respublika.lt

Klimatologas apie šilumos sugrįžimą ir malonius orus

(3)
Publikuota: 2023 balandžio 14 12:58:29, Gintautas Stankūnavičius, Vilniaus universiteto Hidrologijos ir klimatologijos katedros docentas
×
nuotr. 1 nuotr.
Asociatyvi Eltos nuotr.

Jau daugiau kaip savaitę gyvename be šalčių ir net be šalnų, o tai nelabai būdinga balandžio pirmai pusei. Pagrindinė to priežastis - žemyninės kilmės oro masių advekcija į Baltijos regioną.

 


Bet žemyninės oro masės, atkeliavusios iš vidutinių platumų juostos, dažnai turi labai skirtingas hidrotermines savybes. Pavyzdžiui, praėjusį šventinį savaitgalį ir šios savaitės pradžioje dėl aktyvaus ciklono virš Pietų Ukrainos ir Juodosios jūros oro masių trajektorijos į Lietuvą nusidriekė nuo šiaurinio Kaukazo ar net Pakaspijo žemumos.

Vidutinė paros oro temperatūra daugelyje rajonų viršijo +10 °C ribą, kas labiau būdinga gegužės mėnesio pradžiai. Be to, vietomis prašniokštė stiprios vasariškos (vasarai būdingos) liūtys su perkūnija ir, kai kur, kruša. Viena tokia labai stipri liūtis praėjusio šeštadienio popietę ir vakarą „skandino" kelis Kauno mikrorajonus: patvino gatvės, geso automobiliai, buvo užtvindyti kiemai.

Kauno meteorologijos stotis esanti kairiajame Nemuno krante tuo metu fiksavo tik perkūniją(as), o kritulmačiai lietaus nefiksavo. Vizualiai vertinant šios smarkios liūties intensyvumas Kauno šiaurinėje dalyje vietomis galėjo siekti 15-20 mm/ valandą ar daugiau.

Galingi pavieniai lietaus kamuoliniai debesys taip pat nebūdingi šiam metų laikui, bet, matyt, susidarė išskirtinės sąlygos jiems formuotis silpno okliuzijos fronto zonoje: santykinai didelis drėgmės kiekis ore, santykinai aukšta oro temperatūra apatiniuose troposferos sluoksniuose (maksimali dienos oro temperatūra 2 metrų aukštyje vietomis siekė +18 - +19 °C, o 1,5 kilometrų aukštyje - +3 - +6 °C) ir santykinai žema - aukštesniuose bei, greičiausiai, dar ir miesto „šilumos sala".

Kitur tomis dienomis taip pat fiksuotas didelis kritulių kiekis. Pavyzdžiui, Vilniaus (Trakų Vokės) meteorologinės stoties duomenimis praėjusio sekmadienio vakare užfiksuota 25 mm/ 12 val., tačiau informacijos apie tokio intensyvumo liūtį, kokia buvo Kaune - negauta.

Šios savaitės viduryje situacija šiek tiek pasikeitė, nors ir toliau Lietuvos orus lems žemyninės kilmės oras. Virš Ukrainos ilgai buvęs aktyvus ciklonas nuslinko į Pakaspijo žemumą ir ten gerai „palaistys" sausų stepių ir pusdykumių dirvožemį.

Kitas ciklonas virš Vidurio Europos yra mažiau aktyvus už buvusį ir pavojingų meteorologinių reiškinių Lietuvai nežada, gal tik šaltą lietų (vietomis su šlapdriba) sekmadienio pirmoje pusėje. Tačiau labai sustiprėjo poliarinis anticiklonas šiaurėje, kuris šiuo metu užima visą šiaurinę europinės Rusijos dalį (centras virš Archangelsko srities, 1038 hPa) ir palaipsniui slinks į pietus.

Todėl oro masių, pasiekiančių rytinę Baltijos dalį trajektorijos per ateinančias kelias paras nusidrieks nuo šiaurinės Rusijos rajonų.

Vėjas išliks rytinių rumbų: savaitgalį daugiausiai rytų, vėliau - šiaurės rytų krypties.

Šiandien-rytoj skirtumas tarp nakties ir dienos oro temperatūros bus nedidelis - +4 - +9 °C naktį ir +9 - +14 °C dieną.

Sekmadienį iš pietų ir pietryčių prie Lietuvos teritorijos priartės atmosferos frontas (šaltos okliuzijos), todėl pietiniuose, pietrytiniuose ir rytiniuose rajonuose palis, ryte vietomis su šlapdriba, oro temperatūra visą dieną bus santykinai žema - +3 - +8 °C, vietomis iki +10 - +12 °C.

Nuo pirmadienio atmosferos slėgis kils, orai po truputį šils ir antroje savaitės pusėje dienomis oro temperatūra kils iki +13 - +18 °C. Naktimis šalnų tikimybė nedidelė, bet kitos savaitės viduryje pragiedrėjus neigiamose reljefo formose, miško aikštelėse ir kt. gali susidaryti silpnos šalnos. Anticikloniniai orai Lietuvoje turėtų išsilaikyti iki kito savaitgalio.

Vakar šiaurės vakarinį Australijos pakraštį „atakavo" ketvirtos kategorijos tropinis ciklonas „Ilsa", šį sezoną gal jau paskutinis. Pūtė labai smarkus (uraganinio stiprumo) vėjas (iki 58 m/s), šniokštė tropinės liūtys. Šiandien ciklonas susilpnėjo, nes nuo pakrantės pasuko į žemyno gilumą, tačiau vidutinis maksimalus vėjo greitis dar siekia 31 m/s, o liūtys vis drėkina dykuminį šiaurės vakarinį Australijos kraštovaizdį. Rytoj ciklonas pasieks centrinius žemyno rajonus ir, greičiausiai, užsipildys ties Alis Springso rajonu.

Prognozuojama, kad per kelias dienas centrinės Australijos dykumos vietomis gaus iki 50-120 mm kritulių, kas sudaro ketvirtadalį-trečdalį metinės sumos. Europoje tuo metu daugiausiai kritulių iškris Alpių regione, vakariniuose Balkanuose ir Apeninų kalnuose - iki 50-100 mm.

Ilgalaikių porų prognozių duomenimis mėnesio pabaiga Lietuvoje bus kiek sausesnė ir vėsesnė už daugiametę, o gegužės mėnesio pirma pusė - artima normai pagal oro temperatūrą ir drėgnesnė nei įprastai.

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
1
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (3)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s