respublika.lt

Į Valdovų rūmus atkeliavo pirmoji Europos Konstitucija

(0)
Publikuota: 2021 spalio 25 08:06:42, ELTA
×
nuotr. 2 nuotr.
Parodą apžiūrėjo Lietuvos ir Lenkijos prezidentai Gitanas Nausėda ir Andžejus Duda. Prezidentūros ir Valdovų rūmų nuotr.

Į Valdovų rūmų muziejų iš Lenkijos atvežta, kaip dažnai įvardijama, - pirmoji Europos Konstitucija, kurią prieš 230 metų, 1791 m. gegužės 3 d., priėmė Abiejų Tautų Respublikos Seimas. Istorinė relikvija eksponuojama atidarytoje parodoje „Kad Tėvynė gyvuotų. Lietuva ir Lenkija 1791 m. Konstitucijos epochoje".

 

Abiejų Tautų Respublikos žemių (Lietuvos, Lenkijos, Ukrainos, Baltarusijos ir Latvijos) istorijai brangus dokumentas saugomas Vyriausiajame senųjų aktų archyve Varšuvoje ir tik ypatingomis progomis palieka saugyklas. Valdovų rūmų muziejaus ir parodos partnerių Lenkijoje - Adomo Mickevičiaus instituto ir Varšuvos karališkosios pilies - pastangomis šį dokumentą leista išvežti į Lietuvą.

Konstitucija į Vilnių atvežta specialiu, muziejinėms vertybėms skirtu transportu, kuriame palaikomas mikroklimatas ir kt. Vertingą krovinį iki Valdovų rūmų muziejaus durų per Lenkijos teritoriją lydėjo apsaugos tarnybos ekipažai, Lietuvoje - policija.

Parodoje išvysime ir ginklų, kuriuos didikai, pagerbdami Tėvynę Europoje išgarsinusį dokumentą, puošė užrašu „Vivat Konstetucia", bei Žemaitijos bajorų išlaidų knygą, kurioje užfiksuota, kiek jaučių papjauta iškilmėms Konstitucijai pagerbti.

Ekspozicijos kuratorė prof. dr. Ramunė Šmigelskytė-Stukienė teigia, kad ši ekspozicija - pirmasis bandymas Lietuvoje pristatyti spalvingą ir sudėtingą Konstitucijos epochą, pažinti Abiejų Tautų Respublikos pakilimo ir jos sunaikinimo istoriją. Keli šimtai parodos eksponatų surinkti iš daugiau nei 40-ies valstybinių ir privačių kultūros institucijų - muziejų, bibliotekų, archyvų, bažnyčių, vienuolynų, privačių kolekcijų, esančių Lietuvoje, Lenkijoje, Ukrainoje ir Baltarusijoje.

Parodoje yra dar vienas Lietuvai svarbus dokumentas - Abipusių garantijų įstatymas (arba Tarpusavio įžadas). Pasak Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės valdovų rūmų direktoriaus Vydo Dolinsko, šis įstatymas papildė, patikslino ir netgi tam tikra prasme pakoregavo pačios Gegužės 3 d. Konstitucijos nuostatas. Daugelio istorikų teigimu, valstybiniams Lietuvos ir Lenkijos tarpusavio santykiams Abipusių garantijų įstatymas buvo netgi svarbesnis už pačią Konstituciją.

Parodos atidarymo iškilmėse dalyvavo Lietuvos ir Lenkijos prezidentai Gitanas Nausėda ir Andžejus Duda.

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s