respublika.lt

Konfliktas su Kinija - spec. operacija

(63)
Publikuota: 2021 gruodžio 28 15:20:51, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 6 nuotr.
Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis, sugadindamas santykius su Kinija, pridirbo taip, jog atrodo, kad jis veikia pagal užsienio spec. tarnybų užsakymą. Arūno Bernacko koliažas

Lietuvos politikai toliau aiškina, kad santykių sugadinimas su Kinija didelės įtakos verslui neturės, nes esą eksportas į ją sudaro vieną šimtąją dalį viso eksporto. Ir toliau negirdi tiek verslininkų, tiek politikos apžvalgininkų įspėjimų, kad eksporto nutraukimas tebūtų žiedeliai. Neatmetama galimybė, kad užsienio politikos formuotojai sprendimus priima ne iš kvailumo, o yra naudojami užsienio specialiųjų tarnybų kaip hibridinio karo instrumentai.


Reikia veikti

 

Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociacijos (LPPARA) prezidentas Rimas Varkulevičius įsitikinęs, kad spręsti Lietuvos ir Kinijos konfliktą, kurio pasekmes jaučia verslas, reikia nedelsiant, visų pirma - kuo greičiau pradėti trišales derybas tarp Lietuvos, Europos Komisijos (EK) ir Kinijos institucijų. Jo teigimu, laiko lūkuriuoti nebėra, kadangi netolimoje ateityje Lietuvos įmonės rizikuoja dar labiau nukentėti nuo Pekino taikomų spaudimo priemonių.

„Reikėtų truputį pragmatiškiau pasižiūrėti į grėsmes, kurios susiformuos per ateinančius laikotarpius, ir tie periodai labai trumpi.

Ponai, mes nebeturime laiko laukti - kita savaitė, dar kita.

Mano kolega Vidmantas Janulevičius (Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas, - aut. past.) sako, kad tūkstantis konteinerių, gal ir daugiau, stovi Kinijos uostose ir negali išplaukti. Mūsų nariai siunčia ekrano nuotraukas, kur parašyta: „Lietuva - error (angl. - klaida)." Lietuva neįrašyta į Kinijos muitinės katalogus ar apskaitos formatus", - vakar „Žinių radijui" sakė R.Varkulevičius.

Verslo atstovas neabejoja, kad surinkus tokią informaciją nedelsiant turi būti pradėtos trišalės derybos, kuriose iš Lietuvos pusės dalyvautų Vyriausybės, nukentėjusio verslo atstovai, politikai ir diplomatai, taip pat aukščiausio rango EK pareigūnai bei Pekinas. R.Varkulevičius akcentuoja būtinybę mobilizuotis pačioms įmonėms, o politikai, bendradarbiaudami su nukentėjusiu verslu, esą privalo veikti greitai tiek Europos, tiek pasauliniu mastu.

Be to, anot LPPARA prezidento, su Lietuvoje įsikūrusiomis įmonėmis, kurių produkciją Kinija taip pat pranešė sankcionuosianti, turi asmeniškai bendrauti šalies lyderiai.

Tyliai stebi

Tiesa, nors eurokomisaras Virginijus Sinkevičius tikina, kad Kinijos spaudimas gali skaudžiai smogti Lietuvos ekonomikai, tačiau kol kas EK, pasak jo, situaciją gali tik vertinti ir stebėti, kokia bus tolesnių Pekino veiksmų įtaka. Anot V.Sinkevičiaus, pradėti derybas dar anksti, kadangi tikrąsias Kinijos valdžios taikomas spaudimo priemones įvardyti sudėtinga.

„Nėra kol kas derybų objekto. Kad būtų kalba, mes turime visuomet įvertinti Kinijos veiksmus. Kol kas nuoseklių, aiškių Kinijos veiksmų nėra. Daugelis spaudimo priemonių yra tokios „po stalu", kurias labai sudėtinga užfiksuoti ir pasakyti, kad prie to prisidėjusi valstybė. Šiuo atveju, bet koks atsakymas turi būti proporcingas. Bet proporcingas valstybės veiksmams", - po susitikimo su prezidentu Gitanu Nausėda žurnalistams sakė už aplinkosaugą, vandenynus ir žvejybą EK atsakingas V. Sinkevičius.

Jo teigimu, pati EK pagalbos Lietuvai imsis, tik pati įvertinusi Kinijos veiksmus.

„Vakaro žinios" primena, kad įtampa tarp Vilniaus ir Pekino kilo dar gegužę, Lietuvai pasitraukus iš Kiniją ir Vidurio bei Rytų Europos valstybes vienijančio „17+1" formato. Valstybių dvišaliai santykiai dar labiau pašlijo lapkričio viduryje, Vilniuje atidarius pirmąją pasaulyje Taivano atstovybę salos, o ne jos sostinės Taibėjaus pavadinimu.

Reaguodama į šį žingsnį Kinijos valdžia pažemino Lietuvos diplomatinio atstovavimo lygmenį iki reikalų patikėtinių.

Gruodžio pradžioje Lietuvos verslas pranešė apie nesėkmingus bandymus Kinijoje išmuitinti savo prekes, nes Lietuva buvo išbraukta iš Kinijos muitinės sistemos, dėl ko sutriko lietuviškų prekių eksportas į Kiniją. Nors Lietuva vėliau vėl joje atsirado, Kinijos ekonominis spaudimas nesibaigė - Pekinas gruodžio pradžioje liepė tarptautinėms bendrovėms nutraukti ryšius su Lietuva, kitaip šioms grėstų pašalinimas iš Kinijos rinkos.

Politikos apžvalgininkas, Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras Audrius Butkevičius „Vakaro žinioms" griežtai įvertino politikų, įstūmusių Lietuvą į tokią padėtį, veiksmus.

„Politikai vaizduoja, kad elgiasi drąsiai. Tačiau tai yra ne drąsa, o politinė korupcija. Bet gali būti dar blogiau - kad tai kitos valstybės specialiosios tarnybos vykdoma operacija mūsų politikų rankomis. Kalbėti, kad tai yra niekai (kaip sako finansų ministrė Gintarė Skaistė, tikindama, kad verslui Kinijos atsakas įtakos beveik nepadarys, nes į ją eksportuojame tik šimtąją dalį produkcijos) politikams, kurie išlaikomi mūsų visų, yra ne tik neetiška, bet ir neprofesionalu. Nes nesiremiama jokiais skaičiais.

Politikai turbūt nesuvokia, kad kone visur, ar tai būtų skalbimo mašina, ar automobilis, naudojamos kiniškos detalės. O Kinija vykdo politiką, kad šių komponentų tiekimas Lietuvai būtų uždarytas: tiek gaminiams, skirtiems Lietuvos rinkai, tiek eksportuojamiems.

Ši situacija panaši į sniego kamuolį, nes galų gale iš dabartinės, atrodytų mažos, gniūžtės verslo nuostoliai pavirs didžiuliu kamuoliu. Ir jau dabar verčia dalį įmonių bėgti iš Lietuvos į bet kurią valstybę, kuri vykdo savo valstybės interesus atitinkančią politiką", - komentavo A.Butkevičius.

Pasak jo, ne tik išsibėgios jau veikiančios įmonės. Nerealu tikėtis, kad ateis nauji investuotojai.

„Nes maža kas sušvies Gabrieliui Landsbergiui: gal sugalvos užsipulti kokią kitą stiprią valstybę su didžiule rinka - Prancūziją, Vokietiją ar dar ką nors.

Priminsiu, kad kinai savo metu politiko Mao įsakymu išgaudė žvirblius, nes jie naikina ryžius. Lygiai su tokiu pačiu aktyvumu, rodydami, kad naikina kenkėjus, kinai elgiasi Lietuvos atžvilgiu. Ir koks normalus verslininkas kiš savo pinigus į Lietuvą, kai kiekvienas žino, kad negalima stovėti po krano strėle?

Deja, manau, tokia politika yra viena iš hibridinio karo operacijų, panaudojant Lietuvoje užsilikusią senąją agentūrą. Galvoti, kad toks sprendimas kai kuriems politikams atėjo į galvą po vakarykščių išgertuvių, būtų pernelyg naivu. Vien G.Landsbergio patraukimas situacijos neišgelbėtų, nes Kinija pareikalautų rytietiškos politikos įrodymų, nusižeminimo, pareikalaujant uždaryti Taivano atstovybę. Aišku, ją panaikinti nebūtų baisu, nes dauguma valstybių jos ir neturi. Tačiau mūsų politikų atlyginimai nepriklauso nuo to, kiek gerovės savo žmonėms jie sukuria. O mūsų visuomenė gana naivi, net už savo konstitucines teises atsisako pasirašyti. Tuo naudosis mūsų politikai ir jokių žingsnių nežengs", - prognozavo A.Butkevičius.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (63)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s