respublika.lt

Kaip sovietinės aukos tapo 1941-ųjų birželio sukilėliais (41)

2021 birželio 21 15:20:00
Prof. dr. Rimantas Pranas DEKSNYS, sukilėlio Antano Deksnio sūnus

Rokiškio rajono Obelių miestelio kapinėse 2014 m. birželio 22 d. buvo atidengtas 1941 m. birželio sukilėlių ir sovietinių aukų atminimui atstatytas paminklas. Reikia tikėti, kad kapinėse nušvitęs įspūdingas paminklas daugybę metų bylos apie lietuvių meilę Tėvynei ir jų pasiryžimą ginti jos laisvę ir nepriklausomybę ir, jeigu reikia, net paaukoti gyvybę. Tačiau toks paminklas turi būti statomas dorai ir sąžiningai, su tyra siela ir meile, be išskaičiavimų ar egoistinių tikslų. Ar tikrai taip buvo ir yra?

×
nuotr. 1 nuotr.
Prof. dr. Rimantas Pranas Deksnys. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

 

Dar 2013 m. antroje pusėje pradėjau domėtis Obelių paminklo atstatymo procesu. Paminklo atstatymo iniciatoriaus, Valstybinės lietuvių kalbos inspekcijos viršininko pavaduotojo Donato Smalinsko sukurtoje ir jo tvarkomoje svetainėje www.obeliupaminklas.lt ir laikraštyje „Gimtasis Rokiškis" paskelbtoje informacijoje rašoma, kad „čia palaidoti sukilėliai Kazys Petrauskas, Petras Putra, Algis Stankevičius, Juozas Šnioka, Konstantinas Seibutis, Jonas Baltrušaitis ir du nežinomi kariai, o atstatomas paminklas yra autentiškas buvusiam".

Tai yra netiesa, nes atstatytame paminkle yra ir naujų pavardžių. Prabėgus keliolikai metų bus visai neaišku, kas čia yra sukilėlis, kas bolševikų auka. Nors paminklas skirtas ir vieniems, ir kitiems, bet, sutikite, kas buvo sukilėliai, o kas - sovietinių okupantų aukos, - skirtumas yra.

Štai D.Smalinskui, matyt, labai norėjosi, kad paminkle įrašyttas jo senelis Konstantinas Seibutis būtų vadinamas sukilėliu, nors jis toks nebuvo. O tą „įrodyti" jam padėjo Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) darbuotojas Arūnas Bubnys, rašęs, kad iš Obelių sprukusius bolševikus 1941-ųjų birželio 25 d. apšaudė sukilėliai, kurių tris - Kostą Seibutį, Deksnį ir Petrauską - Pakriaunių kaime sulaikė raudonarmiečiai. „Po tardymo Seibutis ir Petrauskas dalinio vado įsakymu buvo sušaudyti, o Deksnys kareivių išsivežtas", - rašė A.Bubnys, rėmęsis sovietinio aktyvisto J.Maračinsko parodymais 1948 m. teismo posėdyje. Reikia priminti, kad sukilėlių būryje kartu su Antanu Deksniu buvo ir sukilėliai Petras Petrauskas ir Vladas Seibutis, bet ne Konstantinas Seibutis (Byla LYA, 58, b. 13290).

Lyginant datas ir įvykių faktus, galima tvirtinti, kad stribas J.Maračinskas meluoja ir gelbsti savo kailį, nes jis gerai žino, kad Kostą Seibutį ir Kazį Jankauską (Petrauską) jis pats nušovė, kai šie pakliuvo sovietiniams milicininkams. Dokumentai ir vietinių žmonių liudijimai leidžia daryti išvadą, kad nei Konstantinas Seibutis, nei Kazimieras Jankauskas nedalyvavo sovietinių aktyvistų apšaudyme Pakriaunių kaime, o Deksnys nebuvo išvežtas kareivių, nes dar ilgai veikė sukilėlių būryje, vėliau slapstėsi, buvo suimtas, nuteistas 25 m. kalėjimo ir išvežtas į Magadaną, kur ir mirė.

2012 m. rugsėjo 12 d. Obelių gimnazijoje surengtoje konferencijoje A.Bubnys paskelbė, kad Petrauskas ir Konstantintas Seibutis yra sukilėliai. Kitą dieną šią informaciją paskelbė laikraštis „Gimtasis Rokiškis". 2013 m. sausio mėn. paminklo atstatymo entuziastas D.Smalinskas svetainėje www.obeliupaminklas.lt dar kartą paskelbė, kad visi, įrašyti paminkle, yra sukilėliai, tarp jų ir Kazys Petrauskas bei Konstantinas Seibutis.

Ir kaip gi čia atsitiko, kad Obelių 1941 m. birželio sukilėlių ir sovietinių aukų paminklas tapo vien tik sukilėlių paminklu? Ir kaip toks tyras ir iškilus istorikas A.Bubnys galėjo šitaip suklysti?

2014 m. birželio 11 d. kalbėjau telefonu ir A.Bubnys maloniai man pasakė, kad Seibučio vardą „Kostas" jam pasakė D.Smalinskas, tačiau vėliau šią informaciją paneigė žodžiais, kad jis nieko man nesakė. Po pusmečio išdrįsau užeiti į jo kabinetą. Prisistatęs pasakiau, kad noriu pakalbėti apie 1941 m. birželio sukilimo ir sovietinių aktyvistų bėgimo iš Lietuvos datas. Bet A.Bubnys apie tai kalbėti nenorėjo. Neseniai aš su A.Bubniu kalbėjau telefonu ir paklausiau, kodėl jis Obelių bendruomenei paskleidė netiesą apie K.Seibutį. A.Bubnys aiškiai užsirūstino ir pagrasino man teismu. Keista, kad toks žmogus galėjo tapti LGGRTC generaliniu direktoriumi.

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (41)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • KROVINIAI: Kauno intermodaliniam terminalui (KIT) prisijungus prie europinės vėžės, Lietuvos krovinių vežėjams atsivėrė  naujos galimybes gabenti krovinius traukiniais iš Europos ir į ją, išvengiant sustojimo pasienyje su Lenkija ir krovinių perkrovimo.
  • SUKČIAI: „Swedbank“ duomenimis, per vieną dieną banko klientų konsultacijų centras gauna iki 400 gyventojų skambučių ir pranešimų apie sukčių bandymus išvilioti asmeninius interneto bankininkystės, mokėjimo kortelių duomenis ir reikalavimus patvirtinti mokėjimus, kurių gyventojai patys neinicijavo.
  • MEDŽIAI: valstybinių miškų urėdijos miškininkai per šią savaitę apžiūrėjo miškus ir įvertino savaitgalį didelio vėjo bei lietaus padarytą žalą – iš viso buvo išversta ir išlaužyta beveik 10 000 kubinių metrų medžių daugiau nei 100 hektarų plote.
  • BIOGRAFIJA: nevyriausybinės asociacijos Mažosios Lietuvos reikalų tarybos ir Lietuvos valstybės istorijos archyvo iniciatyva susibūrė neformali Martyno Mažvydo biografijos tyrimo iniciatyvinė grupė, siekianti aktualizuoti ir suteikti impulsą naujiems M. Mažvydo biografijos tyrimams.
  • VERTINS: Europos vaistų agentūra antradienį pranešė pradėjusi Prancūzijos farmacijos bendrovės „Sanofi“ sukurtos vakcinos nuo COVID-19 peržiūrą, po kurios ji gali būti patvirtinta naudoti Europos Sąjungoje.
  • PAVYKO: Rusija antradienį paskelbė sėkmingai išbandžiusi naują S-500 oro gynybos raketinę sistemą, ji pataikė į dideliu greičiu skriejantį balistinį taikinį - S-500 sistema, kurios maksimalus veikimo nuotolis – 600 km, yra pati pažangiausia raketų gynybos sistema pasaulyje, gebanti atremti atakas į kosmosą.
  • KEIČIASI: kartu su pradinio, pagrindinio bei vidurinio ugdymo pokyčiais prasideda ir priešmokyklinio ugdymo programos atnaujinimas - nacionalinėje švietimo agentūroje darbą pradėjo 14 ekspertų, kurie parengs atnaujintą programą.

  • ATSIVERIA: pirmą kartą po devynių mėnesių pertraukos Eifelio bokštas Paryžiuje penktadienį vėl laukia lankytojų - Prancūzijos sostinės simbolis buvo uždarytas dėl koronaviruso pandemijos.
  • SIAUTĖJA: Rytų Rusijoje plečiasi dideli miškų gaisrai - Sibiro Jakutijos regione trečiadienį ugniagesiai kovojo su liepsnomis daugiau kaip 600 000 hektarų plote, pranešė miškų apsaugos tarnyba.
  • REKORDAS: Pietų Prancūzijoje esantis kino teatras „l’Eden“, kur buvo rodomi pirmieji brolių Lumiere`ų filmai, oficialiai pripažintas seniausiu pasaulyje veikiančiu kino teatru ir įrašytas į Gineso rekordų knygą - jis buvo atidarytas prieš 132 metus.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar stebėsite Tokijo Olimpines žaidynes?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar stebėsite Tokijo vasaros Olimpines žaidynes?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+14 +21 C

+12 +20 C

 

+14 +22 C

+19 +28 C

+22 +29 C

 

+25 +27 C

0-5 m/s

0-4 m/s

 

0-3 m/s

       

Nuorodos