respublika.lt

„Koroninės“ įdomybės: kaip pasveikti praėjus pusvalandžiui po teigiamo testo (121)

2021 rugsėjo 21 18:28:00
VŽ informacija

Dvejus metus trunkančios pandemijos pasaulis nelabai prisimena. Tačiau jos sukeltą chaosą visi prisimins ilgam. Šiandien skaitytojų dėmesiui pateikiame Raimondo pasakojimą, kaip jo žmona netikėtai sužinojo, jog serga COVID-19. Ir lygiai taip pat netikėtai pasveiko, praėjus pusvalandžiui.

×
nuotr. 1 nuotr.
Lietuvoje prieš skrydį testas buvo teigiamas, Anglijoje - jau neigiamas. EPA - Eltos nuotr.

 

„Kadangi esame visiškai vakcinuoti ir turime europinį vakcinacijos pažymėjimą, judėjimas Europoje mums tapo paprastesnis.

Ta proga žmona nusprendė aplankyti Anglijoje gyvenančią mūsų dukrą. Bilietai nupirkti, testas Anglijoje užsakytas, reikalingas tik neigiamas COVID-19 testas Lietuvoje. Keliaujantiems sudaryta galimybė testuotis nemokamai. Užsiregistruoja, bet laisva vieta tik skrydžio dieną. Atvykus į testavimo vietą žmona sužino, kad PGR testo rezultatai bus tik kitą dieną. Autobusas į oro uostą išvyksta už poros valandų, tad pasidaro greitąjį testą (praėjus 33 minutėms po pirmojo testo) ir sėkmingai išskrenda į Angliją.

Kitą dieną pasiekia „geros" žinios iš Lietuvos: „Jūsų testas teigiamas." Visiems šokas. Tiek mums Lietuvoje, tiek žmonai su dukra Anglijoje. Įvertinę galimas rizikas, nusprendžiame palaukti antros dienos testo Anglijoje rezultatų. Testas atliekamas atestuotoje klinikoje (ne namuose), praėjus šiek tiek daugiau nei 24 valandoms po teigiamo testo Lietuvoje. Testo rezultatas - neigiamas.

Lietuvoje Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) darbuotojai taip pat gauna teigiamą PGR testo rezultatą ir pradeda skambinti žmonai, reikalaudami izoliuotis ir pildyti anketą. Žmona papasakoja visą istoriją, nusiunčia el.paštu neigiamų testų atsakymus ir klausia, kaip reikia elgtis tokioje situacijoje. NVSC darbuotojai neturi supratimo, ką daryti. Bandyta kalbėti su keliais iš jų, į užklausą el.paštu niekas neatsakė. Vienas iš pasiūlymų buvo skambinti šeimos gydytojui ir prašyti sistemoje padaryti įrašą, jog yra persirgta COVID-19 liga. Kaip bandė teigti NVSC darbuotojai, pirmas testas galbūt parodė, kad tai buvo paskutinė iš 14 sirgtų dienų. (Kaip suprast - 10 valandą sergi, o 10.30 jau nebesergi? Ir kaip galima persirgti liga, kuria net nesergi?) Kiti darbuotojai teigia, kad kitų testų rezultatai nesvarbūs ir reikia izoliuotis, bei izoliuotis kitiems asmenims, kurie turėjo artimą kontaktą.

Savaitgalis baigėsi ir žmona grįžo į Lietuvą. Problemų grįžti nebuvo, nes Anglijoje darytas testas - neigiamas. Kadangi niekas nežino, ką daryti, pradedame ieškoti dokumentų, reglamentuojančių tyrimus ir COVID-19 ligos nustatymo procedūras. Viską randame Sveikatos apsaugos ministerijos interneto puslapyje.

Laboratorinius tyrimus reglamentuoja Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2020 m. gruodžio 4 d. įsakymas Nr. V-2797 „Dėl COVID-19 ligos tyrimų atlikimo tvarkos aprašo patvirtinimo".

Jame randame labai įdomių dalykų. 16 punkte „Tyrimo rezultatų aiškinimas ir apribojimai" parašyta: „Tyrimo rezultatas (teigiamas ar neigiamas) turi būti derinamas su klinikiniais stebėjimais, paciento anamneze ir epidemiologine informacija."

Ir yra dar įdomesnis sakinys:

„Teigiamas tyrimo rezultatas nebūtinai reiškia, kad virusas yra aktyviai replikuojantis ir gali būti pernešamas kitiems. Svarbu pažymėti, kad kryžminis užteršimas dėl tiriamų ėminių/mėginių gausos ir ištyrimo per trumpą laiką gali lemti klaidingai teigiamus rezultatus. Klaidingai teigiamas rezultatas gali sukelti nepatogumų pacientui, įskaitant: privalomą (savi)izoliaciją, ribojamą kontaktą su šeimos nariais, galimybės grįžti į darbą atidėjimą, nereikalingą gydymą, pakartotinį tyrimą ir kt."

Taigi tyrimas gali būti klaidingas. Žiūrime toliau, tai kaip gi nustatoma liga. Tą reglamentuoja sveikatos apsaugos ministro 2020 m. kovo 16 d. įsakymas Nr. V-383 „Dėl vaikų ir suaugusiųjų COVID-19 ligos diagnostikos ir gydymo tvarkos aprašo patvirtinimo". Ir čia randame, kad vien tik teigiamas testo rezultatas nėra pagrindas diagnozuoti COVID-19 ligą. Įsakymas pateikia labai konkrečią šeimos gydytojo veiksmų seką gavus teigiamą testo rezultatą:

„20.1 Šeimos gydytojas, gavęs pranešimą ESPBI IS apie asmens teigiamą antigeno testo atsakymą, susisiekia su asmeniu nuotolinės konsultacijos būdu ir, jei asmuo neturi COVID-19 ligos simptomų bei nėra duomenų apie turėtą didelės rizikos sąlytį, nukreipia atlikti patvirtinamąjį PGR tyrimą per 48 val. nuo teigiamo antigeno testo atsakymo gavimo, jei ėminys šiam tyrimui iš asmens dar nepaimtas. Laikotarpiu iki patvirtinamojo PGR tyrimo rezultatų gavimo šeimos gydytojas paskiria asmeniui izoliaciją ir įrašo ESPBI IS formoje E025 TLK-10-AM kodą Z03.8 „Stebėjimas dėl kitų įtariamų ligų ir būklių".

Jei asmeniui atlikus patvirtinamąjį PGR tyrimą gaunamas neigiamas tyrimo atsakymas, šeimos gydytojas nuotolinės konsultacijos būdu susisiekia su asmeniu, išsiaiškina, ar jam nepasireiškia COVID-19 ligos simptomai. Jeigu ne, nutraukia izoliaciją."

Žmona skambino šeimos gydytojui ir prašė atlikti tai, kas numatyta įstatymu. Šeimos gydytoja pasakė, kad nieko nežino. Išgirdusi, jog NVSC jau žino šį atvejį, liepė toliau bendrauti su jais ir numetė ragelį.

Įsijungiau ir aš į procesą. Skambinau į klinikas ir reikalavau pokalbio su vadovu ar vyr. gydytoju. Registratūra pateikė telefonus, bet jiems prisiskambinti nepavyko.

Žmona vėl skambino šeimos gydytojai, jos tonas jau buvo pasikeitęs. Liepė pasidaryti dar vieną PGR tyrimą. Padaromas tyrimas, jis neigiamas. Tačiau rezultatai į sistemą „sukrenta" ne iškart. Be to, šeimos gydytoja net praėjus dviem dienoms po paskutinio neigiamo testo atsisakė atšaukti izoliaciją. NVSC patikslina informaciją ir nurodo, jog tai padaryti gali tik šeimos gydytoja. Kol kas tai dar ne istorijos pabaiga...

Taigi situacija tokia, jog niekas nežino ir nesidomi, kaip teisingai diagnozuoti COVID-19 ir kaip elgtis gavus neteisingą testo rezultatą. Dėl mūsų sistemų neįgalumo galėjo būti sukelta daugybė nepatogumų dešimtims ar šimtams žmonių. Pagal neteisingai interpretuojamą tvarką turėtų izoliuotis visi, turėję kontaktą su „sergančiu" žmogumi: autobuso Klaipėda-Vilniaus oro uostas ir atgal, lėktuvo Lietuva-Anglija ir atgal keleiviai bei šeimos abiejose valstybėse nariai.

Vadovaujantis NVSC darbuotojų logika, pirmasis testas parodė, kad tai buvo paskutinė iš 14 sirgtų dienų ir, praėjus 33 min. po ėminio paėmimo, mano žmona jau buvo sveika.

Tad patarimas - gavę teigiamą PGR tyrimo rezultatą neskubėkite liūdėti - nesant simptomų, tai gali būti klaidingas testas. Reikalaukite, kad šeimos gydytojas atliktų savo darbą ir nesudarykite nepatogumų sau bei aplinkiniams".

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (121)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • VERTINIMAS: 2020 biudžetiniais metais Europos Sąjungoje buvo netinkamai išleisti beveik 4 mlrd. eurų, rodo antradienį paskelbtas Europos Audito Rūmų (EAR) vertinimas.
  • INVESTICIJOS: Vilniaus apskričiai praėjusių metų pabaigoje teko 18,119 mlrd. Eur, arba 75,7% visų Lietuvoje sukauptų tiesioginių užsienio investicijų Lietuvoje.
  • MOKESČIAI: Per šešis šių metų mėnesius TOP500 didžiausių mokesčių mokėtojų įmonių jau sumokėjo 3,6 mlrd. Eur mokesčių, arba 57 proc. palyginti su visa 2020 m. jų sumokėta mokesčių suma, rodo atvirų duomenų platformoje „Okredo“ skelbiami Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) duomenys.
  • DELEGACIJA: Antradienį vakare į Vilnių atskrenda Taivano verslo delegacija, kuri domėsis investavimo galimybėmis Lietuvoje.
  • MIGRANTAI: Federalinės policijos duomenimis, nuo spalio 1 dienos iki spalio 24-osios į Vokietiją iš Baltarusijos atvyko 4 246 neteisėti migrantai.
  • KAPITALIZACIJA: Pirmadienį „Teslos“ kapitalizacija viršijo 1 trln. USD – tai pirma automobilių gamintoja ir septinta kompanija pasaulyje, kuriai pavyko peržengti šią ribą.
  • KETINIMAS: Lenkija ketina iki 10 000 padidinti savo karių skaičių pasienyje su Baltarusija. To priežastis – išaugęs neteisėtai sieną kertančių migrantų skaičius.
  • TYRIMAS: Naujienų agentūros ELTA užsakymu rugsėjo 17– spalio 3 dienomis atliktos „Baltijos tyrimų“ apklausos duomenimis, suaugę Lietuvos gyventojai labiausiai pasitiki šiomis trimis institucijomis: bažnyčia (pasitiki 68 proc., nepasitiki 24 proc.), Prezidento institucija (66 proc., 26 proc.) bei savivaldybėmis (58 proc., 35 proc.).
  • DUJOS: Į Klaipėdos suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalą pirmadienį turėtų atvykti naujas dujų krovinys iš Trinidado ir Tobago – pirmas didelis dujovežis spalį prasidėjusiais dujų metais.
  • TERAPIJA: Dėl pandemijos nesmagiai besijaučiančius kauniečius Nacionalinis Mikalojaus Konstantino Čiurlionio dailės muziejus kviečia lapkričio 7, 21 bei gruodžio 4, 18 dienomis apsilankyti terapiniuose užsiėmimuose suaugusiesiems „Dailės terapija: kitu žvilgsniu į save ir meną“.
Daugiau

Dienos klausimas

Kaip manote, ar policijai rengiant reidus parduotuvėse, sumažėjo bandymų patekti ten su svetimu GP?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar Prezidentas G. Nausėda vetuos įstatymą dėl testavimo apmokėjimo iš darbuotojų kišenės?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+5 +11 C

+10 +12 C

 

+7 +10 C

+9 +12 C

+11 +13 C

 

+10 +12 C

0-10 m/s

0-9 m/s

 

0-6 m/s