respublika.lt

Manipuliacijos visuomene gali turėti tragiškų pasekmių

(142)
Publikuota: 2023 balandžio 23 16:35:25, Vidmantas MISEVIČIUS
×
nuotr. 2 nuotr.
Pasak Audronės Ilgevičienės, daugėja manipuliacijų emocijomis - tuo ypač mėgsta užsiimti vadinamieji įtakotukai. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Sostinėje praėjusį šeštadienį vyko trečioji antropoteosofijos konferencija. Joje įvairiais ir kartais kiek netikėtais kampais buvo analizuojama gėrio ir blogio, dvasinės tamsos ir šviesos bei jų tarpusavio sąveikos problematika.

 

Šiandienos pasaulyje vertybės apsivertė

Tardama sveikinimo žodį, Audronė Ilgevičienė, viena iš konferencijos organizatorių, sakė, kad pastarųjų poros metų įvykiai parodė, jog žymiai svarbesni tapo su esminėmis, o ne įsivaizduojamomis ar brukamomis, vertybėmis susiję klausimai, turintys įtakos gėrio bei blogio suvokimui.

Savo pranešime ji pabrėžė, kad klaidinga manyti, jog žmogus negali pasikeisti. Nurodžiusi, jog kiekvienas turi dvi puses, A.Ilgevičienė pabrėžė, kad pusės pasirinkimas lemia, kuria linkme žmogus judės toliau. Pasirinkusieji sąmoningumą ne tik auga patys, bet ir įkvepia tai daryti aplinkinius. O pasirinkusieji egoizmą aplink sėja chaosą ir, patys nemokėdami kurti, skuba kritikuoti bei menkinti aplinkinius.

Pranešėja priminė, kad pastaruoju metu sparčiai daugėja manipuliacijų emocijomis - tuo ypač mėgsta užsiimti nuolatinį dėmesio trūkumą jaučiantys įtakotukai. Tikrieji kūrėjai, pasak jos, taip nesielgia, tačiau kadangi šiandieniniame pasaulyje vertybės apsivertė, pirmieji yra aukštinami, jais yra žavimasi, o antrieji lieka šešėlyje arba yra išjuokiami.

Svečias iš Graikijos, filosofas Kristus Vodoris (Christos Voudouris) savo pranešimą grindė 6-5 a. pr.Kr. gyvenusio graikų filosofo Parmenido pamąstymais. Sutikęs su mintimi, kad gėris visais atvejais išlieka gėriu, o blogis gali tik griauti ir manipuliuoti, jis atkreipė dėmesį į kitą svarbų momentą. Sąvokos, filosofo teigimu, neturi jėgos ir negali užsiimti manipuliacijomis, tačiau kadangi gėrį ir blogį žmonės vertina pagal išankstines nuostatas, tai leidžia vienaip ar kitaip juos paveikti. Teisingo (pažinimo, gėrio) kelio pasirinkimą, K.Vodorio nuomone, apsunkina įvairios interpretacijos ir netinkama veikla. Žmonėms, filosofo vertinimu, yra suteikti visi instrumentai, leidžiantys siekti tikrojo žinojimo, tačiau šiandieninė visuomenė yra pamiršusi, kaip jais naudotis.

Profesorius Naglis Kardelis nurodė, kad nors fizinė tamsa bei šviesa ir metafizinis gėris bei blogis turi nemažai sąsajų, tapatinti šias sąvokas būtų klaidinga. Jis atkreipė dėmesį į tokį įdomų faktą, kad nematome ne tik aklinoje tamsoje, bet ir ypač ryškioje šviesoje, todėl galime nežinoti, kas už vieno ar kito slypi. Tai lemia, kad fizinis, viešai demonstruojamas spindesys gali nebūti tikrąja dvasine šviesa ir, priešingai, ji gali slėptis nepermatomoje tamsoje.

Mokslų daktaras Algirdas Brukštus į šiandieninį pasaulį siūlė žiūrėti per alchemiko prizmę. Jis taikliai pastebėjo, kad jeigu sovietmečiu dvasingumą buvo bandoma pakeisti partine ideologija, tai, atgavus nepriklausomybę, jį baigia išstumti vartotojiška ideologija. Ši sistema, pasak jo, veikia tol, kol pasaulis yra stabilus, tačiau jeigu jis patiria sukrėtimą, žmones apima nežinomybės baimė. Ilgą laiką neigta mirtis pastaraisiais metais, dėl kovido ir kilusio karo, smarkiai priartėjo. Tai daugeliui tapo sukrėtimu, todėl atsirado poreikis ne bėgti nuo mirties, o ją įprasminti. Žvelgiant į situaciją per alcheminę prizmę, keičiasi požiūris į mirtį, keičiasi matymo šablonai.

Žmonės verčiami rinktis vieną iš pusių

Kitas svarbus momentas, A.Brukštaus teigimu, yra visuomenės susiskaldymas. Jis buvo visais laikais ir visose epochose, tačiau pastaraisiais metais tapo ypač ryškus. Žmonės verčiami rinktis vieną iš pusių, nors pasirinkimas garantuoja, „jog feisbuke nebeliks pusės draugų". Sunku yra ir tiems, kurie nepasirenka, nes jie lieka įtampoje tarp abiejų polių ir kliūna visiems. Visgi, pasak A.Brukštaus, būtent čia ir reikėtų likti, kadangi stresinė situacija primena, jog padėti joje gali tik amžinosios dvasinės vertybės, o alcheminis požiūris į viską leidžia pažvelgti gerokai plačiau.

Astrologė Palmira Kelertienė priminė, kad gėrio ir blogio suvokimas, remiantis zoroastrizmu, davusiu pagrindą vėlesnėms monoteistinėms religijoms, buvo žmogaus gyvenimo pagrindas. (Zoroastrizmas - religija, susiformavusi Baktrijoje IV a. pr. Kr. ir paplitusi dabartinio Irano teritorijoje. Antra seniausia žinoma monoteistinė religija po judaizmo).

Remiantis šiomis žiniomis buvo nustatyta tvarka, pagal kurią valdovai ir sričių valdytojai buvo renkami. Mirus valdovui, būdavo įvertinami potencialių kandidatų horoskopai. Jeigu jie leisdavo galvoti apie tokias pareigas, pretendentams būdavo rengiami papildomi išbandymai ir tik juos visus atlaikęs asmuo sėsdavo į sostą.

Kalbėdama apie dabartinius Lietuvos politikus, P.Kelertienė pabrėžė, kad tiek kadenciją baigiantis Vilniaus meras Remigijus Šimašius, tiek Užsienio reikalų ministerijos vadovas Gabrielius Landsbergis nebūtų praėję net horoskopo testo.

Profesoriaus, politinio ir visuomeninio veikėjo, Nepriklausomybės Akto signataro Broniaus Genzelio pranešimą pristatė jį į renginį atlydėjusi sutuoktinė Mėnulė. B.Genzelis pranešime nurodė, kad gėrio ir blogio sąvokos egzistuoja visose kultūrose, tačiau nėra jų vieningo vertinimo ir tikslaus atsakymo į klausimą - kas yra gėris? Profesorius atsakymo buvo linkęs ieškoti pavyzdžiais to, kas tikrai yra blogis. Lygindamas senovės Romą ir dabartinę Europą, jis rado nemažai panašumų. Pasak jo, Roma žlugo todėl, kad imperijai dirbo vergai, ją saugojo svetimųjų kariuomenės, o žmonėms rūpėjo tik žaidimai ir duona.

Dabar panašią degradaciją išgyvena Europa, o eisenos į žlugimą priešakyje žygiuoja Lietuva. Mūsų šalies politikai pasijuto pasaulio bamba, tačiau realybėje jų veiksmai kenkia Lietuvos žmonėms ir juokina likusį pasaulį. Priminęs, kad „tautos" samprata apima ne tik teritoriją, bet ir kalbą, kultūrą, istoriją, B.Genzelis perspėjo, kad, jeigu visuomenė ir toliau nesijaus atsakinga už savo šalį bei leis su ja elgtis kaip kas nori, Lietuvos išlikimui kils rimtas pavojus.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
240
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (142)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s