respublika.lt

Išmanieji skaitikliai lengvins gyvenimą ar tik piniginę?

(0)
Publikuota: 2019 gegužės 10 07:08:59, Lina VYŠNIAUSKIENĖ
×
nuotr. 6 nuotr.
15 min. intervalu galima energijos suvartojimą stabdyti arba didinti ir taip reguliuoti suvartojimą. Jauniaus Pociaus nuotr.

Nuo kitų metų visiems vartotojams bus įrenginėjami išmanieji elektros skaitikliai. 1,6 mln. vartotojų šis projektas kainuos apie 200 mln. eurų, kuriuos jie patys ir privalės apmokėti. Tikinama, kad naujieji skaitikliai ne tik padės sutaupyti, bet ir leis gauti papildomas paslaugas. Tačiau gyventojų nuomonės niekas neklausė, o ir vartojimo kaštai nepateikti.

 

 

Energijos skirstymo operatorius (ESO), kuris ir užsiims šiais skaitikliais, teigia, kad ši naujovė būtų naudinga žmonėms. Esą išmanieji skaitikliai per savo tarnavimo laiką atneštų beveik 90 mln. eurų naudos. Tačiau yra paskaičiuota, kad tuomet tarifas padidėtų 0,4 cento už kilovatvalandę.

Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija, kur projektas šiuo metu derinamas, kartą jau paprašė projektą patikslinti. Operatorius argumentavo, kad žmonės sutaupysią vėliau.

Pernai buvo pradėtas vykdyti pilotinis projektas, kai 3 tūkst. buitinių vartotojų buvo įvesti nauji elektros skaitikliai. „Vakaro žinioms“ atsiųstame rašte teigiama, kad projektas parodė, jog šiuos skaitiklius turintys vartotojai sutaupo apie 6 proc. elektros energijos. Naujosios infrastruktūros įdiegimas dar išplėstų teikiamas paslaugas: „Nereikėtų nurašinėti rodmenų ir jų deklaruoti. Nereikėtų pranešti apie avarijas, elektros dingimus. Viską fiksuotų pati bendrovė. Be to, žmogus realiai matytų, kada elektra paroje pigiausia, nes 15 min. intervalu galima energijos suvartojimą stabdyti arba didinti ir taip reguliuoti suvartojimą“, - teigia operatoriaus atstovai.

Be to, nurodyta, kad šis milžiniškas projektas (neva!) gali net ir nepatuštinti visų mūsų kišenių, nes „elektros kaina didžiąja dalimi kinta nuo pokyčių biržoje. Investicijos į išmaniuosius skaitiklius turės labai minimalią įtaką elektros tarifui, o, skaičiuojant efektyvesnio tinklo valdymo bei vartojimo taupymo naudas, poveikis gali būti net mažinantis tarifą.“ Tik kad jau senokai įrodyta, jog nemokamas sūris būna tik pelėkautuose.

Nors atkakliai įrodinėjama projekto nauda, žmonės beveik neturi realios informacijos. Ekonomistas Raimundas Kuodis viešojoje erdvėje ironizavo, kad toks milžiniškas projektas nėra pakankamai pagrįstas. Esą kone labiausiai akcentuojama, kad žmogus sutaupys laiko, nes jam nereikės kas mėnesį nurašinėti rodmenų - operatorius juos matys savaime.

Į redakciją paskambinusi pensininkė iš Klaipėdos sakė mananti, kad tokiu prievartiniu žmonėms brukamu projektu tik pinigai plaunami. „Man nesunku kas mėnesį užrašyti tuos skaičiukus, bet aš tikrai nenoriu mokėti brangiau, kaip greičiausiai ir bus“, - sakė moteris. Ji prisiminė jau kartą nukentėjusi apskaičiuojant sunaudotą elektros energiją ir bijanti, kad ir dabar žmonėmis būsią tiesiog pasinaudota. „Jau turiu naują apskaitos knygutę. Ji pavadinta „Užrašinė“. Tai, matyt, reiškia, kad ji joks dokumentas, tiesiog gali žaisti - užsirašinėti, bet jokios galios tie užrašai neturės“, - jaudinosi moteris.

O bendrovė tikina, kad nuolat fiksuojant rodmenis, kaip tik lengviau bus įrodyti klaidą, jei tokia pasitaikytų.

Šiaip ar taip, be kainų komisijos „palaiminimo“ nieko daryti negalima.

ESO atstovas žiniasklaidai Tomas Kavaliauskas sakė, kad pasiūlymų konkursui laukė iki balandžio 4 d. „Sutartį su išmaniosios apskaitos infrastruktūros diegėju planuojama pasirašyti 2020 m. I ketvirtį, o masinį skaitiklių diegimą pradėti 2020 m. IV ketvirtį ir baigti 2023 m. pabaigoje“, - sakė bendrovės atstovas.

Seimo Energetikos komisijos pirmininko Virgilijaus PODERIO komentaras:

Visai natūralu, kad toks projektas diegiamas. Visos Europos šalys, išskyrus Čekiją, yra įsidiegusios išmaniuosius skaitiklius. Tačiau labai pasigendame diskusijų viešojoje erdvėje, išsamesnių paaiškinimų, realaus finansinio pagrindimo. Kvietėmės ESO atstovus į komisiją, klausinėjome, domėjomės. Bet mes tik Seimo nariai, aš negaliu padaryti analizės. Tai dabar daro Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija. Po poros - trijų savaičių jie turėtų pateikti savo išvadas. Jei komisija pritars, projektas bus įgyvendintas. Tiesą sakant, manau, kad būtent po išvadų paskelbimo ir prasidės tikroji vieša diskusija, kurios šiuo metu labai pasigendame.

Tokiais atvejais nesuprantu, ką veikia įmonių valdybų nepriklausomi nariai. Juk tai viena jų pareigų - užtikrinti atvirumą ir viešumą.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar jūsų namuose šalta?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kur šiemet atostogausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+1 +5 C

0 +5 C

-2 +6 C

+3 +9 C

+3 +8 C

+7 +10 C

0-4 m/s

0-6 m/s

0-6 m/s