respublika.lt

Kaip Lietuvoje neregistruotas purškalas nuo „kovido" saugojo...

(82)
Publikuota: 2022 balandžio 15 09:34:34, Olava STRIKULIENĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Tokia BENU vaistinės „BioBlock“ purškalo reklama „Facebook“ matoma ir šiandien

Lietuvos gyventojai, bijodami užsikrėsti „kovidu", noriai pirko nepigų BENU vaistinėse pardavinėtą nosies purškalą, kuris net nebuvo užregistruotas Lietuvos Respublikos vaistų registre. Kodėl taip atsitiko?

 

2021-aisiais, kai dalis mūsų piliečių dar buvo įbauginti COVID-19 pandemijos, pasklido žinia, kad Estijos Tartu universiteto Technologijos instituto mokslininkai sukūrė nosies ir gerklės purškalą, su kuriuo galimai įmanoma sumažinti užsikrėtimo pavojų. Pavyzdžiui, kai „kovidine" infekcija susirgo šeimos narys, kiti šeimos nariai, laiku pripurškę į savo nosis minėto purškalo, galėtų išvengti užsikrėtimo. Purškalas galėjo praversti kontaktuojant su kitais asmenimis uždarose patalpose ir t.t.

O koks ingredientas, esantis purškale, išgąsdina koronavirusą? Anot mokslininkų, virusą, lendantį į nosiaryklę, sustabdo purškalo antikūnai, gauti iš karvių priešpienio.

Yra paklausa - bus ir pasiūla

Bet kur to stebuklo įsigyti? Purškalą masinei prekybai pagamino įmonė „AS Chemi-Pharm". Taline veikianti elektroninė parduotuvė, pristatydama šį stebuklingąjį purškalo flakoną, nurodė, kad „BioBlock" 15 ml kaina - 25,90 Eur. „BioBlock" blokuoja viruso patekimą į ląsteles. Tai nėra vaistas." Paskutinį sakinį įsidėmėkime, nes mūsų ekspertai pripažino, jog „BioBlock" vis dėlto yra vaistinis preparatas. O Lietuvoje galima prekiauti tik tais vaistiniais preparatais, kurie yra Lietuvos Respublikos vaistų registre. „BioBlock" Lietuvoje įregistruotas nebuvo.

Bet kam, išgąsdintam pandemijos, tokios smulkmenos, kažkokie registrai rūpi? Na, kas tuo metu nebūtų pageidavęs tokio purškalo? Bet negi dėl jo važiuosi į Estiją? Tačiau jei yra paklausa, bus ir pasiūla.

Apie Lietuvos gyventojus jau sudominusį purškalą ėmė skelbti ir reklaminiai straipsniai. 2021 m. gegužės 4 d. portalas „delfi" pranešė, kad estai sukūrė purškalą nuo COVID-19 ir jau pardavinėja. Vėliau tas pats portalas pranešė ir apie Lietuvos rinką - „auga nosies purškalo su antikūnais prieš koronavirusą paklausa. Apie šį produktą klausinėjama visose BENU vaistinėse. O BENU vaistinės Lietuvoje vadovė Rasa Montvilė 2021 m. spalio 29 d. informavo, kad beveik pusė (purškalo) kiekio nupirkta BENU Vilniaus vaistinėse, susidomėjimas vis dar auga.

Vaistas ar ne vaistas?

Taigi nepraėjus mėnesiui, kai vyko purškalo prekyba, sukruto Lietuvos Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSSC) Ribinių produktų vertinimo tarpinstitucinė komisija. Ši komisija, vadovaujama NVSSC Vilniaus departamento vadovės Rolandos Lingienės, nusprendė, kad „BioBlock" vis dėl to yra vaistinis preparatas. O vaistiniai preparatai, tiekiami Lietuvos rinkai, turi atitikti Lietuvos Farmacijos įstatymo reikalavimus. Paprasčiau kalbant, vaistas turi būti registruotas Lietuvos vaistų registre. O „BioBlock" jame registruotas nebuvo. Ir dabar nėra.

Prekyba sustabdyta

Komisija nepaneigė, kad „BioBlock" pasižymi savybėmis, dėl kurių tinka naudoti profilaktiškai ir dėl imuninio poveikio gali būti vartojamas ar skiriamas koreguoti, modifikuoti žmogaus fiziologines funkcijas. Komisija tik nesutiko, kad jis būtų pardavinėjamas neįregistruotas Lietuvos vaistų registre. Tad kas beliko BENU vaistininkams? Tik nuo 2021 m. gruodžio 2 d. sustabdyti „BioBlock" prekybą. Nesiafišuojant. Toliau skelbiant, kad BENU vaistinės yra patikimos, saugios ir profesionalios. Tiesa, internete dar liko paminėjimas apie „BioBlock" pirkėjams - nes jūs ypatingi. Bet BENU internete jau skelbia, kad „BioBlock" šiuo metu neturi.

Pirkėjai neinformuoti

Ar kilo skandalas? Jokio! Ar apie Ribinių produktų vertinimo tarpinstitucinės komisijos sprendimą sužinojo visi BENU klientai, kurie purškalą purškėsi? Kažin.

Seimo narė Agnė Širinskienė dar 2021 m. spalio 14 d. pasiteiravo Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT), ar estiškasis purškalas Lietuvoje registruotas. Na, ir kas? Negi valdininkija skuba atsakinėti opoziciniams politikams? VVKT viršininkas Gytis Andrulionis į Seimo narės paklausimą atsakė po... pusmečio. Kai A.Širinskienė kreipėsi pakartotinai, 2022 m. balandžio 5 d. Gal anksčiau neturėjo, ką atsakyti? Mat BENU vaistinė toliau siekė, kad purškalas nebūtų traktuojamas kaip Lietuvoje registruotinas vaistinis preparatas. Vėl kreipėsi į komisiją, o ši šiemet kovo 10 d. vėl nutarė, kad „BioBlock" yra vaistinis preparatas!

„BENU vaistinė buvo taip užsiėmusi tariamo vaisto reklama, nepasivargino informuoti vartotojų, kad jie nusipirko nežinia ką, neįrodyto efektyvumo ir nepatikrinto saugumo, taigi, galinčio kelti riziką žmogaus sveikatai ir gyvybei. Gaila, kad vartotojų apie neteisėtai rinkoje buvusį preparatą nepasistengė informuoti ir VVKT, o tą galėjo padaryti pasinaudodama visuomenės informavimo priemonėmis.

Apgailėtinas verslo ir valstybės institucijų neatsakomybės pavyzdys", - sakė Seimo narė A.Širinskienė.

Retorinis klausimas - kiek įvairių purškalų, miltukų, tablečių, mikstūrų, tinktūrų, piliulių, dar nepatikrintų atitinkamų komisijų ekspertų, teoriškai gali cirkuliuoti šalies vaistinių apyvartose? Ar teoriškai įmanoma pasipinigauti iš žmonių, susirūpinusių savo sveikata, ir niekam vaistų kontrolės tarnyboje neužkliūti? Turbūt įmanoma. O kaip užklius, jei niekas nesiskundžia? O kaip pirkėjas gali skųstis, jei tikros informacijos nežino? Įdomu, kiek Lietuvos piliečių, pirkusių „BioBlock" yra girdėję, kad šis vaistas Lietuvoje buvo neregistruotas?

Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos pirmininkė Vida Augustinienė stebėjosi, kaip galima pardavinėti Lietuvoje neregistruotus vaistus:

„Nesu farmacijos specialistė, čia VVKT turėtų pasakyti, bet aš manau, kad vaistai turi būti registruojami ir žmonės turi būti apsaugoti, jei perka kažkokius preparatus vaistinėse. Turi žinoti, kad perkamas vaistas saugus."

Komentuoja BENU vaistinių tinklo rinkodaros ir komunikacijos vadovė Rita ŠELEKAITĖ-IVAŠKEVIČIENĖ:

Prieš pradedant prekiauti šiuo produktu Lietuvoje, kitos ES valstybės (t.y. Estijos) atsakingos institucijos priėmė oficialų sprendimą, jog nosies purškalas „BioBlock" nėra vaistas, todėl registracijos reikalavimas jam netaikomas. Tuomet, kai Lietuvos vaistinėje buvo galima įsigyti nosies purškalą „BioBlock", jo statuso ir registracijos kaip vaistinio preparato klausimas nebuvo keliamas. Šio produkto prekybą sustabdėme nedelsiant (2021 m. gruodžio 2 d.), gavus VVKT nurodymą, kuris parengtas remiantis Ribinio produktų vertinimo tarpinstitucinės komisijos vertinimus ir pateiktą rekomendaciją „BioBlock" vertinti kaip vaistą.

BENU, įsigydama „BioBlock", pagrįstai rėmėsi Estijos institucijomis, atsižvelgiant į tai, kad ES yra vieningas vaistinių preparatų reglamentavimas.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (82)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s