respublika.lt

Kaip atsikratyti įkyriais gerbėjais

(0)
Publikuota: 2021 rugpjūčio 09 20:00:09, Vidmantas MISEVIČIUS
×
nuotr. 1 nuotr.
Jeigu asmuo jaučiasi persekiojamas ar terorizuojamas, jis turėtų kreiptis į teisėsaugą. Tokios situacijos, ypač virtualioje erdvėje, nuolat vyksta įvairiose šalyse. EPA-Eltos asociatyvi nuotr.

Modernios ryšio priemonės ne tik leidžia bendrauti skirtinguose pasaulio kampeliuose esantiems žmonėms, bet ir tampa naujų problemų priežastimi. Viena jų - įkyrūs, žodžio „ne" nesuprantantys gerbėjai. Kartais pakanka juos užblokuoti arba užsiminti, kad bus kreipiamasi į teisėsaugą, ir gerbėjų aistros atšąla. Visgi, norint susigrąžinti ramybę, kartais tenka imtis ir rimtesnių priemonių.


Varginantis dėmesys

 

Į redakciją kreipėsi Regina (vardas pakeistas - aut. past.), kurią įkyriai persekioja vienas vyras. Pasak jaunos moters, jie nėra artimai pažįstami - kažkada atsitiktinai prasilenkė viename iš masinių renginių ir tuo bendravimas baigėsi. Tačiau minėtas asmuo, tikėtina, turintis ir psichologinių problemų, nusprendė, kad mergina privalo su juo draugauti. Nors vyras, redakcijos duomenimis, yra vedęs, jis vis tiek persekioja Reginą, siuntinėja jai žinutes, palieka komentarus socialiniuose tinkluose ir vis ieško būdų susitikti. Žinutės, bent kol kas, nėra agresyvios, tačiau su įvairiais nemaloniais pastebėjimais ir užuominomis. Persekiotojui, merginos teigimu, buvo aiškiai pasakyta, kad toks jo dėmesys nepageidaujamas, tačiau į tai sureaguota nebuvo.

Reikėtų pasikalbėti

Kaip tokiose situacijose elgtis, kaip atsikratyti tokiais įkyriais gerbėjais? Iš pradžių reikėtų pasikalbėti. Julija Samorokovskaja, Vilniaus apskrities VPK Komunikacijos poskyrio vedėja, patikslino, kad minėtu atveju nusikalstamos veikos neįžvelgiama.

„LR Baudžiamajame kodekse atsakomybė numatyta tiems, kas terorizavo žmogų grasindamas susprogdinti, padegti, padaryti kitokią pavojingą gyvybei, sveikatai ar turtui veiką sistemingai baugino žmogų naudodamas psichinę prievartą. Bet tai turi būti sistemingas bauginimas. Pavyzdžiui, jeigu asmuo nuolat rašo, kad sumuš, užmuš, išžagins, važinėja iš paskos, ateina į darbą, laukia prie namų ir t.t., tokie jo veiksmai jau būtų panašūs į tuos, už kuriuos numatyta atsakomybė.

Konkrečiu atveju to nėra, bet mergina gali kreiptis į policiją dėl prevencinio pokalbio ar dėmesio tokiam žmogui parodymo. Ikiteisminis tyrimas pradėtas nebus, bet kartais padeda ir tokios priemonės", - sakė J.Samorokovskaja.

Povilas Revuckas, Vilniaus apskrities VPK Pirmojo policijos komisariato 2-ojo veiklos skyriaus viršininkas, patikslino, kad tokie atvejai jų komisariato aptarnaujamoje teritorijoje pasitaiko kelis kartus per metus.

„Paprastai merginos kreipiasi, kad vaikinai įkyriai „lenda", tačiau baudžiamosios atsakomybės tai neužtraukia. Dažniausiai viskas baigiasi po pokalbio su persekiotoju, - sakė pareigūnas. - Retais atvejais įkyrus „lindimas" pasireiškia grasinimu pakenkti, prašymu būti kartu, nes priešingu atveju persekiotojas nusižudys, sekiojimu automobiliu, rašinėjimu artimiesiems ir draugams, melagingos informacijos skleidimu ir pan. Tokiu atveju sprendžiamas klausimas dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo pagal Baudžiamojo kodekso 145 str. 2 d., kas numato laisvės atėmimą iki ketverių metų."

Komentuoja advokatų kontoros „Misiūnas ir Partneriai" advokatas Mažvydas Misiūnas:

BK 145 str. 2 d. norma numato baudžiamąją atsakomybę už kelių alternatyvių veikų padarymą, įskaitant ir žmogaus terorizavimą. Praktikoje tai gali būti realizuojama įvairiai - grasinant susprogdinti, padegti ar padaryti kitokią pavojingą veiką, taip pat sistemingai bauginant žmogų naudojant psichinę prievartą.

Terorizavimą kvalifikuojantis požymis - sistemingumas. Jis apibūdinamas kaip pavojingas nevienkartinis psichinis poveikis, pasireiškiantis grasinimais, siekiant sukelti žmogui stresą, nerimą, nesaugumo jausmą, priversti bijoti, kad dėl tolesnių grasinančiojo veiksmų ar neveikimo atsiras tam tikros neigiamos pasekmės. Teisiškai tokie veiksmai gali būti vertinami, kai jie nukreipti į konkretų asmenį, siekiant sukelti jam psichologinį diskomfortą. Veiksmai turi būti nenutolę laiko atžvilgiu. Vėlesni veiksmai turi būti ne atsitiktiniai, o susiję su ankstesniais veiksmais.

Atmintina, kad BK 145 str. 2 d. galima taikyti ir tuomet, kai negrasinama nužudyti ar padaryti kitokią pavojingą veiką. Jis bus taikomas, jeigu asmuo, naudojant psichinę prievartą, bus sistemingai bauginamas.

Kiekvienu atveju, jeigu asmuo jaučiasi terorizuojamas, dėl tokių įtarimų reikėtų kreiptis į teisėsaugos institucijas. Galima kreiptis ir į prokuratūrą pateikiant prašymą pradėti ikiteisminį tyrimą dėl galimų kito asmens veikų padarymo.

Tirdama tokius pareiškimus, policija dažniausiai kviečia gerbėjus pateikti savo paaiškinimus ir įvertina grasinimų pavojingumo mastą. Jeigu įtarimai pasitvirtina, pareigūnai gali pritaikyti įvairias įstatyme numatytas poveikio priemones, įskaitant draudimą artintis ar nebendrauti su įbaugintu asmeniu.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s