Fiktyvios santuokos: Vyrai pabėga, žmonos lieka srėbti košęnuotraukos (3)

2019 liepos mėn. 20 d. 15:16:44 Perskaitė 1620

Migracijos departamento duomenimis, per metus Lietuvoje fiksuojama apie 20 fiktyvių santuokų, nors dar prieš dešimtmetį tokių būdavo vos kelios. Lietuvės fiktyvioms santuokoms pasiryžta dėl lengvų pinigų, yra ir tokių, kurios pakliūva į meilės spąstus, nuoširdžiai tikėdamos užsieniečių pažadais.

 

Keli tūkstančiai eurų už santuokinį parašą

Migracijos departamento langai matę ir graudžių ašarų. Štai visai neseniai bado streiką buvo paskelbusi 61 metų lietuvė, kai jos santuoka su jaunesniu turku buvo pripažinta fiktyvia. Moteris dėl tokio sprendimo baiminosi, kad vyras ją paliks.

Migracijos departamento vadovės Evelinos Gudzinskaitės teigimu, Lietuva tampa vis patrauklesne šalimi imigrantams. Lietuvai tapus Šengeno nare, atsirado ir galimybė judėti po Šengeno erdvę. Paprastai fiktyvias santuokas sudaro būtent lietuvės moterys su užsieniečiais vyrais, taip yra todėl, kad užsieniečiai vyrai, kitaip nei užsienietės moterys, būna iniciatyvesni siekdami fiktyvios santuokos. Dažniausiai fiktyvias santuokas lietuvės sudaro su vyrais iš Azijos, Šiaurės Afrikos šalių, Pakistano, Afganistano, Maroko, Egipto, Turkijos, Rusijos, Ukrainos.

„Išskirčiau du moterų tipus, kurios fiktyviai tuokiasi - vienos būna apgautos, jos nuoširdžiai tiki, kad jas myli, o kitos tuokiasi už pinigus ar kitokią materialinę naudą, tokių yra didesnė dalis. Yra avantiūristės, kurioms fiktyvi santuoka - geras būdas prasimanyti pinigų. Kitos būna iš tiesų sudėtingoje finansinėje situacijoje.

Fiktyvių santuokų kainos būna įvairios: ir keli tūkstančiai eurų, įmokos kas mėnesį ar vienkartinė įmoka“, - teigė E.Gudzinskaitė.

Ji pasakojo, jog pasitaiko atvejų, kai tikrinami sutuoktiniai dievagojasi, kad jų meilė yra tikra. Tačiau paskui lietuvės moterys ar jų giminaičiai, apsilankę Migracijos departamente, prašo išvaryti tą sutuoktinį, nes „jis blogas ir išvis santuoka buvo tik dėl akių“. Tačiau, pasak pašnekovės, tas atsikratymas sutuoktiniu būna nelengvas, nes kita pusė grasina susidoroti. Pasitaiko atvejų, kai sutuoktinis prisidaro skolų, užstato turtą, o vėliau antstoliai jį paima. Vyras pabėga į kitą šalį, o moteris lieka spręsti „privirtų“ problemų.

Dar daugiau bėdų kyla, kai iš fiktyvios santuokos gimsta vaikai. Būna ir taip. Vaikus užsieniečiai vyrai naudoja kaip šantažo priemonę, kai moteris panori išsiskirti. „Tokiais atvejais įsikiša ir Vaiko teisių institucijos. Įsisuka teismai dėl skyrybų, tenka įrodinėti, kad tėvas vaiku nesirūpina, o vaikas tėra kaip garantija, kad tėvas galės likti Lietuvoje. Čia būna labai liūdni atvejai, šeimos dramos“, - pasakojo Migracijos departamento vadovė.

Pasitaiko ir atvejų, kai užsienio pilietis susituokia su lietuve, gauna pilietybę, o tada iš savo kilmės šalies atsiveža savo tikrąją žmoną ir vaikus. Tada paaiškėja, kad užsienio pilietis visgi buvo pateikęs suklastotus dokumentus, aiškindamas, kad nebuvo vedęs...

Sutuoktiniai tikrinami

Netikras santuokas, kurias asmenys suplanuoja tikslingai, Migracijos departamento pareigūnams atskirti būna nelengva. Tačiau neorganizuotas santuokas atskirti lengva. Būna, kad sutuoktiniai nemoka vienas kito kalbos. „Iš civilinės metrikacijos kolegos pasakojo atvejį, kad atėjo pora, kuri per santuoką pirmą kartą pasimatė. Nė žodžiu nepersimetė, bet santuoką sudarė“, - sakė E.Gudzinskaitė.

Pareigūnai vykdo įvairias priemones, būna, kad pakanka pasikviesti sutuoktinius ir juos apklausti. Ir matosi, kad jie vienas kito nepažįsta. Kitais atvejais žiūrimi dokumentai, duomenų bazės, kur realiai asmenys gyvena, ar jų pateikta informacija atitinka duomenis, matomus bazėse. Taip pat apklausiami sutuoktinių kaimynai, tikrinami sutuoktinių būstai, siekiant išsiaiškinti, ar yra bendra buitis.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net