respublika.lt

Kas yra tikrieji žemgrobiai? (61)

2021 liepos 10 10:47:48
Margarita ir Edvardas Ušakovai

Paaiškėjus naujoms aplinkybėms niekaip nesibaigiančioje žemių istorijoje, į redakciją vėl kreipėsi „Vakaro žinių" skaitytojams jau pažįstami senoliai Margarita ir Edvardas. Jų papasakota istorija priverčia rimtai susimąstyti apie tai, kas dirba Lietuvos žemėtvarkos sistemoje ir su ja susijusiose institucijose.

×
nuotr. 3 nuotr.
Senolių nuomone, niekada jų sklype nebuvęs „kelias“ atsirado kaimynams nusprendus pagerinti savo gyvenimo sąlygas. Autorių nuotr.

 


„Matydami, kaip elgiasi valstybinių institucijų darbuotojai, nusprendėme nebetylėti ir dokumentais paremtomis savo prielaidomis pasidalinti su visais Lietuvos žmonėmis.

Kai kreipėmės į žiniasklaidą pirmus kartus, dar nežinojome, ką su mūsų turtu, Konstitucija garantuota mūsų asmenine nuosavybe išdarinėja Registrų centras (RC) ir Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT).

1997 m. Vilniuje, sodų bendrijoje „Šilelis", pirkome jau nuosavais buvusius žemės sklypus iš dviejų savininkų. Ši teritorija tuomet dar priklausė Vilniaus rajonui, sklypų adresai buvo Laurų g. 15 ir 16. Nuo sodų bendrijos įkūrimo visi gatvėje esantys sklypai yra išdėstyti vienoje eilėje su tarpusavyje besiribojančiomis išilginėmis ir niekas nėra pakeista iki pat šių dienų.

Pirkdami sudarėme notaro patvirtintas nuosavybės pirkimo-pardavimo sutartis, patikrinti žemės sklypų buvo atėjęs tuo metu vadinamas inventorizacijos biuro matininkas. Jo išduotos pažymos numeris fiksuotas sutartyse. Gavome Vilniaus apskrities viršininko administracijos Vilniaus miesto žemėtvarkos skyriaus nuosavybės-turto pažymas. Tuo metu nebuvo įmanoma pirkti „katės maiše", nes viskas buvo griežtai fiksuojama.

Deja, nepaisant to, prasidėjo „cirkai" - skundai, teismai ir t.t. Ilgai galvojome - kodėl taip nutiko? Tik šių metų kovą, per didžausius vargus iš RC išsireikalavus sklypų išrašų istorijos, viskas pradėjo stoti į savo vietas.

Mūsų nuomone, ši situacija yra identiška bylai Nr. 1-48-270/2016, kurią savo laiku nagrinėjo STT. Atradome tas pačias matininkų ir valstybinių institucijų specialistų pavardes bei analogišką situaciją.

Viskas prasidėjo irgi panašiai - Laurų sodų g. 15 A ir 16 A sklypų savininkai 2011-ųjų rugsėjį išsikvietė mus ir pasakę, kad atlieka kadastrinius matavimus, pasiūlė patikslinti turimus kadastrus, nes esą duomenys bus suvesti į satelitinę sistemą ir navigacijos greičiau ras adresus.

Analizuojant gautus dokumentus, susidarė įspūdis, kad per šiuos matavimus ant mūsų unikalių kadastrinių numerių ir buvo uždėtos kitos koordinatės, įpaišytas neegzistuojantis kelias ten, kur jo niekada nebuvo. Be to, nei mūsų žemės sklypų, nei statinių kadastriniai matavimai nebuvo tvirtinami administraciniais kadastro registratoriaus aktais. „Patikslintas" sklypo ribas savo antspaudu ir parašu patvirtino tik RC vyresnioji specialistė Agnė Jančiauskienė bei NŽT specialistės Inga Sukovaitė ir Kristina Kočerga. Beje, pastaroji, tik kiek anksčiau, derino 16 A sklypo ribas, kurias A.Jančiauskienė patvirtino tik 2012 m. kovą.

Kadangi viskas užtruko net keturis mėnesius, manome, jog šios specialistės laukė, kol mus „patvarkė" - buvome iš savo sklypų išregistruojami ir vėl priregistruojami. Vyras du kartus „pirko" savo sklypą, nes jo nuosavybės išraše yra jau keturi savininkai. Jei teisingai supratome, jis 4 kartus buvo išregistruotas iš pastatų ir 3 - iš savo žemės. Be to, visi išrašai buvo užsakinėjami mūsų vardu, nors mes patys to niekada nedarėme. Buvo sukeistos ir kai kurios pavardės - išrašuose nurodoma, jog mes pirkome iš pirminių sklypų savininkų, kurie, įkūrus sodų bendriją, tą patį mūsų valdomą žemės kiekį išsipirko iš valstybės 1992-aisiais bei susitarė dėl bendro įvažiavimo į savo (dabar - mūsų) valdas.

Dar viena įdomi detalė - mūsų sklypų unikalūs kadastro duomenys buvo patikslinti UAB „Kagemos" nesant tam jokio teisinio pagrindo.

Sulyginus minėtą STT bylą ir mūsų atvejį, kyla įtarimas, kad esame iš anksto grupės asmenų parengto plano dalimi - kaimynai, padedami valstybinių institucijų darbuotojų ir UAB „Kagemos", nusprendė mūsų sąskaita pasigerinti savo gyvenimo sąlygas bei pasidaryti po atskirą priėjimą prie upelio, šalia kurio „netikėtai", pažeidžiant visas gamtosaugines normas, sėkmingai iškilo ir namas.

Mūsų vardu, bet mums nežinant, buvo keičiamos datos, vykdomi įregistravimo ir sklypų kadastro duomenų keitimai, sudarinėjamos kadastrinės bylos, kurias mums, jau suformuotas, atidavė 2012 m. kovo 7 dieną, o jose jau buvo sudėti sklypų brėžiniai su kovo 14 d. dienos žyma. Nepaisant to, mūsų vardu, ne tik Vilniuje, bet ir Kaune, išrašai iš RC toliau buvo užsakinėjami.

Reikalas tas, kad norint pakeisti žemės sklypų naudmeną (iš sodo į kelią) ir atskirti esamus sklypus, reikia viso valdomo turto duomenų bei savivaldybės leidimo. Turbūt siekiant jį gauti mūsų nuosavybės dokumentuose toliau buvo minima Aldona Juodikienė, o 2012 m. kovą, mums jau gavus sklypų bylas, toliau tyliai tvarkomi misų nuosavybės dokumentai. Matyt organizatoriai tikėjosi, kad senoliai nieko nesupras. Ir jie, kažkiek, buvo teisūs - mudu iki dabar nesuprantame, kaip taip galima elgtis su žmonėmis.

Toliau dar įdomiau. Gavę išrašus atradome, kad, mums jau turint suformuotas bylas, ta pati „Kagema" pateikė kažkokius sklypų planus ir įmonei prašant buvo pakeisti sklypų plotai.

RC net pateikė 1973 metų savininkų pavardes ir ant tų pačių unikalių kadastrinių numerių padarė naujus, manome, neteisėtus kadastrinius matavimus. Beje, kaip ir 2016 m. STT tirtoje byloje, ant visų naujų dokumentų puikavosi tos pačios pavardės. Todėl turbūt nereikia per daug stebėtis, kad mūsų žemėje atsirado čia niekada nebuvęs kelias, o dalis mūsų ribų atsidūrė pas kaimynus...

Remiantis turimais dokumentais, susidaro toks įspūdis, kad pirmiausia 2011 metais buvo sutvarkyti dabar kelio per mūsų žemę ieškančio 16 A sklypo savininko dokumentai. Tuomet, palaukus 4 mėnesius ir „pertvarkius" mūsų sklypus, A.Jančiauskienė pažymėjo naujas ribas kadastro žemėlapyje.

Apibendrinant, kaimynams mums informavus apie tikslinamus matavimus, atvykome, pasirašėme ant paklaidos, tačiau dokumente nebuvo minima jokių spec. sąlygų ar servitutų. Mums sutikus su paklaida NŽT darbuotojai ją perkėlė iš 15-o sklypo į 16-ą.

Netrukus NŽT surašė raštą, kad, UAB „Kagemai" pateikus planus ir jiems prašant, keičiamos sklypų ribos ir pritaikomos spec. sąlygos. Dokumentas surašytas vedėjos Laimutės Katkevičienės vardu, bet jos parašo nėra! Užtat yra vyr. specialistės Ingos Sukovaitės pavardė ir apvalusis NŽT antspaudas. Pačiu dokumentu ne fiksuojama paklaida, su kuria sutikome, o sumažinami sąžiningai įsigytos žemės plotai ir pritaikomos anksčiau niekur neminėtos spec. sąlygos.

Mūsų byla po teismus keliauja jau šešerius metus, bet teismai taip ir nepaklausė NŽT, koks dokumentas įrodo, kad mes neva užėmėme valstybinę žemę. Jie remiasi tik žodiniais institucijų atstovų parodymais, nors mes ir teikėme įrodymus, kad RC informacija nėra tiksli - iškraipyti plotai, pakeistos unikalaus kadastro koordinatės. Jeigu jau nesugebama įžvelgti elementarių dalykų, tai kyla klausimas, ar tokie teisėjai ir specialistai išvis susivokia, kur jie yra ir ką daro?

Iš aukščiau išdėstytų argumentų darytina prielaida, kad galimai Registrų Centro ir Nacionalinės žemės tarnybos darbuotojai, siekdami asmeninės naudos, padarė minėtus veiksmus, kuriuos mudu, turėdami visus dokumentus ir išrašus, linkę vertinti kaip nusikalstamus. Ir labai keista, kad to net nebando patikrinti nei šių įstaigų vadovai, nei atsakingos institucijos..."

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (61)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • PABRANGIMAS: Praėjusią savaitę elektros kaina Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje toliau augo – elektra pabrango penktadaliu (20 proc.) ir kainavo 188,23 Eur/MWh.
  • PRIPAŽINIMAS: Į Seimo darbotvarkę jau antrą kartą sugrįžta senovės baltų religinės bendrijos „Romuva“ pripažinimo klausimas.
  • ĮSIKIŠIMAS: Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis pirmadienį paprašė Europos Komisijos įsikišti sprendžiant Lietuvos prekybos su Kinija trikdžius.
  • INDUSTRIJA: Pasak Stokholmo tarptautinio taikos tyrimų instituto, 2020 metais 100 pagrindinių pasaulio ginklų gamybos bendrovių pardavė ginklų ir kitų karinių paslaugų už 531 mlrd. dolerių (470 mlrd. eurų).
  • BAIMĖ: Madrido Aukščiausiasis teismas patvirtino, kad baimė užsikrėsti koronavirusu nėra pakankamas pagrindas neiti į darbą.
  • BRANGIMAS: Naftos kainos pirmadienį kyla, Saudo Arabijai pranešus, kad sausį ji padidins visų rūšių naftos, eksportuojamos į Aziją ir JAV, kainas.
  • PROGNOZĖ: Maždaug pusė milijono darbuotojų Europos Sąjungoje (ES) galėtų netekti darbo, jei bendrija iki 2035 metų uždraustų automobilius su vidaus degimo varikliais, perspėja automobilių gamintojai.
  • RENGINYS: Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė pirmadienį dalyvaus JAV nevyriausybinės organizacijos – Nacionalinio demokratinio instituto organizuojamame nuotoliniame renginyje apie demokratijos gynimo svarbą.
  • APKLAUSA: Rinkos tyrimų bendrovės „Norstat“ lapkritį atliktos apklausos duomenimis, 63% šalies gyventojų nepritaria idėjai į Lietuvos darbo rinką įsileisti daugiau migrantų.
  • PATIKRINIMAS: Italijos policijos specialieji tyrėjai per daugybę patikrinimų pagavo apie 280 neskiepytų sveikatos sektoriaus darbuotojų.
Daugiau

Dienos klausimas

Kiek pinigų šiemet išleisite šventėms (dovanoms, dekoracijoms, šventiniam stalui)?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Visuomenėje nuolat sklinda kalbos apie „purškiančius” lėktuvus. Kaip manote, ar tai tiesa?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-17 -7 C

-14 -11 C

 

-15 -9 C

-12 -9 C

-11 -7 C

 

-11 -6 C

0-3 m/s

0-5 m/s

 

0-8 m/s