Lietuvių pabėgimas iš Kamerūno prilygo trileriuinuotraukos (27)

2020 kovo 19 10:41:46 Perskaitė 3987

Pasauliui toliau bandant suvaldyti koronovirusą, vis daugiau valstybių uždaro savo sienas ir nutraukia susiekimą su aplinkinėmis šalimis. Tai vyksta ne tik Europoje, bet ir tolimojoje Afrikoje, kurios retai europiečių lankomoje dalyje buvo užstrigę mažiausiai du mūsų tautiečiai – misijos „Afrika 2020 lietuvybės beieškant“ dalyviai – Marija Dubickienė ir Vytis Požėla. Ir jiems skubiai reikėjo pagalbos.

Įstrigę Kamerūne

Gražia idėja prasidėjusi ekspedicija „Afrika 2020 lietuvybės beieškant“ paskutines kelias savaites nelabai turi kuo pradžiuginti. Ne taip seniai buvo pranešta apie vieno iš jos narių – Žilvino Kriaučiūno - mirtį bei kito apsirgusio ekspedicijos dalyvio – Kęstučio Skiezgilo - skubią kelionę namo (Apie tai galite skaityti čia: http://www.respublika.lt/lt/naujienos/lietuva/kitos_lietuvos_zinios/lietuvybes_ieskojima_aptemde_mirtis/). Galiausiai pagalbos prireikė ir paskutiniams dviem misijos dalyviams - Marijai Dubickienei ir Vyčiui Požėlai.

M.Dubickienė informavo, kad jie jau kuris laikas užstrigę Kamerūne.

„Šalis aklinai uždaryta. Atšaukti visi skrydžiai. Šiandien (kovo 18 d.) dar bandėm išskristi per Etiopiją į Stambulą. Ir šitą skrydį atšaukė. Tris dienas kontaktavom su URM. Be rezultatų. URM kol kas nereaguoja į mūsų prašymus. Vakar dar turėjom skrydį šiai nakčiai ir nekarščiavom. O šiandien jie dar nežinojo, jog išvis neturime jokių galimybių išskristi. Vieši pranešimai – glaustis prie lietuvių - mums nerealūs. Nes čia lietuvių bendruomenės su kuria būtų galima kooperuotis, nėra. Bandėme susisiekti su Egipte esančia ambasada. Autoatsakiklis. Vietoje reakcija į baltaodžius europiečius pakankamai agresyvi ir pagrindinė grėsmė kyla iš vietinių. Jie čia laiko baltaodį europietį užkratu. Mums kažkur tiesiog reikia saugaus prieglobsčio. Nes vietinių reakcijos neprognozuojamos“, - savo paskyroje rašė moteris.

„Vakaro žinioms“ ji patikslino, jog kreipėsi pagalbos į Prancūzijos konsulatą Kamerūne (būtent jis atsakingas už vizų Lietuvos piliečiams išdavimą – red. past.), tačiau pagalbos, bent kol kas, ir iš ten nesulaukė.

Situacija žinoma, bandome padėti

Užsienio reikalų ministro atstovė spaudai Rasa Jakilaitienė telefonu patvirtino, kad Kamerūne įstrigusių lietuvaičių problema jiems žinoma ir ministerija daro viską, kad jiems padėtų.

„Visgi reikia suprasti, kad Afrika tai ne Europa. Susiekimas ten gerokai problematiškesnis, stringa ryšys, o panikos bangos atsirito ir iki ten. Situaciją dar labiau sunkina tai, jog toli gražu ne visos ES valstybės turi savo atstovybes. Lietuvai Kamerūne atstovauja Prancūzijos konsulatas, tad jo buvo paprašyta padėti mūsų piliečiams. Sunku pasakyti, kiek jie turi pajėgumų, tačiau tikimės, kad galės padėti“, - „Vakaro žinioms“ sakė R.Jakilaitienė.

Ji taip pat patikslino, kad tokių, sunkiai prieinamuose ar atokiau nuo civilizacijos esančiose vietose užstrigusių ir namo negalinčių sugrįžti mūsų tautiečių yra ne vienas.

„Preliminariais URM duomenimis, po visą pasaulį yra išsibarstę ir savarankiškai grįžti nelabai gali apie 5000 Lietuvos Respublikos piliečių. Ministerija stengiasi jiems padėti, dirbame trimis pamainomis, bet esant dabartinei situacijai mūsų ištekliai ir galimybės yra ribotos. Visgi padarysime viską, kad nė vienas Lietuvos Respublikos pilietis, kad ir kuriame pasaulio taške jis yra, nebūtų paliktas likimo valiai“, - pažadėjo ministerijos atstovė.

P.S. Baigiant rengti straipsnį tapo žinoma, kad Marijai ir Vyčiui pavyko palikti aklinai uždarytą Kamerūną. Keliautojai sėkmingai pasiekė Etiopijos sostinę Adis Abebą, o iš kur išskrido į Stambulą.

Naujausiomis žiniomis, iš Stambulo, jau be nuotykių, Marija ir Vytis  kovo 20 d. sėkmingai grįžo į Lietuvą.


"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, l , l , l info@respublika.net