respublika.lt

Karui nesibaigiant, pabėgėliams reikės vis daugiau pinigų

(325)
Publikuota: 2022 liepos 15 15:00:00, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Nors Lietuvoje apsistoja nemažai ukrainiečių, didžiausias iššūkis tenka Lenkijai. EPA-Eltos nuotr.

Lietuva Europos Komisijos prašo padidinti finansavimą valstybėms, priimančioms karo pabėgėlius iš Ukrainos. Taip pat reikalauja griežtinti labai jau liberalias taisykles dėl į ES besiveržiančių nelegalių migrantų, nes nuogąstauja, kad Rusija ir Baltarusija bandys panaudoti neteisėtus migrantus Europos destabilizavimui.

 

Briuselyje vykusiame finansų ministrės Gintarės Skaistės susitikime su Europos komisaru Johanesu Hanu (Johannes Hahn), atsakingu už biudžetą ir administravimą, didžiausias dėmesys skirtas finansinei paramai Ukrainai ir papildomų finansinių instrumentų ES valstybėms, priimančioms Ukrainos karo pabėgėlius, kūrimo būtinybei aptarti.

„Rusijos karo prieš Ukrainą kontekste Lietuva yra tarp šalių, kurios susiduria su ženkliausiais pabėgėlių srautais. Darome viską, kad tinkamai priimtume nuo karo bėgančius ukrainiečius, tam skiriame reikšmingus resursus. Nuosekliai keliame klausimą, kad atliepiant šį iššūkį būtina mobilizuoti papildomus resursus ES lygiu, sukuriant naują laikiną finansinį instrumentą.

Ši situacija reikalauja praktinio europinio solidarumo, jog labiausiai paveiktos Bendrijos šalys nebūtų paliktos su šiuo iššūkiu dorotis vienos, o finansine našta būtų proporcingai pasidalinta - pažymėjo finansų ministrė G.Skaistė.

Migracijos departamento direktorė Evelina Gudzinskaitė „Vakaro žinioms" sakė, kad karo pabėgėlius išlaikome tiek savomis, tiek ES lėšomis.

„Iš pradžių visi galvojo, kad karas greitai baigsis. Tačiau jei jis truks ilgiau, laikinąją apsaugą, kuri suteikta metams, reikės pratęsti - tam reikės politinio sprendimo. Akivaizdu: jei situacija tęsis, gali pabėgėlių skaičius dar labiau išaugti ir reikės papildomų finansų", - teigė E.Gudzinskaitė.

Pasak jos, pastaruoju metu į Lietuvą nuo karo bėgančių žmonių srautai kiek sumažėjo - per dieną vidutiniškai skaičiuojama po 100 pabėgėlių. Iš viso šiai dienai mes priėmėme apie 59 tūkst. ukrainiečių.

O neformaliame ES vidaus reikalų ministrų susitikime Čekijoje vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė atkreipė ministrų dėmesį į būtinybę kuo skubiau pritaikyti ES teisę bei migracijos politiką dabarties ir ateities iššūkiams. „Baltarusija, o taip pat ir Rusija, nuolat ieško naujų neteisėtos migracijos kelių į ES, o ES teisės pokyčiai vėluoja. Sprendimų vilkinimas tampa ginklu priešiškų režimų rankose. Tik efektyvi išorės sienų apsauga, žinojimas, kas ir kokiu tikslu atvyksta į ES, išimtinis teisinis reguliavimas migracijos ir prieglobsčio politikoje įgalins mus atremti hibridines atakas", - teigia ministrė.

Ji pažymėjo, jog Lietuva ribojo daugumos neteisėtai atvykusių migrantų judėjimo laisvę, siekdama užkirsti kelią antriniam judėjimui į ES.

„Laikėme tai savo atsakomybe ir įsipareigojimu prieš kitas ES valstybes nares. Tačiau įsiklausę į gausybę kritikos bei ES Teisingumo Teismo išaiškinimą, judėjimo laisvės ribojimo absoliučia dauguma atvejų nebetaikome. Pasakysiu tik tiek - dabar mūsų apgyvendinimo centrai sparčiai tuštėja", - kalbėjo ministrė.

Anot E.Gudzinskaitės, ES supranta šią problemą, nes su ja susiduria visos išorinę ES sieną saugančios valstybės.

„Kažkada su ja susidūrė Graikija, Italija, pernai Lietuva, Lenkija, Latvija patyrė nelegalių migrantų antplūdį. Todėl Lietuva kelia šią problemą remdamasi savo praėjusių metų patirtimi. Mat ES teisėje nėra numatyta, ką daryti, kai antplūdis yra organizuotas ir naudojamas kaip ataka prieš valstybę. O tokios atakos galimos ir ateityje. Deja, ES teisėje nėra instrumento, leidžiančio į tas atakas atsakyti nepažeidžiant ES reikalavimų.

Lietuva siūlo: jei yra paskelbta ekstremali situacija ir migrantų srautas yra nenormalus, mažų mažiausiai keliantis grėsmę viešajai tvarkai, turi būti teisinis instrumentas, leidžiantis sugriežtinti liberalias prieglobsčio taisykles, taikomas ES. Turi būti galimybė apriboti vietų skaičių, kur galima pateikti prieglobsčio prašymą, nustatyti ilgesnius nepagrįstų prašymų nagrinėjimo terminus, turėti daugiau galimybių efektyviau kovoti su akivaizdžiai nepagrįstais prieglobsčio prašytojais. Štai ko ES trūksta", - paaiškino E.Gudzinskaitė.

Beje, Vyriausybė parengė projektą, kad būtų įgyvendintas prieš trejus metus patvirtintas Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas, kuriuo siekiama sustiprinti kovą su nusikalstamumu, ypač organizuotu nusikalstamumu ir terorizmu. Projekte rašoma, kad bus sukurta Centralizuota valstybių narių, turinčių informacijos apie priimtus trečiųjų šalių piliečių ir asmenų be pilietybės apkaltinamuosius nuosprendžius, nustatymo sistema. Joje bus kaupiami ES valstybėse narėse nuteistų trečiųjų šalių piliečių ir asmenų be pilietybės asmens tapatybės duomenys, įskaitant pirštų atspaudų bei veidų atvaizdų duomenis. Esą tai padėtų nustatyti, ar į ES atvykęs asmuo, teigiantis, jog neturi dokumentų, nekelia grėsmės nacionaliniam saugumui.

Tiesa, pasak E.Gudzinskaitės, tai yra tik ES duomenų bazė.

„Tai yra bazė apie teistumus Europos Sąjungoje. Ji neturės duomenų apie teistumus JAV ar Egipte", - paaiškino Migracijos departamento vadovė.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (325)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s