respublika.lt

LGBT politikus šantažuos teismais

(124)
Publikuota: 2023 balandžio 11 15:45:24, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 4 nuotr.
Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

LGBT aktyvistai pradeda bylinėtis Lietuvos teismuose, siekdami įteisinti vienalytes šeimas. Jie tikina, kad politikai netesi savo pažadų, todėl tikisi laimėti teismus. Tačiau teisininkė Seimo narė Agnė Širinskienė nėra tokia optimistiška. Ji sako, kad teistis reikėtų nebent su profesionaliu gėjumi save vadinusiu Tomu Vytautu Raskevičiumi.

 

Lietuvos teismus jau pasiekė trys skundai, kuriuose vienalytės poros prašo įteisinti jų santykius. Visos jos buvo pristatytos surengtoje spaudos konferencijoje, pavadinimu „Kantrybė politikų pažadams išseko. Pirmą kartą Lietuvos istorijoje vienos lyties asmenų šeimos siekia santuokos ir partnerystės teismuose."

Nori būti šeima

Ją organizavusios Tolerantiško jaunimo asociacijos vadovas Artūras Rudomanskis sakė, kad žadėtas Civilinės partnerystės įstatymo projekto priėmimas atidėliojamas, o ir jį priėmus, dėl drastiškų pakeitimų, niekas nepasikeistų: vienos lyties poros nebūtų laikomos šeima, neįgytų jokių su šeimos ryšiais susijusių teisių. Todėl LGBT asmenys savo teises ketina ginti teismuose. Jis pranešė, kad šiuo metu organizacija netgi renka finansinę paramą, kuri bus skirta šioms byloms. Socialiniuose tinkluose skelbiama, kad pusė sumos jau surinkta, iš viso reikia 4500 Eur.

Vienas iš trijų bylų dalyvių yra buvęs aplinkos apsaugos viceministras, europarlamentaro, „valstiečio" Bronio Ropės padėjėjas Martynas Norbutas, LGBT aktyvistų pristatomas kaip daug metų vienos lyties poroje gyvenantis žmogus. Jis sako, kad santuokos institutas pirmiausia suteiktų galimybę vienalytėms poroms rinktis, kaip gyventi, o taip pat - apsaugą. „Kitas svarbus dalykas - komfortas. Įsivaizduokite bet kokį priėmimą, kai turi pristatyti, kas stovi šalia tavęs. Partneris? Tenka ilgai aiškinti, kas tai yra. Heteroseksualūs partneriai pasako, kad tai yra sutuoktinis ir viskas aišku. Tai yra tas komfortas, kurį suteikia turima pozicija", - sako politikas.

Jis įsitikinęs, kad dabar Lietuva žmones skirsto pagal lytį, leisdama vieniems tuoktis, kitiems - ne: „Einame į teismą, nes per daug metų laukiame. Be bylų, pokyčiai patys neateis. Todėl reikalingas postūmis, kuris svarbus ir sprendimų priėmėjams. Kad jie galvotų, kas laukia toliau. Tikimės, kad ši byla dėl santuokos baigsis pergale ir sudarysime precendentą kitoms poroms turėti tą patį, ką turi heteroseksualios poros."

Konstituciją perskaitė kitaip

Visose trijose bylose pareiškėjams atstovaujantis advokatas Aivaras Žilvinskas sakė, kad pirmoje byloje teismui bus bandoma įrodyti, kad vienalytėms poroms buvo sukelti teisėti lūkesčiai dėl partnerystės įteisinimo, kuris taip ir neįvyko. Joje teismo sprendimas paaiškės jau balandžio 21 d.

Antrojoje byloje Lietuvos pilietis, sudaręs santuoką su užsienio piliečiu užsienyje, reikalauja, kad jų santuoka būtų įrašyta į santuokų registrą Lietuvoje.

O trečioje byloje vienalytė pora teismo prašo pripažinti jų santuoką ir bandys įrodyti, kad Lietuvos Konstitucija vienalyčių santuokų nedraudžia.

„Kai Lietuva kūrė Konstituciją, kartu stojo į tarptautines organizacijas. Visuotinėje žmogaus teisių deklaracijoje parašyta, kad vyrai ir moterys, sulaukę santuokinio amžiaus, turi teisę tuoktis ir kurti šeimą. Tai nereiškia poligamijos, tai reiškia vyrų ir moterų lygybę, o ne santuokos sudarymo principą. Santuoka reiškia lyčių lygybę, o ne lyčių skirtingumą. O kai kuriuose tarptautiniuose dokumentuose apie lytis iš viso nekalbama.

Bet Lietuvoje kažkas nusprendė iškraipyti tarptautinius dokumentus ir parašė ne daugiskaitą, o vienaskaitą. Juk tuo metu buvo orientuojamasi į Vakarų visuomenes, tad ir turėta omenyje tai, kas parašyta ir tarptautiniuose dokumentuose. Santuoka yra lyčiai neutrali ir tai matyti iš EŽTT praktikos ir tarptautinių dokumentų.

Nepaisant tokių istorinių klastočių ir bandymo iškraipyti tikrovę, tikimės, kad be Strasbūro, savo nacionaliniame teisme įrodysime, kad visi yra žmonės ir visi turi teisę kurti šeimą bei gyventi santuokoje. Tai būtų geriausias įrodymas, kad Lietuva yra gerovės valstybė", - sakė teisininkas.

Koziris - E.Dobrovolska

Konferencijoje buvo pristatytas projektas, kuris orientuotas į tokį strateginį bylinėjimąsi ir LGBT bendruomenės atstovai neslėpė, kad tikisi sulaukti ir daugiau norinčių bylinėtis teismuose su Lietuva. Komunikuodama apie tai socialiniame tinkle Tolerantiško jaunimo asociacija yra nurodžiusi, kad šiose bylose prieš Lietuvą atsakove yra Teisingumo ministerija, kuriai vadovauja „laisvietė" Evelina Dobrovolska (Ewelina Dobrowolska). Ir gali būti, kad atsakovė teisme prisiims visą kaltę Lietuvos vardu.

„Pirmą kartą Lietuvos istorijoje Teisingumo ministerija teisme palaiko pareiškėjų teisę į partnerystę. Turime suspėti pasinaudoti šia galimybe", - neseniai paskelbė Tolerantiško jaunimo asociacija.

Interviu su Seimo teisės ir teisėtvarkos komiteto vicepirmininke Agne ŠIRINSKIENE:


- Kaip vertinate tokių bylų inicijavimą?

- Sprendžiant iš to, kad procesuose dalyvauja ir politikai, manyčiau, kad tai yra strateginis bylinėjimasis, siekiant ne įstatyminiu keliu įteisinti partnerystę, bet išsireikalauti tam tikro registravimo per teismus. Neseniai Europos Žmogaus Teisių Teisme buvo nagrinėta byla, kurioje buvo pasakyta, kad valstybės turi turėti kokius nors tokių asmenų bendro gyvenimo reglamentus. Nebuvo pasakyta, ar tai turi būti santuoka, ar partnerystė, namų ūkio pripažinimas ar kt. Teismas konkretaus būdo nenurodė, bet pasakė, kad pripažinimas kažkokia teisine forma turėtų būti. Matyt, atsiveria tam tikros galimybės bylinėtis. Bet matant Konstitucijos tekstą, tikėtis, kad bus galima Lietuvoje registruotis vienos lyties asmenų santuoką, matyt, yra naivu.

- Proceso dalyviai tikina, kad Konstitucija neapibrėžia tik vyro ir moters santuokos, tai esą tik mitas. Tuo pagrindu du partneriai ir prašys teismo pripažinti jų santuoką galiojančia.

- Sėkmės įrodinėjant. Galima teismuose bandyti įrodinėti ir tai, kad apskritimas yra keturkampio formos. Niekas žmonėms nedraudžia kreiptis į teismą, jeigu žmogus mano, kad bylinėjimas yra būtinas.

Bet kalbant apie bylos sėkmę, vertinčiau skeptiškai. Ne tik žinant Konstitucijos tekstą, bet ir tai, kad EŽTT taip pat yra ne kartą pasakęs, kad santuoka valstybėse gali būti rezervuota skirtingų lyčių poroms.

Suprantu strateginio bylinėjimosi kelią, kuris daromas ir kitose valstybėse, norint prastumti tam tikras idėjas. Nenustebčiau, jeigu toks bylinėjimasis vyktų, net jeigu Seime ir būtų priimtas Civilinės sąjungos projektas.

- Dar vienoje byloje kalbama apie teisėtus lūkesčius, kurie buvo sukelti žadant įteisinti partnerystę...

- Gal tuomet reikėtų bylinėtis su T.V.Raskevičiumi... Kai viena partija, netgi neturėdama pakankamai balsų Seime, primeluoja savo rinkėjams, kad per 100 dienų bus priimti kažkokie teisės aktai, be abejo, kad tam tikri žmonių lūkesčiai atsiranda. Bet tokie lūkesčiai vargu ar yra teisėti lūkesčiai.

Deja, bet Lietuvoje turime šį neigiamą įprotį per rinkimus žadėti daug. Taip mąstant, gal dabar ir kanapių mylėtojai turėtų kreiptis į teismus, sakydami, kad jų lūkesčiai buvo pažeisti. Jeigu taip, tai daug galima prigalvoti. Kažkada vienas politikas žadėjo berods po butą duoti Vilniaus mieste rinkėjams...

Manau, kad Laisvės partijos reitingai dabar tiksliai rodo, kaip žmonės vertina tuos girdėtus pažadus ir lūkesčius, kuriuos ši partija sukėlė.

- Toks strateginis bylinėjimasis gali paveikti Seimą priimti atitinkamus įstatymus?

- Šiame Seime viskas gali įvykti labai greitai. Matėme kaip ir dekriminalizavimo ar partnerystės įstatymo projektai buvo įtraukiami į darbotvarkes paskutinę minutę, paskaičiavus, kiek valdantieji turi balsų, ar kiek opozicijos narių yra išvažiavę. Niekuomet visuomenė apie tai nebūdavo įspėjama iš anksto. Tad teoriškai gali visko būti, bet ar praktiškai tiek balsų yra... Nustebčiau, jeigu juos pavyktų surinkti.

Bet politikoje būna įvairių mainų ir spaudimo. Pavyzdžiui, artėja Finansų ministerijos paruoštos mokesčių reformos pateikimas. Gal konservatoriai savo balsus parduos už partnerystę, o patys mainais gaus balsus už mokesčių reformą. Tad visko gali būti. Visgi balsuojant pagal tai, kokios yra visuomenės nuotaikos, labai sunkiai įsivaizduoju, kad būtų įmanoma surinkti tiek balsų.

- Artėja Seimo rinkimai. Tokie balsavimai stebimi visuomenės ir nuo jų priklauso partijų reitingai bei rinkimų rezultatai.

- Tikrai taip. Kuo arčiau rinkimai, tuo sunkiau priimti įvairius įstatymų projektus. Civilinės sąjungos projektas Seime jau praėjo pateikimo stadiją ir šiuo metu yra įstrigęs komitetuose. Kitų etapų kol kas žengti nesiryžtama. Manau, bijomasi, kad nenutiktų kaip su dekriminalizavimu ir tai Laisvės partijai būtų paskutinis lašas, kalbant apie buvimą koalicijoje.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
20
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (124)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s