Ledai pajudėjo: ginčai baigti, „Garsas“ griaunamasnuotraukos (7)

2021 kovo 31 06:30:00 Perskaitė 502

Penkerių metų maratonas baigėsi. Šią savaitę Panevėžio senamiestyje pradėtas griauti „Garso" kino teatro pastatas. Jo vietoje turėtų iškilti naujas kultūros objektas - Stasio Eidrigevičiaus menų centras (SEMC), kuriam dailininkas yra pažadėjęs padovanoti savo darbų kolekciją.

 

1968 m. pastatytas „Garso" kino teatras buvo likęs vieninteliu šalyje tokiu socialistinio modernizmo pastatu, iki šiol išlaikiusiu savo paskirtį. Pastaraisiais metais jame buvo rodomas nekomercinis kinas. Ne vienam panevėžiečiui kino teatras priminė jaunystę. Todėl, kai prieš keletą metų buvo nuspręsta jo vietoje pastatyti SEMC, mieste įsikūrė visuomenininkų grupė „Išsaugokime Garsą", pasiryžusi išgelbėti statinį nuo sunaikinimo. Gynėjai, kuriems pritarė savivaldybės tarybos opozicija, rinko gyventojų prašus, peticijomis atakavo visas įmanomas institucijas mušdami pavojaus varpus, kad Aukštaitijos sostinėje naikinamas kultūros paveldas, tačiau nei Kultūros ministerijos, nei Kultūros paveldo departamento užtarimo neišgirdo. Visuomenininkai argumentavo, jog suprojektuotas statinys nei savo forma, nei aukščiu netinka senamiesčiui, reikalavo, kad SEMC statybai būtų parinkta kita vieta, o kultūros centras „Garsas" būtų modernizuotas. Dėl viešojo intereso gynimo skundus nagrinėjo prokuratūra.

Į ginčus buvo įtrauktas ir Varšuvoje gyvenantis iš Panevėžio kilęs dailininkas S.Eidrigevičius. Matydamas, kad dėl SEMC projekto nesutariama beveik penkerius metus, menininkas praėjusią vasarą net buvo apsisprendęs nebeduoti sutikimo, kad jo vardu būtų pavadintas menų centras. „Garso" gynėjams prabilus, jog numatytas statyti svetimkūnis sudarkys senamiestį, S.Eidrigevičius buvo pareiškęs, kad verčiau savo kūrinius norėtų išvysti gimtajame Lepšių kaime.

Vis dėlto praėjusį balandį, nors teisme tęsėsi ginčas su Valstybine teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI), kuri siekė panaikinti statybos leidimą, buvo paskelbtas SEMC statybos konkursas. Jį laimėjo „Panevėžio statybos trestas". Teismas su VTPSI baigėsi taikos sutartimi, o Kultūros ministerijos ir Panevėžio valdžios pastangomis pavyko įtikinti S.Eidrigevičių, kuris vėl pasižadėjo nuolatinei ekspozicijai perduoti savo kūrinius, kai bus pastatytas menų centras.

Dar prieš savaitę savivaldybės tarybos opozicija, pareikalavusi neeilinio tarybos posėdžio, bandė gelbėti „Garsą", būgštaudama, kad brangus projektas gali įklampinti savivaldybę į skolas. Vėl siūlyta SEMC statyti kitoje vietoje, bet valdantieji balsavo už kino teatro griovimo pradžią.

Per mėnesį baigus griovimo darbus, prasidės SEMC statybos. 3700 kv. m ploto centre, kuris duris turėtų atverti 2023-aisiais, veiks nuolatinė S.Eidrigevičiaus kūrybos ekspozicija, muziejus, infocentras, meno knygynas, ekspozicijų ir edukacijų erdvės, nekomercinio kino salė.

Skaičiuojama, kad SEMC kainuos apie 9 mln. eurų. Trečdalis, tikimasi, bus ES lėšos, tiek pat lėšų skirs valstybė iš Investicijų programos, dar 3 milijonus eurų turės pridėti savivaldybė.

 

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, l , l , l info@respublika.net