„Maisto bankas“ išmoko net pjaustyti morkasnuotraukos (3)

2019 spalio mėn. 09 d. 11:30:37 Perskaitė 1261

„Maisto bankas“ jau antrus metus vykdo projektą, kuriame stokojantieji gali išmokti gaminimo, mitybos ar net darbo paieškų subtilybių. Pasak „Maisto banko“ atstovės Miglės PETRONYTĖS, siekiama, kad kuo daugiau vargstančių patikėtų savo galimybėmis ir išmoktų patys užsidirbti.

 

- Nuo spalio „Maisto bankas“ su maisto paketais stokojantiems pradėjo dalyti ir receptų skrajutes. Papasakokite apie šią idėją plačiau.

- Receptų skrajutės dalijamos su Europos pagalbos labiausiai skurstantiems asmenims fondo paramos paketais. „Maisto bankas“ juos dalija 23-ose savivaldybėse. Skrajutės yra bendro projekto, kuris vyksta antrus metus, dalis. Didžioji projekto dalis yra mokymai paramos gavėjams, mokymuose lektoriai veda pamokas apie darbo paieškos galimybes, kaip sutaupyti finansų, apie visavertišką mitybą. Paramos gavėjus kviečiame atvykti į mokymus. Kalbama apie paramos krepšelyje esančius produktus, ką galima iš jų pasigaminti kitaip.

Tiesiog pamatėme, kad paramos gavėjai ne visada žino, ką galima pasigaminti iš paprastų kruopų, jas galima ne tik paprastai išvirti. Kartais girdime, kad „jau pabodo makaronai“, taigi ir gimė idėja, kaip gaminti. Pernai buvo mokymai apie finansus. Europinės paramos gavėjai gauna paramą tada, kai jų pajamos per mėnesį vienam asmeniui yra mažesnės nei 183 eurai.

Ateina ir žmonės, kurie išvis neturi pajamų. Šiais metais mokymus apie finansus pakeitėme į mokymus, kaip susirasti darbą. Aptariami įvairūs klausimai, kaip pristatyti save darbdaviui, kaip parašyti savo CV, kur reikia tobulėti, ko nesakyti darbo pokalbio metu. Mitybos mokymuose vedama interaktyvi paskaita, čia žmonės ir gamina. Turime atvejų, kai žmonės net peilio rankose nemoka laikyti. Lektoriai net morką susipjaustyti pamoko.

O yra ir labai įgudusių žmonių. Turime kelias gražias istorijas, kai žmonės po mūsų mokymų susirado darbą. Dėl mitybos paskaitų, ypač vyrai džiaugiasi, kad gali gaminti įvairiau. Turėjome atvejį, kai vienišas tėtis augina dvi dukras ir išmoko karamelizuoti obuolius, gamina dabar tokį pigų, paprastą desertą.

- Į ką atsižvelgiate sudarydami receptų skrajutes?


- Recepto principas yra įtraukti bent vieną paramos krepšelyje esantį produktą. Šis produktas sudaro recepto pagrindą. Receptus mums padėjo kurti žinomi šalyje žmonės, tai Beata Nicholson, Nomeda Marčėnaitė ir kiti, o dabar mums padeda mūsų virtuvės šefas, nes „Maisto bankas“ turi savo maisto perdirbimo virtuvę. Pasitariame su mitybos specialistais, pačių žmonių klausiame, kas jiems patiktų.

- Kokių produktų stokojantieji gauna?


- Spalį žmonės gaus konservuotų žaliųjų žirnelių, bus saldūs sausi pusryčiai, konservuotų raugintų agurkų sriuba, miltai, kiaulienos konservai, ryžiai, cukrus, greito paruošimo avižų košė su džiovintomis uogomis, konservuoti burokėliai, makaronai ir papildomai dar bus dantų šepetėlis. Čia ką suminėjau, tai vienam žmogui.

Paketai dalijami kas antrą mėnesį, Europos pagalbos labiausiai skurstantiems asmenims fondas paskaičiavęs, kad būtiniausioms reikmėms turėtų užtekti. Žmonės, aišku, sako įvairiai, kad čia pirmoji pagalba. Nes tada gali nusipirkti kažko kito, pavyzdžiui, vaikams mokyklai. Žinoma, mūsų paramos gavėjai yra labai taupūs žmonės, jie stengiasi kiek ilgiau iš to maisto išgyventi.

Žmonės labiausiai nori mėsos, žuvies konservų, aliejaus ir cukraus. Bet būna ir kurioziškų situacijų. Viena įmonė atidavė pilnagrūdžius makaronus, tačiau daug žmonių atsisakinėjo, nes makaronai buvo tamsūs. Žmonės manė, kad čia sugedę.

Labai dažnai žmonės nepažįsta produktų, tai mums būna sunku dėl to. Jeigu gauname kokią dėžę egzotinių vaisių, žmonėms dažnai reikia paaiškinti, kas čia per vaisius ir kaip jį suvalgyti.

- O paramos gavėjų gretos mažėja?


- Skaičius išlieka panašus. Pernai europinę paramą gavo nuo 60 tūkst. iki 80 tūkst. mažas pajamas turinčių žmonių. Pernai išdalijome 436 tūkst. 155 paketus. Vieni išvažiuoja į užsienį, kiti nauji atsiranda. Pas mus labai daug žmonių, kurie paramą gauna, nes dirbti negali dėl ligų. Yra žmonių, kurie laikinai prašo paramos, nes įvyksta nelaimė. Kaip tik bendravau su moterimi, kurios namai sudegė. Aišku, ir šeimos, kurios mažų vaikų turi. Arba šeimos, kur tik vienas iš tėvų.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net