respublika.lt

Laisvės partija kuria narkomanams rojų

(176)
Publikuota: 2022 kovo 31 15:10:00, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 8 nuotr.
Aušrinė Armonaitė, Evelina Dobrovolska ir Morgana Danielė. Arūno Bernacko koliažas

Taip sako daug metų su priklausomais nuo narkotikų žmonėmis dirbantis Marijus Balčiūnas. Išgirdęs apie naujausius teisingumo ministrės Evelinos Dobrovolskos siūlymus, jis neslepia nuostabos. „Jeigu narkotikai nebus laikomi kontrabanda, gal juos vežantiems į Lietuvą dar ir premijas dalinkime?" - ironizuoja M.Balčiūnas, daug metų pats buvęs priklausomas nuo narkotikų.

 

 

Narkotikų kontrabanda - ne kontrabanda

„Šalies narkotikų kontrolės politiką orientuosime į prevenciją, pagalbos teikimą, žalos mažinimą, visuomenės švietimą ir stigmos mažinimą", - sako Laisvės partijos programa. Tačiau kol kas iš valdančiųjų girdime tik bausmių mažinimą ir vartojimo liberalizavimo siūlymus.

Visą pluoštą į tai orientuotų siūlymų Seime šią savaitę pristatė teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska. Vienas įdomiausių - iš įstatyme numatyto kontrabandos apibrėžimo išbraukti neteisėtą narkotikų gabenimą per Lietuvos sieną. Pakeitimų esą reikia todėl, kad įstatyme nenurodyta, koks konkretus kiekis negali būti gabenamas per sieną.

„Nurodyta vienintelė galima laisvės atėmimo bausmė net nuo 3 iki 10 metų už bet kokio kiekio (pavyzdžiui, marihuanos suktinė, kelios psichotropinės tabletės ar pan.) narkotinių ar psichotropinių medžiagų gabenimą per Lietuvos Respublikos sieną, visiškai neatsižvelgiant į tai, ar narkotinės bei psichotropinės medžiagos buvo gabenamos su tikslu platinti, ar asmeniniam vartojimui", - argumentuojama projekto aiškinamajame rašte.

Jame taip pat nurodoma, kad „apie 90 proc. atvejų narkotinės ir psichotropinės medžiagos yra siunčiamos asmeninėms reikmėms - sulaikomi itin maži kiekiai, o siuntų gavėjai dažniausiai yra jauni arba tam tikromis ligomis sergantys asmenys, kurie dėl lengvabūdiškumo, patirties stokos ir kitų priežasčių nevisiškai suvokia savo elgesio pasekmes." Todėl teigiama, „kad itin griežta atsakomybė turėtų būti taikoma tik už su dideliais kiekiais narkotinių ar psichotropinių medžiagų gabenimą (kartu turint tikslą juos platinti) susijusius nusikaltimus".

Pristatydama parengtus projektus Seimui, teisingumo ministrė E.Dobrovolska neslėpė, kad jų tikslas - subalansuoti valstybės baudžiamąją politiką taip, kad baudžiamoji atsakomybė būtų taikoma kaip kraštutinė priemonė, o už mažiau pavojingas nusikalstamas veikas būtų numatyta proporcingai mažesnė atsakomybė: „Pastaruosius du dešimtmečius Lietuvos baudžiamoji politika daugiausiai buvo griežtinamojo pobūdžio ir subalansavimo bandymų iš esmės nebuvo." Ministrė patikino, kad Lietuva šiuo klausimu neigiamai išsiskiria iš kitų ES narių. O pakeitimai sumažintų darbo krūvį teisinėms institucijoms, taigi padėtų sutaupyti ir valstybės biudžetą.

Su kritika nesutiko

Seimo narė Agnė Širinskienė ironizavo, kad dar daugiau sutaupytume, jeigu Baudžiamojo kodekso visai neliktų: „Ministre, jeigu jūs iš viso panaikintumėte Baudžiamąjį kodeksą tikrai sumažėtų darbo teisėsaugai, ir teismai ramiau gyventų, ir kalėjimai būtų tušti.

Todėl pirmiausia kyla siūlymo adekvatumo klausimas. Jūs klaidingai įtikinėjate, kad narkotikai išlieka kontrabandos sąvokoje. Kitas dalykas, reketas dekriminalizuojamas, net didelės turto vertės reketas nebus kriminalinis nusikaltimas. Jūs norite sugrąžinti reketo laikus?"

Atsakydama į klausimus, ministrė E.Dobrovolska apkaltino A.Širinskienę sovietinių laikų nostalgija ir patikino, kad kitose šalyse kontrabanda ir kiti dalykai reglamentuoti būtent taip, kaip dabar siūlo teisingumo ministrė. „Ir taip, narkotikų kontrabanda lieka Baudžiamajame kodekse", - sakė ministrė, nors jos siūlomame projekte iš kontrabandos apibrėžimo narkotikai išbraukiami.

Eugenijus Sabutis paklausė, ar logiška kontrabanda nelaikyti ir didelių narkotikų kiekių, motyvuojant, kad dažniausiai gabenami narkotikų kiekiai yra maži. Ministrė atsakė, kad nors iš kontrabandos sąvokos tai išbraukiama, baudžiamoji atsakomybė už narkotikų neteisėtą gabenimą liks kituose Baudžiamojo kodekso straipsniuose.

Prisidės prie lengvesnio narkotikų gabenimo

Aurelijus Veryga atkreipė dėmesį, kad Lietuva, kaip ir kitos Europos šalys, siekia mažinti narkotinių medžiagų vartojimą ir platinimą. „Kaip šie projektai prie to prisidės?" - paklausė Seimo narys. Atsakydama teisingumo ministrė E.Dobrovolska pakartojo atsakymą, kuris buvo skirtas E.Sabučiui.

Reaguodama į tai, A.Širinskienė atkreipė dėmesį, kad tais atvejais, kai bausmė už narkotikų gabenimą numatoma iki dvejų metų, teisėsauga negalės taikyti kriminalinės žvalgybos. „Tai reiškia, kad teisėsauga negalės nei narkodilerio pokalbių pasiklausyti, negalės sekimo veiksmų taikyti. Ir išaiškinamumas galimai nusikalstamos veikos, net gabenant didelį kiekį, bus labai apsunkintas. Apie tai teisėsaugininkų pasisakymus teko girdėti Teisės ir teisėtvarkos komitete ne kartą. Jeigu yra noras palengvinti narkotikų gabenimą per sieną, matyt, turėtume už tai padėkoti", - sakė A.Širinskienė.

E.Dobrovolska, išgirdusi dalies Seimo narių pasiūlymus ir klausimus, prašė kolegų pritarti projektams, o dėl siūlymų ir pakeitimų susitarti komitetuose, kur toliau būtų svarstomi parengti projektai. Šiems siūlymams po pateikimo antradienį Seimas pritarė. Dabar projektai bus svarstomi komitetuose, o tuomet vėl grįš į posėdžių salę. Svarstymas numatytas birželio pabaigoje.

Interviu kalbamės su reabilitacijos centro „Naujas gyvenimas" įkūrėju ir vadovu Marijum BALČIŪNU:

- Kaip vertinate teisingumo ministrės teikiamus siūlymus?

- Tokie siūlymai man atrodo kaip beprotybė. Pati didžiausia beprotybė, kokia gali būti. Nebežinau, kaip ir reaguoti į tokius siūlymus. Jeigu taip, gal dar ir premijas reikėtų kontrabandininkams išskirti ant sienos?

Matant, kokia vykdoma politika, darosi vis liūdniau. Manau, valdantieji kryptingai eina narkotikų legalizavimo link. Turbūt toks yra pagrindinis tikslas. Kito tikslo nematau.

Pavyzdžiui, siekis dekriminalizuoti mažą narkotikų kiekį jaunimo sąmonėje formuoja nuostatą, kad vartoti galima laisvai, nes nelieka už tai bausmių. Dabar dar įrenginėjami tam patogūs narkotikų kambariai. Visa tai nulems didėjantį priklausomų žmonių skaičių ir situacijos nebus įmanoma suvaldyti.

- Kas iš tiesų padėtų suvaldyti situaciją?

- Kalbos apie tai, kad baudžiamieji metodai nepadeda, yra tik manipuliacija. Pasveikti priklausomam žmogui padeda tik griežta disciplina. Jis visuomet darė, ką norėjo, todėl tam, kad jis pasikeistų, jam reikalinga aiški sistema. Jeigu jos nebus, žmogus niekada nepasikeis.

Jam reikia ugdyti naujus įpročius, atsisakyti pripratimo, kuris jau susiformavęs.

- Jeigu valstybėje laisvinamos galimybės pabandyti, susileisti, išvengti atsakomybės už narkotikų turėjimą, ar tai padeda kartą pabandžius kitą kartą atsisakyti, suprasti, kuri riba yra pavojinga?

- Narkotikų kartais užtenka pavartoti kartą gyvenime ir jau esi pavojingame kelyje. Yra tikimybė suprasti, jeigu su juo dirbs žmonės, kalbėsis, padės jam susivokti. Bet kiek tokių atvejų yra? Jeigu žmogus yra aplinkoje, kurioje sąmoningai ar nesąmoningai tokie dalykai yra skatinami, žmogus tikrai negalės atsispirti ir susivaldyti.

Narkomanija yra neigimo liga. Žmogus apgalvoja kelis žingsnius į priekį, kad pateisintų vartojimą. Jis nenori pradėti gydymosi, todėl nuolat save teisina ir neigia savo ligą. Jam atrodo, kad jis visada galės sustoti, bet taip nėra. Galiausiai žmogus sustoti negali, dėl to žlunga žmonių gyvenimai.

O jei visuomenei sakoma, kad vartoti yra gerai, lengvinamos sąlygos, kam jam galvoti apie reabilitaciją? Tokius žmones motyvuoti keistis bus labai sunku.

- Valdžios atstovai sako, kad kartu su laisvinimu bus diegiamos ir prevencinės programos, edukacija. Kasdien dirbdamas su priklausomais žmonėmis, ar jaučiate, kad valstybė skirtų daugiau dėmesio šiai sričiai?

- Tai tėra manipuliacija. Daugiau dėmesio skiriama propagandos skleidimui apie tai, kad bausmių sumažinimas už platinimą ir vartojimą yra geras dalykas. Viskas turi būti daroma priešingai - dabar pirmiausia turėtų būti diegiama prevencija ir edukacija apie vartojimo pasekmes.

Matant visa tai yra labai liūdna, nes kiekvienais metais nuo narkotikų priklausomų žmonių tik daugėja.

Dar blogiau - atvejai yra vis sudėtingesni. Ateina vis naujesni narkotikai, juose vis daugiau skirtingų priemaišų. Žmonės vartoja ir patys nežino ką, aš taip pat kai kurių medžiagų net pavadinimų nežinau. To pasekmės labai skausmingos: žmones vis sunkiau reabilituoti, daugėja psichinių ligų, šizofrenijos atvejų, žmonės neišgyvena tiek laiko, kiek išgyvendavo anksčiau.

- Politikai to nesupranta, nemato?

- Nežinau, ar politikai to nemato, ar nenori matyti. Galbūt tai susiję su finansiniais interesais, gal su politiniais tikslais.

Laisvės partija šiuo metu yra labai mėgstama tarp priklausomų žmonių. Tik pagalvokite, šie politikai daro viską, apie ką narkomanai visada svajoja: visais būdais lengvina narkotikų gavimą ir vartojimą. Net neabejoju, kad šie žmonės balsuos už Laisvės partiją.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (176)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar esate patenkinti naudojamo banko paslaugomis?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kur šiemet atostogausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-1 +4 C

-2 +4 C

+1 +5 C

+1 +8 C

+5 +12 C

+2 +8 C

0-6 m/s

0-6 m/s

0-8 m/s