Kodėl moterys vyriškėja, o vyrai - moteriškėja?nuotraukos (11)

2019 lapkričio mėn. 09 d. 07:00:00 Perskaitė 3421

Teigiama, kad vyrų ir moterų vaidmuo visuomenėje ir šeimoje keičiasi: vyrai moteriškėja, o moterys - vyriškėja. Ar taip iš tiesų vyksta ir kokios to priežastys, klausėme psichologų.

 

Vyrai moteriškėja

Psichologė Viktorija Grigaliūnienė akcentuoja, kad požiūris į vyriškumą ir moteriškumą yra pakitęs. Moterys visuomenėje darosi aktyvesnės, todėl susidaro įspūdis, kad moterys - vyriškėja, o vyrai - moteriškėja.

„Pirmykštė moteris buvo židinio saugotoja, o vyras buvo medžiotojas. Dabartiniu metu šie vaidmenys keičiasi. Moteris gali būti ir židinio saugotoja, ir medžiotoja, lygiai taip pat ir vyras. Moteris labiau linkusi prisiimti medžiotojo vaidmenį ir židinio saugotojos vaidmenį. O vyrai čia - ne tokie aktyvūs. Pastaruoju laiku jie tokie stebėtojai“, - aiškina psichologė. Pasak specialistės, vyrai turi keisti savo mąstymą, nes nepakanka galvoti, kad pinigų uždirbimas yra viskas.

V.Grigaliūnienė sako, jog anksčiau vyriškumas buvo suprantamas, kaip asistavimas moteriai, durų atidarymas, kėdės atitraukimas moteriai. Šiais laikais tos ribos nebėra, tačiau tai nereiškia, kad vyras neturi parodyti savo svarbos moters gyvenime.

Kas dabar yra vyriškumas ir moteriškumas? „Daugelis sako, kad vyras turi būti stiprus, uždirbti pinigus, mokėti asistuoti moteriai. O moteris turi būti švelni būtybė, būti maloni, dėmesinga. Visuomenės pasąmonė taip sako, kad taip norėtųsi, bet to nebėra. Tai keičiasi. Bet kokiu atveju, kiekviena moteris, ir tą rodo apklausos, nori, kad vyras būtų vidumi stiprus, kad jis sugebėtų ją apginti psichologiškai, norima pagarbos. Kad ir kaip būtų, moteris nori būti silpnesnė. Ar taip yra? Visaip yra“, - aiškina V.Grigaliūnienė.

Gilindamasi į šeimų santykius, psichologė pastebi, kad šeimose keičiasi pareigų supratimas. Mamos daugiau pareigų duoda mergaitėms, mažiau - berniukams.

„8 metų mergaitė jau turi daug pareigų, siurbia, padeda gaminti, o berniukas namie pareigų neturi. Tada klausiu mamos, kokias pareigas namie turi sūnus? Mama atsako, kad jis dar mažas, - kalbėjo specialistė. - Kadangi vyrai visuomenėje ir šeimose darosi pasyvesni, moterims trūksta santykio su vyru.

Jeigu šeimoje yra sūnus, moteris negaudama dėmesio tiesiogiai iš savo vyro gali jį kompensuoti per sūnų. Būtent jį globoti. O mergaitę ruošti gyvenimui, kad ji privalo daug ką mokėti. O berniukai tarsi gėlytės... tai yra hipergloba. Tokie vyrai auga, ir formuojasi tendencija, kad vyrai moteriškėja.“

Psichologė akcentuoja, kad net demonstruodami madas ant podiumo vyrai dėvi sijonus, kitus moteriškus rūbus. „Esu labai lanksti, tačiau nelabai suprantu tokios žinutės. Kažkam galbūt yra paranku suvienodinti visuomenę, kad nebeliktų vyriškos ir moteriškos lyčių. Pasižiūrėjus, kas vyksta pasaulyje, peršasi tokia mintis. Visur gamtoje yra vyriškas ir moteriškas pradas, nelabai suvokiu, dėl ko norima suvienodinti?“ - retoriškai klausė V.Grigaliūnienė.

Koks auklėjimas yra tinkamas

Kalbėdama apie berniukų ir mergaičių auklėjimą šeimoje, psichologė pabrėžė, jog reikia žvelgti fiziologiškai. Juk moteris turi 60 proc. daugiau riebalų, o vyrai - 60 proc. daugiau raumenų. Mergaitė fiziškai yra silpnesnė, taigi jai reikalinga tam tikra pagalba, dėmesys. Kad vyras padėtų ten, kur reikia fizinės jėgos.

„Tokiu būdu ir turi būti auklėjami vaikai. Berniukas auklėjime turi panaudoti savo fizinę galią. Juk mama mergaitei nelieps kilnoti sunkių daiktų. Fiziologija, smegenų struktūra nepasikeitė. Pasikeitė tik mūsų požiūris ir auklėjimas.

Moteris - žavi, ekscentriška, galinti paverkšlenti, save palepinti. Tačiau kai vyrai darosi makiažus, tai jau kraštutinumas“, - tikina specialistė.

Dažnėjančias skyrybas irgi būtų galima sieti su besikeičiančiu auklėjimu ir bendravimu šeimose. V.Grigaliūnienė atkreipia dėmesį, kad moterys gyvenime išauga gana stiprios ir gavusios partnerį nori kompensuoti tam tikrus dalykus. Jeigu tų dalykų negauna, skiriasi. „Nors tas vyras turtingas ir uždirba pinigus. Vis daugiau moterų užduoda klausimą: kam man toks vyras reikalingas?“ - sako psichologė.

Yra moterų, kurios deklaruoja, kad joms išvis vyras nereikalingas. Psichologės teigimu, tai neteisingas požiūris, nes gamta tokia, kad viena lytis negali egzistuoti. „Yra moterų, kurios pasigauna skandinaviškas tendencijas, kur populiarus feminizmas. Moterys sako: jeigu geras donoras, aš vaiką pasigimdysiu; seksualinė funkcija - dvi savaitės Turkijoje, ir grįžtu; pinigai - aš pati užsidirbu. Per pasaulį vilnija toks požiūris...“

Dėl ko konfliktuojama


Šeimoje tarp vyrų ir moterų konfliktų turinys nesikeičia. Keičiasi požiūris ir sprendimo būdai. Psichologės pastebėjimu, šiais laikais žmonės šeimoje nebenori dirbti, nes dabar - greitas amžius. Santykiuose taip pat yra greitis, jeigu pradėjus gyventi nepasiekiau tai, ko norėjau, tai kam man reikalingas vyras arba moteris? Aš skiriuosi.

„Su studentais kalbu ir sakau, kad šeima yra darbas. Manęs klausia, tai kiek laiko reikės dirbti? Atsakau, kad gal 10, gal 15 metų. Merginos sako: mes tikrai ne durnos, nesitąsysime 15 metų. Tačiau santykių kūrimas yra pats sunkiausias darbas“, - sako psichologė.

Etnologo, profesoriaus Liberto KLIMKOS komentaras:


Vyriškumo ir moteriškumo ribos trinamos, ypač iš liberaliosios ideologijos pusės. Tačiau yra fiziologinės, psichologinės ribos, kurių neleidžia peržengti pati gamta. Gamtos diktuojami dalykai negali būti konstruojami ideologiniais principais.

Senoji visuomenė buvo suformuojama žemdirbių kultūros pagrindu. 99 proc. lietuvių gyveno kaime, vertėsi žemės ūkio darbais. Taigi labai ryški vyro ir moters (tėvo ir motinos) funkcijų šeimoje diferenciacija. Tėvų autoritetas archajinėje visuomenėje net nediskutuotinas, jis paremtas gyvensena. Pagrindiniai žemės ūkio fiziniai darbai atliekami tėvo, įtraukiami ir sūnūs. Motinos funkcijos - daugiau namų ūkis, iš to seka mergaičių ugdymas, užsiėmimai.

Šiais laikais praktiškai neliko fizinių darbų, vyras ir moteris gali darbus vienodai atlikti. Pasiskirstoma pagal laiko sąnaudas, kas turi daugiau laiko. Tai visiškai nebuvo įsivaizduojama senojoje šeimoje. Būdavo labai didelė išimtis, kai mergina išeidavo į sukilėlių gretas. Tačiau tai nebuvo nei smerkiama, nei draudžiama.

 

 

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net