respublika.lt

Karo dailininkas Putiną vadina pasiutusiu šunimi

(125)
Publikuota: 2022 gegužės 30 07:36:21, Danutė ŠEPETYTĖ
×
nuotr. 4 nuotr.
Dailininkas Jurijus Grigorovičius (dešinėje) ir režisierius Marius Kvedaravičius, šiemet nužudytas Mariupolyje. Jurijaus Grigorovičiaus asmeninio albumo nuotr.

Dar savaitę mūsų širdis draskys karo spalvos, kurias į Trakų galeriją „Fojė" atsiuntė kultūros žmonėms gerai pažįstamas kino dailininkas Jurijus Grigorovičius, šiuo metu gyvenantis Ukrainoje. Apskritai turbūt nerastum žmogaus Lietuvoje, kuris nebūtų su juo pažįstamas neakivaizdiniu būdu - dailininko pavardė figūruoja žymių užsienio ir Lietuvos režisierių kino juostų titruose.

 

Jam teko dirbti su režisieriais Audriumi Juzėnu („Getas", „Ekskursantė", „Pelėdų kalnas"), Šarūnu Bartu („Trys dienos", „Namai", „Laisvė"), Audriumi Stoniu („Paskutinis vagonas"), Robu Gardneriu ( „Musulmoniškoji Ispanija, TV filmai „Juodoji mirtis", „Leonardo da Vinci"), Mariumi Kvedaravičiumi („Mariupolis") ... 2016 m. už darbą filme „Mariupolis" dailininkas apdovanotas prizu Lietuvių kino akademijos apdovanojimuose „Sidabrinė gervė".

Bemaž nuo atgautos Nepriklausomybės susiejęs savo kūrybą su Lietuva, dailininkas J.Grigorovičius suspėjo palikti žymų pėdsaką nacionalinio kino istorijoje. Kūrybinis bendradarbiavimas su Lietuva, bendri projektai nenutrūko iki šiol, nors jau keleri metai, kai jam sukūrus antrą šeimą protarpinis gyvenimas Ukrainoje tapo nuolatiniu. Ir dideliu išbandymu, nes prasidėjo karas.

„Paveikslai - mano ginklai, - tokiais žodžiais palydi žiūrovą į parodą dailininkas, - tiesa, kuri sklinda iš mano vidaus gelmių. Prasidėjus karui, aš nežinojau, kur atsidursiu su šeima ir kiek mums liko gyventi. Viskas vystėsi labai greitai... Per kelias dienas mes nutarėme pasilikti ir priešintis. Tada aš pradėjau tapyti paveikslus kiekvieną dieną po vieną ir talpinti į „Facebook". Tai buvo mano atsakas į mirtį"...

J.Grigorovičius patvirtino, kad tai pirmoji kūrybos paroda, kurios atidaryme jis nedalyvavo, nors jų būta tiek Lietuvoje, tiek ir užsienyje, ir ne viena. Kare įsivyrauja tiktai dvi spalvos, juoda ir balta, naikinančios bet kokius pustonius, tačiau Jurijaus tapyboje daug spalvų ir pospalvių.

Susisiekus su juo telefonu, paaiškino, kad tapydamas šiuos paveikslus spalviniais pojūčiais stengiasi perduoti dvasios būsenas ir todėl jie yra abstraktūs, - tikrovė konkreti, o dvasiniai pojūčiai visuomet abstraktūs. Būna, sako, kad Vyšgorode, prie pat Kijevo, kur jis gyvena, šviečia saulė, bet žmogus nė akimirkai negali pamiršti, kas vyksta Mykolajeve, kur gyvena žmonos giminės, kas vyksta Mariupolyje, kurio gyventojams, likusiems be geriamojo vandens ir geriantiems kapus paplovusio lietaus vandenį, iškilusi dar ir epidemijos grėsmė.

Ukraina - ne atsitiktinė šalis dailininko kelyje; jo vaikystė prabėgo Izmailo srityje. Izmailas - miestas šalia Dunojaus upės, pietvakarių Ukrainoje, Odesos srityje, bene didžiausias Dunojaus uostas.

„Gyvenu prie sostinės, prie Kijevo marių, nedaug trūko, kad mūsų gyvenvietė būtų tapusi antrąja Buča, bet susprogdinus tiltą priešas pasuko kita kryptimi, - pasakojo Jurijus. - Kol kas kasdien stengiuosi tapyti, mano paroda karo tema artimiausiu metu vyks ir Kijeve. Darau eskizus planuojamam A.Juzėno filmui „1923", skirtam Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 100-mečiui; tikimės, kad galų gale pavyks gauti finansavimą. Su kolega nufilmavome trumpo metražo filmą apie Borodianką. Tai nebuvo paprasta, nes pas mus daug kur (ten, kur blokpostai, įtvirtinimai, pozicijos ir pan.) apskritai filmuoti negalima. Iki šiol daug kur tebėra užminuota, žvėrys miškuose žūsta nuo minų, jų sprogimai sukelia miškų gaisrus, kuriuos gesinti ir pavojinga, ir dažniausiai nėra kam, - daug gaisrininkų kaunasi mūšio lauke."

Jurijus sako, kad iš pradžių žmones šokiruoja sugriauti namai, skeveldrų sumaitoti ir žuvusiųjų kūnai, kapai daugiaaukščių kiemuose, tačiau pamažu žmonės pripranta prie baisių paveikslų: prie griovimų, lavonų, pavojaus sirenų, ir tai, jo nuomone, yra baisu. Baisu, kad didele netektimi buvusi vieno žmogaus mirtis, netektis kare skaičiuojant šimtais ir tūkstančiais tampa kone savaime suprantamu dalyku.

Ir tai ne viskas, kas kare baisiausia, priduria. „Baisiausia, - sako, - kad Europa pradeda vizginti uodegą, ima rūpintis, kad Putinas, kuris visada turėjo velnio snukį, neprarastų savo „veido". Politiniai momentai kartais tiesiog siutina. Visiškai šalia žmonės kenčia karo žiaurumus, o jie nereaguoja, užsiiminėja politika, savo pinigais smaginasi prabangiuose kurortuose ir giriasi savo turtu socialiniuose tinkluose. Ir prezidentas V.Zelenskis kalbėjo, kad Europa nesupranta, kas vyksta Ukrainoje, kad ji negali iki galo susivienyti ir duoti atkirtį agresoriui. Ji nesupranta, kad Ukrainoje kas sekundę žūva žmonės, vaikai, - tai tęsiasi ir tęsiasi, tuoj iš Ukrainos nieko nebeliks. Kol pagalba ateis, gelbėti jau nebebus ko. Rusų kariai ištisai naikina kaimus, griauna miestus, - Europos pagalbos Ukrainai reikia tuojau pat, nelaukiant, kol ji subalansuos savo naudas ir nuostolius. Negi tik tada, kai Europos gatvėse bus prievartaujamos jos moterys ir vaikai, kai bus žudomi ir išniekinami negyvi kūnai namuose, tik tada ji atsigaus? Juk tas mažas išsigimėlis niekaip nenurimsta. Jis kaip pasiutęs šuo, o su pasiutusiu šunimi nėra galimybės susikalbėti, jį tiesiog reikia pribaigti. Deja, aš nemanau, kad pašalinus Putiną Rusija sustotų, - manau, ten daug tokių putinų ir jie visi panašūs."

Žmonės, kurie nieko neturi, anot Jurijaus, daug geresni, nei tie, kurie susikrovę milijonus, - jie turi atjautą ir sąžinę, paskutiniu kąsniu gatavi dalytis tiek su savais, tiek svetimais, o turčiai su milijonais savo jachtose niekaip nesupranta, kad šitas pasaulis toks trapus, kad jį galima greit sunaikinti, - tuo įsitikinome per pandemiją. Užtat ir reikia grėsmingą karo bangą sustabdyti, kol dar egzistuoja tokia galimybė, kol ji neužliejo dar daugiau pasaulio. Dailininkas sutinka, kad žmonėms, suaugusiems su televizoriais, sunku išaiškinti tiesą apie Ukrainos tikrovę, kur žudoma, griaunama, kur žmonės savaitėmis sėdi rūsiuose, be maisto ir be vaistų, ne tik sunku, o gal net neįmanoma perduoti tą nykumos jausmą, kylantį iš to, kad, tarkime, žmogus lieka be namų, nes sugriauti, be artimųjų, nes užmušti, - jis lieka tuščiomis rankomis ir su smaugiančia nežinia dėl ateities.

„Kuo toliau agresoriai griaus miestus, tuo sunkiau bus žmonėms išgyventi, - mano J.Grigorovičius, - nes valstybė neturės šitiek resursų, kad padėtų visko netekusiems savo piliečiams, juo labiau kad rasis vis daugiau problemų dėl darbo, dėl pinigų, dėl išgyvenimo, gali kilti net bado grėsmė. Man, kaip „kinošnikui", kaip dailininkui, svarbu visa tai fiksuoti, svarbu įamžinti, kad ir kokia tai būtų stingdanti istorija, bet ji reali."

Nors nuožmiausi mūšiai vyksta prie Severodonecko, okupanto pajėgos nuo Kijevo atitrauktos, tačiau ir čia gyvenimas persunktas karo dvasia, skelbiami oro pavojai. Be to, J.Grigorovičiaus žiniomis, prie Baltarusijos sienos agresorius telkia techniką, galinčią raketomis apšaudyti Kijevą ir jos sritį. Vis dėlto dailininkas atsisveikina su viltimi, kad karas turėtų baigtis šviesiųjų jėgų pergale. Tai - mūsų visų viltis.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (125)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s