E.Jankevičius: Rusija galimai naudojo ES duomenis, keldama bylą Lietuvos teisėjams ir prokuroramsnuotraukos (15)

2019 lapkričio mėn. 12 d. 19:17:57 Perskaitė 2235

Teisingumo ministras Elvinas Jankevičius, Europos Parlamento (EP) Piliečių laisvės, teisingumo ir vidaus reikalų komiteto posėdyje kalbėdamas apie Rusijos neleistinus veiksmus prieš Sausio 13-osios bylos teisėjus ir prokurorus, teigė, kad Rusija galimai naudojo ES duomenis, keldama bylą Lietuvos teisėjams ir prokurorams.

 

„Mums yra svarbu Europos vienybė ir labai svarbus viešumas. Džiaugiuosi, jog mes visi čia suprantame, kad Lietuvos prokurorai ir teisėjai yra visos ES prokurorai ir teisėjai, todėl privalome juos ginti. (...) Buvo klausimas dėl duomenų naudojimo... Taip, nesiplėsdamas galiu trumpai pasakyti, kad mes turime informacijos, kad galimai Rusija iš tiesų naudojo ES duomenis šiuo klausimu“, – pabrėžė E. Jankevičius.

Teisingumo ministras pabrėžė, kad labai svarbu, jog Lietuvos teisėjų saugumas būtų užtikrintas. Pasak ministro, reikia užtikrinti teisės viršenybės, teisėjų nepriklausomumo ir nešališkumo principų laikymąsi ES, kad teisėjai ir prokurorai būtų apsaugoti nuo bet kokio kišimosi ir išorės poveikio.

EP Piliečių laisvės, teisingumo ir vidaus reikalų komiteto posėdyje taip pat dalyvavo generalinis prokuroras Evaldas Pašilis bei Teisėjų tarybos narys Nerijus Meilutis.

Praėjusiais metais Rusijos Federacijos tyrimų komitetas iškėlė baudžiamąją bylą prieš Lietuvos prokurorus, kurie dalyvavo Sausio 13-osios bylos tyrime, o šiemet – ir prieš teisėjus, nagrinėjusius šią bylą.

Prašo EP pasmerkti Rusiją: įspėja, kad Maskva taikiniu gali pasirinkti ir kitas ES valstybes

Teisingumo ministras prašo Europos Parlamento (EP) pasmerkti Rusijos veiksmus prieš Lietuvos prokurorus bei teisėjus, kurie dalyvavo Sausio 13-osios bylos tyrime.

Pasak jo, tai, kad Rusija iškėlė jiems baudžiamąją bylą kelią pavojų visai tarptautinei bendruomenei. Antradienį Briuselyje EP Piliečių laisvės, teisingumo ir vidaus reikalų komiteto (LIBE) posėdyje dalyvavęs E. Jankevičius teigė, jog nėra garantijų, kad jau rytoj Rusija nesiimtų analogiškų bylų prieš kitų ES valstybių prokurorus ar teisėjus, tiriančius, pavyzdžiui, numušto keleivinio lėktuvo Ukrainoje ar apnuodytų Skripalių bylą.

Teisingumo ministras, kreipdamasis į EP komiteto narius teigė, kad labai svarbu įvertinti istorinį kontekstą.

„Svarbu įvykius vertinti istoriniame kontekste. Po to, kai buvo sudarytas nelegalus Molotovo–Ribentropo paktas ir pasirašyti jo slaptieji protokolai, 1939 m. Sovietų sąjunga okupavo nepriklausimas Lietuvos, Latvijos ir Estijos respublikas. Po to, kai buvo priimta Lietuvos nepriklausomybės deklaracija 1990 m. kovo 11 -ąją dieną, TSRS vykdė išpuolį prieš mus – 1991m. sausio 13-ąją Sovietų sąjunga įvykdė karines operacijas“, - kalbėjo ministras, primindamas, kad per sovietų agresiją žuvo 14 žmonių ir tūkstančiai buvo sužeisti.

Teisingumo ministras taip pat akcentavo, kad Lietuvos teismas priėmė sprendimą nuteisti agresiją vykdžiusius Sovietų sąjungos karininkus, kurie šiuo metu yra Rusijos, Baltarusijos ir Ukrainos piliečiai. 

„Jie buvo apkaltinti karo nusikaltimais ir nusikaltimais prieš žmoniją ir išpuoliu prieš Lietuvos valstybę. Teisingumas laimėjo. Tačiau praėjusiais metais Rusijos federacijos tyrimų komitetas užvedė baudžiamąją bylą Lietuvos Respublikos prokurorams, kurie tyrė tą bylą, o šių metų balandžio mėnesį buvo iškelta baudžiamoji byla mūsų teisėjams, kurie vykdė bylos tyrimą“, - kalbėjo E. Jankevičius.

„Tai yra beprecedentis išpuolis prieš teismų nešališkumą ir nepriklausomybę. Mes manome, kad tokie Rusijos veiksmai yra nesuderinami su teisės viršenybę ir yra apgailėtini – tai yra bandymas iškelti bylą teisėjams ir prokurorams, kurie dirba nepriklausomoje valstybėje“, - sakė ministras, pabrėždamas, kad tokie Kremliaus veiksmai yra kartu ir išpuolis prieš visą Europos Sąjungą.

E. Jankevičiaus teigimu, dėl to nė viena ES šalis negali jaustis saugi.

„Jeigu trečioji šalis imasi veiksmų prieš Lietuvos prokurorus negali būti jokių garantijų, kad rytoj  tie patys veiksmai ir tokios pačios bylos nebus iškeltos kitų ES valstybių prokurorams“, - sakė jis, primindamas ankstesnius Rusijos išpuolius prieš kitas ES valstybes - Skripalių šeimos apnuodijimą Didžiojoje Britanijoje ar Ukrainoje numuštą keleivinį lėktuvą.

„Aš esu įsitikinęs, kad Europos Parlamentas pasinaudos savo galiomis, kad pademonstruotų protestą prieš veiksmus, kurių imamasi prieš Lietuvos teisėjus ir prokurorus. Tai turi būti pasmerkta ir Rusijos federacija turi būti paraginta kovoti su nebaudžiamumu ir siekti tiesos Sausio 13-osios byloje, nesukeliant grėsmės ES teisėjams“, - kalbėjo jis, dar kartą paragindamas priimti rezoliuciją dėl pavojingo Rusijos elgesio.

„Gerbiami komiteto nariai, mes tikimės aiškios pozicijos šiuo klausimu ir tikimės, kad bus parengta rezoliucija šiuo klausimu“, - apibendrino E. Jankevičius.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net