respublika.lt

Karantinas tiko, nes nereikėjo dirbti

(0)
Publikuota: 2020 birželio 17 13:00:20, Vidmantas MISEVIČIUS
×
nuotr. 3 nuotr.
Norint patekti į Lietuvoje veikiančius globos namus, dažnai tenka nueiti „kryžiaus kelius“. Redakcijos archyvo nuotr.

Pandemija ir dėl jos paskelbtas karantinas atskleidė daugybę visuomenės skaudulių. Ji išryškino bankų aroganciją. Buvo prabilta apie vyresnio amžiaus asmenų diskriminaciją, žmonės prakalbo apie galimus atlyginimus gaunančių medikų piktnaudžiavimus ar socialinių darbuotojų nenorą tinkamai atlikti savo pareigas.

 

Kas padės?

Į redakciją kreipėsi sostinėje gyvenanti Laima (tikrasis vardas redakcijai žinomas). Moters teigimu, bandydama „išmušti“ socialinę paramą į senelių namus guldomai motinai, ji valdiškų institucijų slenksčius mynė visą pavasarį, tačiau norimo rezultato taip ir nepavyko pasiekti.

„Suprantu - buvo karantinas ir visa tai, kas su juo susiję. Bet ką man daryti, turint neįgalų asmenį, kuriam reikia nuolatinės slaugos? Skambinant į socialinių reikalų skyrių, du mėnesius girdėjau, kad pagal gyvenamąją vietą priklausantis darbuotojas serga. Jį pavaduojanti moteris iš kitos seniūnijos neapsiėmė padėti, nes sakė nespėjanti su savais darbais. Kas savaitę skambinau, bet vis siūlė palaukti dar savaitę... Laukiu, nes kas beliko? Kai pagaliau birželio pradžioje prisiskambinau „savo“ socialinei darbuotojai, išgirdau, kad savivaldybė skyrusi tik dvi dienas per savaitę fiziniams vizitams (antradienį ir ketvirtadienį) nuo 12.15 iki 16.30 val. Kokiu būdu dirbančiam žmogui ten patekti?“ - retoriškai teiravosi pašnekovė.

Beje, tai, kad socialinė darbuotoja pagaliau grįžo į darbą, iš esmės, irgi nieko nepakeitė. Pasak Laimos, ji pareiškė, kad netrukus, taip ir neišsprendusi visų susikaupusių klausimų, išeis kasmetinių atostogų. Dar ji pasiguodė, jog „išprotėjusi savivaldybė prieš rinkimus čia visiems prisižadėjo ir dalija pašalpas, tai jūs neįsivaizduojate, kiek mums darbo ir krūviai kokie. Labai daug kolegų išėjo per visą šitą karantiną iš darbo“.

Socialinės paslaugos Lietuvos Respublikai dirbusiems ir mokesčius jai mokėjusiems piliečiams turėtų būti prioritetinės svarbos klausimas. Deja, kadangi istorijų apie tai, jog karantino metu jų neskubama teikti, būta ir daugiau, buvo pasidomėta, ką šiuo klausimu mano atsakingos institucijos.

Viską sprendžia savivaldybės

Pasak Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, pagal įstatymus už socialinių paslaugų teikimą gyventojams atsako savivaldybė.

„Dėl socialinių paslaugų skyrimo asmuo, jo globėjas ar šeimos narys turėtų raštu kreiptis į savo gyvenamosios vietos savivaldybę. Ši turi nustatyti socialinių paslaugų poreikį ir priimti sprendimą dėl jų skyrimo. Paslaugų teikimo pradžia gali priklausyti nuo paslaugų rūšies (pavyzdžiui, ilgalaikei slaugai globos namuose paprastai sudaroma eilė, pagalbai į namus eilės neturėtų būti), nuo savivaldybės galimybių bei tinkamo socialinių paslaugų organizavimo“, - rašoma gautame atsakyme.

Jame patikslinama, kad „darbuotojo liga ar atostogos negali būti priežastis neteikti paslaugų. Tam turi būti skiriami pavaduojantys darbuotojai“.

Paslaugos turi būti teikiamos, bet...

Vilniaus miesto savivaldybė patikino, kad, nepaisant karantino, socialinių paslaugų teikimas socialinės paramos centre sustabdytas nebuvo ir visas būtinas paslaugas besikreipiantieji gavo. Pasak jų, paslaugos buvo teikiamos ne tik nuotoliniu būdu, bet ir asmens namuose. Esant situacijai, kai buvo būtina skubi pagalba, socialiniai darbuotojai asmenis lankydavo ir karantino laikotarpiu.

Nuo gegužės 26 d. gyventojų priėmimas įvairiais socialinių paslaugų organizavimo ir teikimo klausimais yra vykdomas ir socialinių darbuotojų darbo vietose.

„Esant poreikiui, bet neturint galimybės atvykti pas socialinį darbuotoją numatytu laiku, su juo yra derinamas individualus priėmimo laikas. Asmeniui negalint atvykti pas darbuotoją į jo darbo vietą, yra tariamasi dėl vykimo į asmens namus. Taip pat, siekiant sudaryti asmenims kuo didesnes galimybes pasirinkti tinkamiausią būdą gauti socialines paslaugas ar pateikti prašymus, ir toliau šios paslaugos teikiamos bei asmenų prašymai priimami nuotoliniu būdu“, - teigė savivaldybės atstovai.

Buvo akcentuota, kad darbuotojui nesant darbe pavadavimas visada užtikrinamas, o prašymo nagrinėjimo procedūra, jeigu nebuvo užbaigta iki darbuotojui išeinant atostogų, perduodama užbaigti pavaduojančiam darbuotojui.

Teoriškai taip ir turėjo būti, tačiau klausantis žmonių atviravimų, akivaizdu, jog teorija ir praktika labai skiriasi. Būtent todėl karantinas paprastam žmogui tapo kančia, o nevienam valdininkui - puikia proga gauti atlyginimą net ir tuomet, kai jis faktiškai neatliko savo funkcijų ar atliko jas tik iš dalies.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s