Ilgi teismai drasko negyjančias žaizdasnuotraukos

2011 lapkričio mėn. 08 d. 08:46:57 Perskaitė 1850

Nors nuo sūnaus žūties praėjo daugiau nei metai, klaipėdietė Rima Staponienė iki šiol negali susitaikyti su jo mirtimi, o niekaip nesibaigiantis teismų maratonas šią baisią nelaimę jai vėl ir vėl primena iš naujo. Negana to, kol nesibaigia teismai, draudimas nepadengia net laidotuvių išlaidų. O dėl jų skolose skendinti moteris neturi net galimybės pasikonsultuoti su privačiu psichologu.

Pati motinos meilės nepatyrusi ir vaikų namuose augusi moteris pasakojo savo gyvenimą įprasminusi tik motinystėje.

"Atrodo, tarsi dabar širdį kas išplėšė. Juk kai vaikas suserga, motinos visą naktį nemiega, o aš dabar pabundu naktį ir suprantu, kad jis neserga, jo jau visai nebėra... Tik noriu, kad kuo greičiau viskas pasibaigtų, tačiau panašu, kad teismai dar tęsis ir tęsis, o aš vėl iš naujo priversta būsiu išgyventi savo sūnaus žūtį", - žodžiais sunkiai nusakomą jausmą bando paaiškinti R. Staponienė.

Ekspertizių išvados skirtingos

Pernai liepos 9 d. apie 21 val. 25-erių metų Ričardas Staponas su draugu po darbo nusprendė pasivažinėti sportiniu motociklu "Yamaha FZS 1000". Jo mama pasakojo, kad sūnus buvęs labai geras vairuotojas - ugniagesiu dirbęs jaunuolis puikiai manevruodavo net su didžiule gaisrine mašina.

Kelio Kretinga-Skuodas 5-ame kilometre draugo motociklą vairavęs R. Staponas aplenkė du automobilius ir sugrįžęs į pirmąją eismo juostą atsitrenkė į priešpriešinėje eismo juostoje stovėjusį lengvąjį automobilį "Ford Galaxy", kurio vairuotojas norėjo sukti į šalutinį keliuką.

Avarijos metu žuvo R. Staponas, kartu su juo važiavęs draugas patyrė sunkius sužalojimus, o automobilio vairuotojas ir keleivis sužalojimų išvengė, tik buvo šiek tiek apgadintas jo vairuojamas automobilis.

"Mano sūnus buvo pripratęs gelbėti kitų žmonių gyvybes, nuo 18 metų dirbo gelbėtoju, vėliau gaisrininku. Natūralu, kad jis pamatęs kliūtį kelyje stengėsi išvengti susidūrimo, kad nenukentėtų kiti žmonės, todėl guldė motociklą ir pats palindo po automobiliu. Ikiteisminio tyrimu metu buvo atlikta ekspertizė. Konstatuota, kad avarijos kaltininkas yra "Ford Galaxy" vairuotojas - jaunuolis kilęs iš Šiaulių, nes jis sukdamas į kairę nepraleido priešais pravažiuojančio motociklo. Tačiau prasidėjus teismams viskas pradėjo verstis aukštyn kojom", - pasakojo R. Staponienė.

Anot jos advokato Aivaro Surblio, gynyba pasisamdė privatų ekspertą iš Vilniaus, kuris surašė savo išvadas, jog motociklo vairuotojas galėjo išvengti avarijos, nes esą iš nuotraukų, darytų po eismo įvykio matyti, kad "Ford Galaxy" buvo tik truputį kirtęs skiriamąją eismo juostą.

Automobilį vairavęs jaunuolis tvirtina, kad jis rodė posūkį, bet mašina stovėjo vietoje ir nejudėjo.

Gali užsitęsti

Ieškinyje R. Staponienė prašo iš automobilio vairuotojo priteisti 100 tūkst. litų neturtinės žalos, tačiau ji sakė suvokianti, kad tokių pinigų niekas nepriteis ir esą ne tame esmė.

Advokatas A. Surblys paaiškino, kad tik tuo atveju, jei R. Staponienė laimės bylą ir avarijos kaltininku bus pripažintas automobilį vairavęs jaunuolis, moteris galės gauti draudimo išmoką.

"Pagal įstatymą ji galėtų pretenduoti į neturtinės žalos atlyginimą, siekianti 2,5 tūkstančio eurų, kurį turėtų pasidalinti su žuvusiojo žmona ir kartu važiavusiu draugu. Taip pat draudimas padengtų laidotuvių išlaidas - beveik 12 tūkstančių litų", - paaiškino advokatas.

Tačiau jei teismas nuspręstų, kad automobilį vairavęs jaunuolis dėl avarijos buvo nekaltas, R. Staponienė iš draudimo negautų nieko.

Byla nagrinėjama Kretingos rajono apylinkė teisme, kitas teismo posėdis numatytas lapkričio 15 d. Pasak A. Surblio, šiame teismo posėdyje turėtų dalyvauti abu autotechnines ekspertizes atlikę specialistai. Advokatas svarstė, kad po jų parodymų teismas gali nuspręsti skirti komisijinę ekspertizę, kuri atliekama Vilniuje ir joje turi dalyvauti 3 ekspertai.

"Jei bus paskirta dar viena ekspertizė - vėl viskas vilkinsis. O aš jau daugiau nebegaliu kentėti", - guodėsi R. Staponienė tikėdamasi bent iš kur nors sulaukti nors dalelės žmogiškumo ir turinti vilties, kad šis košmaras vieną dieną baigsis.

Ramybę moteris sakė randanti tik dirbdama su vaikais. Aukle dirbanti moteris labiausiai nelaukia vakaro, kai uždaro šeimos, kurioje prižiūri vaikus, namų duris ir eidama namo vėl lieka viena su savo prisiminimais.

"Tik laukiu, kad kuo greičiau susirgčiau ir numirčiau, nes savavališkai pasitraukti iš gyvenimo negaliu - yra dar du sūnūs, vyras. Jie tokio mano žingsnio nepateisintų, o liga būtų išsigelbėjimas...", - nepaliaudama šluostyti ašarų pradėjo pasakoti 52-iejų R. Staponienė.

Moteris pasakojo, kad gydytoja ją buvo nusiuntusi į valdišką polikliniką pas psichologę, bet daugiau pas ją neisianti, nes kai pasakė, jog nori mirti, psichologė esą tepasakiusi "žudykis".

"Pasikonsultuoti su kitu psichologu neturiu galimybių. Esu girdėjusi, kad profesionalios pagalbos galima sulaukti tik iš privačiai dirbančių medikų, o iki šiol skęstu skolose, nes sūnaus laidotuvėms teko skolintis. Tik noriu, kad kuo greičiau viskas pasibaigtų, tačiau panašu, kad teismai dar tęsis ir tęsis ir aš vėl iš naujo priversta būsiu išgyventi savo sūnaus žūtį", - apgailestauja R. Staponienė.

Pagalbos nėra

Prie Teisingumo ministerijos veikia Nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų fondas, tačiau R. Staponienė negali į jį kreiptis, mat eismo įvykiai pagal įstatymus nepatenka į nusikaltimų sąrašą, suteikiantį kreiptis į šį fondą pagalbos.

"Tiesiog eismo įvykis yra netyčinis nusikaltimas, o į šį fondą gali kreiptis asmenys, patyrę tyčinį nusikaltimą", - lakoniškai paaiškino Teisingumo ministerijos Teisinio atstovavimo skyriaus vyriausiasis specialistas Ramūnas Valatka.

Pasiteiravus, ar bent po eismo įvykio nukentėję asmenys gali tikėtis profesionalios psichologinės pagalbos, R. Valatka, apgailestavo, kad Teisingumo ministerijos reguliavimo sferoje tokių paslaugų nukentėjusiesiems niekas neteikia. Tačiau jis priminė, kad Lietuvoje medicina yra nemokama, tad nustačius, kad žmogui reikia psichologinės pagalbos, jie gali ją gauti valdiškoje medicinos įstaigoje. O jei šių paslaugų kokybė netenkina, tenka ieškoti pinigų ir kreiptis pas privačius medikus.

Parengta pagal dienraštį "Vakarų ekspresas"

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net