ukmergei grėstų tapti vienu pirmųjų miestų, „kuriam galėtų būti svarstomos griežtesnės karantino sąlygos“.

Galėjo užsikrėsti oro uoste


Iki šiol visi mirusieji šalyje nuo COVID-19 priklausė rizikos grupei, sirgo lėtinėmis ligomis. Jauniausias iš jų - vakar miręs 64 metų Panevėžio verslininkas J.Katinas. Jis dvi savaites buvo gydomas Respublikinėje Panevėžio ligoninėje. Vyras kartu su Panevėžio pramonės ir prekybos rūmų atstovų delegacija kovo pradžioje keliavo po Pietų Afrikos Respubliką. Kelionėje sunegalavęs verslininkas ryžosi grįžti namo anksčiau ir iš karto kreipėsi į medikus. Kadangi J.Katinas turėjo įvairių sveikatos problemų, o PAR tuo metu dar nebuvo įtraukta į nerekomenduotinų lankytis šalių sąrašą, koronavirusas nebuvo įtartas. Į ligoninę J.Katinas buvo paguldytas dėl gastroenterokolito. Tik po kelių dienų, kai ligoniui pasireiškė tipiški koronaviruso simptomai, susigriebta jį izoliuoti.

Nustačius jam virusą COVID-19, karantinuotis buvo priverstas net 51 Panevėžio ligoninės medikas. Ištyrus jų ėminius, atsakymai buvo neigiami.

Spėjama, kad verslininkas galėjo užsikrėsti Stambulo, per kurį skrido namo, oro uoste. Vėliau iš PAR grįžę dvidešimt Panevėžio pramonės ir prekybos rūmų delegacijos narių buvo priversti saviizoliuotis, jiems COVID-19 viruso simptomai nepasireiškė.

Ištrauka iš liberalų įrašo „Facebook“

Šiandien mus pasiekė skaudi žinia - liberalų bendruomenė neteko svarbaus nario.

Ilgametis Panevėžio rajono skyriaus narys Jonas buvo vienas iš partijos įkūrėjų, jos veikloje aktyviai dalyvavęs nuo pat 2006-ųjų. Visi žinome, kad Liberalų sąjūdis jam buvo svarbi ir didelė gyvenimo dalis.

Jonas buvo mylimas, nuoširdus, šiltas, geraširdis žmogus. Prisiminsime jį su didele meile. Jonai, mums labai tavęs trūks.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net