respublika.lt

Kaliningrado tranzito ribojimų pasekmės: Ar Rusija galėtų užpulti Lietuvą?

(486)
Publikuota: 2022 birželio 26 12:00:00, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Ar Rusija puls Lietuvą? Lietuvos kariuomenės asociatyvi nuotr.

Lietuvai pradėjus Rusijai taikyti tranzito į Kaliningrado sritį apribojimus, Maskva perspėjo ES ir Lietuvą „rimtais padariniais". Mūsų politikai vis dar bando aiškintis, ar ribojimai pritaikyti mūsų iniciatyva, ar tai bendrų ES sankcijų paketo dalis. O kokie galėtų būti tie „rimti padariniai"? Visų Seimo frakcijų atstovams „Vakaro žinios" uždavė vienintelį klausimą: ar Rusija paskelbs karą Lietuvai? Atsakė visi, išskyrus Laisvės frakciją.

 

Seimo vicepirmininkas, „darbiečių" frakcijos bei NSGK narys Andrius MAZURONIS :


„Fizinė agresija iš Rusijos pusės mums tikrai negresia, to tikrai neturėtume baimintis. Ir nereikėtų visuomenės audrinti dėl kažkokių karinių veiksmų. Tačiau akivaizdu, kad kokie nors atsakomieji veiksmai bus - gal ekonominėje plotmėje. Ir, manau, jie bus pakankamai juntami. Bet Rusija puikiai supranta, kad Lietuva - NATO narė, todėl, kad ir kiek išprotėjęs Rusijos režimas, ten esantys supranta, kokios būtų karo paskelbimo Lietuvai pasekmės. Ukraina - vienas dalykas, o karas prieš Lietuvą Rusijai būtų greitos pabaigos pradžia.

Girdėjau S.Skvernelio pasisakymą, kad Lietuva turėjo kitokį nei tranzito ribojimo pasirinkimą. Tačiau pasirinkimą turėjome tik tada, kai buvo diskutuojama dėl sankcijų. Mes tada galėjome kreiptis, kad dėl Kaliningrado būtų daromos išimtys. Tačiau Lietuvos pozicija tada buvo, kad sankcijų reikia prašyti be jokių išimčių. Tam pritarė ir pozicija, ir opozicija. Tą reikia pripažinti.

Nors tai - ne Lietuvos sprendimas, Rusija užsipuolė būtent Lietuvą. Šis puolimas skirtas vidinei Rusijos auditorijai, siekiant parodyti, kad visi puola Rusiją ir siekia ją paklupdyti ant kelių. Įvairia propaganda siekiama tik dar labiau pakurstyti aistras.

Mano nuomone, Rusijai jokiu būdu nereikia nuolaidžiauti, bet nereikia ir provokuoti ir taip dar labiau aštrinti situaciją. Kitaip tariant, nereikia jokios saviveiklos, negalima rinktis politinių balų žaidžiant šita rimta tema. Mūsų politikų retorika turi būti pagrįsta ne emocijomis, o ilgalaikiais išskaičiavimais. Deja, dažnai mūsų politikų retorika būna labai pavojinga".

Seimo socialdemokratė Rasa BUDBERGYTĖ:


„Siūlyčiau nelinkti į jokius kraštutinumus ir neįsibaiminti, nepradėti panikuoti, nes grasinimai - įprastas Rusijos elgesys.

Man labai patiko eurokomisaro Virginijaus Sinkevičiaus pasisakymas: Rusija, laukdama, kol prasidės ketvirtas sankcijų paketas, per kelis mėnesius pasiruošė propagandai, o Lietuvos Vyriausybė, žinodama, kad prasidės ketvirtojo paketo įgyvendinimas ir sulauksime grasinimų, nesiėmė rimtos strateginės komunikacijos. Visuomenei nepaaiškino, ko galima laukti, todėl dabar vieša erdvė pilna nerimo. Vyriausybė dar kartą nepadarė namų darbų, todėl opozicija ne veltui premjerės teiravosi, ar iš tiesų Lietuvos valdžia ką nors darė, kad sušvelnintų padarinius, ar Europos Komisijos klausė, kokios mūsų saugumo garantijos, kiek mūsų rankos atrištos ar surištos.

Kai yra tiek neaiškumo, yra daugybė erdvės panikai sėti. O panikos tikrai nereikia. Reikia elgtis ramiai. Situaciją reikia panaudoti NATO partneriams ir ES įrodinėjant, kad Lietuva iš visų Baltijos šalių yra labiausiai pažeidžiama dėl tranzito į Kaliningradą. Juk po metalų tranzito suvaržymų eis kiti paketai - naftos ir t.t. Todėl turime reikalauti, kad į Lietuvą būtų atkreiptas padidintas dėmesys".

Lietuvos regionų frakcijos seniūno pavaduotoja Rita TAMAŠUNIENĖ:


„Turime skaudžią patirtį ir jau nuo vasario 24 dienos žinome, kad į Rusijos grasinimus negalima nekreipti dėmesio. Todėl labai svarbu, kad mūsų valdžia laiku reaguotų. Kaliningrado tranzito ribojimas yra sugalvotas visos ES, todėl reikia atkreipti jos dėmesį, kad bendros sankcijos kelia ypač didelį pavojų būtent mums. Tačiau nenoriu prognozuoti baisiausio scenarijaus, nes esame tiek NATO, tiek ES sudėtyje".

„Valstiečių" partijos pirmininkas Ramūnas KARBAUSKIS:


„Sunku vertinti Rusiją, ypač matant, ką ji daro Ukrainoje. Aš iš viso galvojau, kad karas XXI amžiuje Europoje neįmanomas, todėl dabar negalima atmesti jokios galimybės. Aišku, tos aplinkybės, kad esame NATO narė, kad į NATO stoja Suomija bei Švedija, kad Ukraina sėkmingai ginasi nuo Rusijos, karo grėsmę Lietuvoje mažina. Tačiau darant bet kokius sprendimus mūsų politikai turi suprasti, kad atsako ne tik už mūsų žmonių saugumą, bet ir už ES, NATO šalių saugumą - taip pat.

Kai kurie mūsų politikai šito nesuvokia. Jiems atrodo, kad galima užsiimti kažkokiais žaidimais. Galbūt nori pasirodyti drąsūs, patriotiški, tačiau su savo retorika pridaro nesąmonių. Kad ir su Kinija. Kitos šalys mus dėl to laiko kvaileliais, nes žudome savo ekonomiką. O svarbiausia, kad niekas iš to nelaimi.

Darydami kažką turime tartis su partneriais. Gabrielius Landsbergis dėl Taivano ir Kinijos nusprendė pats, nes nesugebėjo įvertinti pasekmių. Tačiau jei kartą dėl nesugebėjimo padarai klaidą, kitą kartą paklausk to, kas tau gali patarti - NATO partnerių ar dar kažko.

Niekas nesako, kad turime nuolaidžiauti Rusijai. Tačiau nereikia ir išsišokti iš konteksto, be reikalo netampyti liūto už ūsų. Su partneriais turime veikti išvien ir tada tai būtų veiksminga, tačiau negalima dėl politinių balų vaidinti drąsuolius ir taip kelti papildomas įtampas savo žmonėms. Norime, kad turėtume NATO brigadą Lietuvoje, bet darome viską, kad jos nespėtume sulaukti. Papildomą įtampą dar būtų galima pateisinti, jei ji duotų kokios nors naudos. Tačiau dažnai parėkavimai Rusijos atžvilgiu būna vien dėl politinių balų. Ir tik sukelia grėsmes, bet nei Ukrainai, nei kam kitam nepadeda.

Net ir išsipildžius blogiausiam scenarijui esu įsitikinęs, kad Baltarusija neprisijungtų prie Lietuvai karą paskelbusios Rusijos. Jei jau tiesiogiai neprisijungia prie karo Ukrainoje, kuri nėra NATO narė, tikrai neprisijungtų prie karo Lietuvoje. Bet aišku viena: dar niekada mūsų užsienio politika nebuvo tokia žalinga Lietuvai kaip tada, kai ministru tapo G.Landsbergis. Tačiau netikiu, kad Rusija drįstų pulti NATO valstybę".

Seimo konservatorius, Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) narys Valdas RAKUTIS:


„Rusija Lietuvos neužpuls, bet ką nors blogo padarys. Kaliningrado sritis jai - jautri vieta, todėl reakcija yra neadekvati. Išsako nepagrįstus teiginius, esą mes nekenčiame Rusijos, bandome ją visais būdais mušti. O mes tiesiog reaguojame į Ukrainos užpuolimą. Mes visiškai nenorime Kaliningradui pakenkti, nes tai nėra Lietuvos interesas. Tačiau negalima nesilaikyti ES sankcijų. O Rusija traktuoja, neva mes patys viską sugalvojome. Nesugalvojome, tai - sankcijų dalis. Patys inicijavome, kad būtų taikomos sankcijos Rusijai taip padedant Ukrainai, o dabar negi patys ieškosime būdų tas sankcijas apeiti? Kaip tada atrodytume? Suprantu, tos sankcijos ir mums kenkia. Bet jos kenkia ir Rusijai. Ji pati kalta, kad sugriovė nusistovėjusią tvarką, todėl dabar kenčiame visi. Bet, liaudiškai šnekant, karo prieš mus nebus. Tačiau kaip nors Rusija pakenks".

Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus GENTVILAS:


„Rusija nepasirengusi atidaryti antro fronto. Jei būtų kita situacija, tada gal ir būtų galima baimintis, kad ji nukreips agresiją į mus. Bet dabar Rusija užstrigusi Ukrainoje, todėl antras frontas būtų visiška avantiūra. Nors neatmetu galimybės, kad, baigiantis karui Ukrainoje (o neabejoju, kad Rusija gaus „į kaulus"), Rusija padarys kokį nors chuliganišką išpuolį (nebūtinai karinį) prieš kokią nors ES ar NATO šalį. Vis tiek režimas norės parodyti, kad NATO nebijo. Bet tik ne dabar, nes bet koks išpuolis prieš NATO reikštų visišką Rusijos sutraiškymą".

Partijos „Vardan Lietuvos" pirmininkas, Seimo NSGK narys Saulius SKVERNELIS:


„Lietuva turėjo pasirinkimą prieš priimant sprendimus. Kitokį pasirinkimą, bet pasirinko tokį kelią.

Kiekvienu atveju, kai svarstomi sankcijų paketai, valstybės numato tam tikras grėsmes - kaip gali būti tai panaudota atsakant į sankcijas prieš konkrečią valstybę. Lietuva tai turėjo vertinti... Galbūt ir įvertino - esame drąsi šalis ir tokį sprendimą priėmėme", - sakė ekspremjeras.

Visgi dabar prašyti išimties dėl atsiradusių apribojimų, S.Skvernelio nuomone, nereikėtų.

Galiausiai, pasak jo, reikia tikėtis, kad valdantieji yra pasiruošę galimam jau grasinimų Lietuvai pažėrusios Rusijos atsakui.

„Tikiuosi, kad buvo įvertinta, jog gali būti tokia reakcija, tokie veiksmai ir tai, kaip mes jiems esame pasiruošę. Tikiuosi, kad tai nebus kažkam naujiena, pasakant, kad mes nesitikėjome tokios reakcijos iš anos pusės", - apibendrino S.Skvernelis.

Vytauto Didžiojo universiteto Filosofijos ir socialinės kritikos katedros vedėjas Prof. Gintautas MAŽEIKIS:


Anot G.Mažeikio, yra du galimi Rusijos atsako variantai: racionalus ir iracionalus.

„Rusija gali daryti maksimalų ekonominį, teisinį spaudimą Lietuvai, vykdyti ekonominę ir energetinę, pagal galimybes, blokadą, grasinti karu, tačiau jo nepradėti, o leistis į skubias derybas. Tokiu atveju sprendimas paprastas: jūs nutraukiate Odesos blokadą, mes - Kaliningrado. Sureguliuoti klausimą galima per savaitę", - apie racionalųjį sprendimą feisbuke rašė G.Mažeikis.

Tačiau, profesoriaus manymu, iracionalusis variantas yra labiau tikėtinas. Jis teigia, jog pasirinkusi „atšaukti Lietuvos nepriklausomybės pripažinimą", Rusija galės nutraukti visas esamas sutartis dėl sienos, informacijos bei Rusijos sutartis su ES dėl Lietuvos. Tuomet rusai bandytų užimti Klaipėdą ir taip prasidėtų karas.

„Tada kam užimti Klaipėdą ar paversti ją Mariupoliu Nr. 2, jei galima užimti visą Lietuvą? Gali būti skelbiama, kad Rusija atims „Suvalkų koridorių" - tai būtų karas, įtraukiant Baltarusiją", - savo įžvalgomis dalinosi G.Mažeikis.

Rusijai sureagavus iracionaliai, pasak jo, greitai gali prasidėti karas tarp Rusijos ir NATO.

„Bus bandoma suaudrinti 5 koloną, sukelti bet kokias riaušes, bus pradėtas informacinis puolimas, kibernetinės atakos, surengti Kaliningrade ir Baltarusijoje kariniai „mokymai", padaryta daugybė provokacijų, Rusija agituos savo piliečius denacifikuoti Lietuvą ir taip nukreipti Rusijos gyventojų dėmesį nuo nesėkmių Ukrainoje. Reikia įpilietinti mūsų tinklinius ryšius su Europa, kad būtų vykdomas spaudimas ES ir NATO šalims padėti ginti Lietuvos Respubliką. Lietuva neturi būti viena, tik sąjungose", - feisbuke savaitės pradžioje rašė profesorius.

Faktai

Ketvirtadienį Seime premjerė Ingrida Šimonytė atsakinėjo į iš anksto užduotus Seimo narių klausimus. Premjerė aiškino, kad derybose dėl ES ketvirtojo sankcijų paketo Rusijai, tiek dėl kitų paketų Lietuva laikėsi suderintų pozicijų pagal ES reikalų koordinavimo taisykles. Politikė tvirtino, kad manantys, jog ribojimai sankcionuotų prekių tranzitui gali būti sugalvoti Lietuvos, turėtų atkreipti dėmesį, kad Lietuva, vertindama šio klausimo subtilumą, visą laiką stengėsi laikytis racionaliai, korektiškai ir teisės raidės.

„Kai čia kai kurie kolegos, sėdintys šioje salėje, taip pat siūlė išardyti bėgius ar dar kažkokius įvairius dalykus daryti, tai tokių pasiūlymų Vyriausybė nei svarstė, nei apie juos galvojo, todėl, kad visi sprendimai turi būti priimti teisiniu būdu. Vyriausybė kreipėsi į Europos Komisiją ir vykdė intensyvias konsultacijas su Europos Komisijos atitinkamais direktoratais, kompetentingais prekybos, muitų ir sankcijų srityse, tam, kad būtų išsiaiškinti šių apribojimų taikymo modalumai, sankcionuotų prekių pervežimui iš Rusijos į Kaliningradą ir atvirkščiai", - aiškino premjerė.

„Tokius paaiškinimus Vyriausybė gavo ir tų paaiškinimų sankcijoms įsigaliojus laikėsi. Kitų paaiškinimų iš Komisijos šiuo metu Vyriausybė neturi", - pridėjo ji.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (486)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s