Kokiu oru kvėpuoja kauniečiai, padės išsiaiškinti moderni Lietuvoje neturinti analogų oro kokybės stebėjimo sistema. Šią savaitę pradėjusios veikti sistemos autonomiškai funkcionuojantys matavimo prietaisai galimą taršą fiksuos 20 skirtingų vietų visame mieste.
Belgijos laboratorijų patvirtintais ir specialiai sukonfigūruotais jutikliais mieste bus fiksuojama lakiųjų organinių junginių bei kitų teršalų – anglies monoksido, azoto dioksido, sieros dioksido ir kietųjų dalelių – koncentracija. Taip pat bus stebima oro temperatūra ir santykinė drėgmė. Gauti duomenys leis sudaryti tikslų probleminių vietų žemėlapį bei operatyviai reaguoti likviduojant oro taršos šaltinius.
„Visi nuo seno žino, kad Kaunas – žalias miestas. Tačiau, kaip ir bet kuriame didmiestyje, čia netrūksta automobilių, pramonės, kitų potencialių taršos šaltinių. Mums tikrai ne tas pats, kokiu oru kvėpuoja kauniečiai, todėl investuojame į naujas technologijas, kurios leis tiksliai nustatyti problemines vietas ir imtis atitinkamų veiksmų“, – sakė Kauno miesto savivaldybės administracijos direktorius Vilius Šiliauskas.
Kauno miesto savivaldybės administracijos Aplinkos apsaugos skyriaus vedėjos Radetos Savickienės teigimu, bus galima realiu laiku stebėti, kas ir kur teršia seniūnijų ribose. „Turėdami tokius duomenis, apie pažeidimus galėsime nieko nelaukę informuoti Aplinkos apsaugos agentūrą“, – teigė skyriaus vedėja.
ELTA primena, kad aplinkos oro stebėsena Kaune vykdoma jau beveik tris dešimtmečius. Iki šiol specialistai reguliariai stebėjo pagrindinių miesto aplinkos komponentų būklę, kaupė duomenis bei analizavo vykstančius pokyčius, remdamiesi vos dviejų oro kokybės stebėjimo stočių duomenimis. Viena jų įkurta Petrašiūnuose, kitas punktas – Noreikiškėse, Kauno rajone.
„Akivaizdu, kad šie du taškai tikrai neatspindi viso miesto situacijos, tad plėtra buvo būtina“, – aiškino R. Savickienė. Pasak jos, aplinkos oro kokybė yra nuolat kintanti, o tai lemia nemažai veiksnių – pramonės ir energetikos įmonių veikla, transportas, privačių namų šildymas, ypač dabar, šaltuoju metų laiku.
Visuomenės sveikatos specialistai pripažįsta, kad oro kokybės rodikliai kritiškai svarbūs ir tiesiogiai susiję su gyventojų savijauta bei sveikata. Padidėjęs užterštumas gali tapti sunkių ligų priežastimi. Taigi naujoji sistema ir efektyvesnė oro kokybės kontrolė taps veiksminga prevencine priemone.
„Tobulėjančios technologijos neaplenkia ir aplinkos stebėsenos srities. Išmanieji miestai naudoja novatoriškas technologijas, teikdami paslaugas ir spręsdami įvairias problemas, kaip oro tarša, transporto spūstys ir saugumo klausimai. Džiugu, kad Kaunas yra vienas iš tokių miestų“, – pažymėjo Kauno savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Tadas Metelionis.
Miesto savivaldybė pranešė, kad ateinančius dvejus metus oro kokybės matavimo ir stebėjimo paslaugą Kaune teiks bendrovė „Dicto Citius“, su kuria praėjusių metų lapkritį pasirašyta bendradarbiavimo sutartis. Anot Savivaldybės administracijos atstovo Mindaugo Drąsučio, pirmieji matuoklių duomenys su šia sistema dirbančius specialistus pasiekė jau pirmadienį. Ateityje tikimasi parengti platformą, kurioje gyventojai galės patys realiu laiku stebėti oro taršos situaciją mieste.