Druskininkai toliau gyvena nežiniojenuotraukos (34)

2021 vasario 22 08:05:00 Perskaitė 2598

Jau du mėnesiai suėjo, kai Druskininkuose veikianti sanatorija „Belorus", kurioje gydomi neįgalūs vaikai iš Baltarusijos, nebegali prieiti prie savo sąskaitų „Swedbank" banke. Beveik 400 darbuotojų liko be atlyginimų, be prošvaisčių išsaugoti darbą ir be ateities vizijų. Penktadienį sanatorijos darbo taryba išplatino viešą pareiškimą, kuriuo atkreipia dėmesį, kad banko pritaikytos sankcijos įstaigai prasilenkia su įstatymais. Pasak įstaigą konsultuojančių teisininkų, Europos Sąjungos reglamentas numato, kad net taikant sankcijas turi būti leidžiama atsiskaityti su darbuotojais ir vykdyti būtiniausius mokėjimus.


Tušti žodžiai arba tyla

Tačiau sąskaitas įšaldęs „Swedbank" laikosi savo. Sanatorija „Belorus" kelis kartus banko prašė nuimti areštą nuo sąskaitų ir leisti sumokėti darbuotojams atlyginimus ir mokesčius už sausio mėnesį. Bet atsakymo nesulaukė. Sausio 5 d., taip pat po prašymų, bankas leido „Belorus" atsiskaityti su darbuotojais. Nedaugelis dar dirbusių „Belorus" darbuotojų gruodį gavo atlyginimus, o didžioji dauguma jų išmokas už prastovas, kurios nėra didelės. Dalį pinigų, sumokėtų darbuotojams už prastovas gruodžio mėnesį, valstybė turėjo sugrąžinti į įstaigos sąskaitą. Kaip teigia „Belorus" atstovai, jų iki šiol nesugrąžinta.

„Įsivaizduokite, kaip dabar gyvena 400 žmonių, tikriau, 400 šeimų, antrą mėnesį negaunančių jokių pajamų. Juk reikia mokėti mokesčius, maitinti vaikus. Nė vienas mūsų darbuotojas nenori tapti darbo biržos (Užimtumo centro) klientu ir prašyti pašalpų", - nerimauja dėl darbuotojų sanatorijos „Belorus" darbo tarybos pirmininkas Vladislavas Šaruckis.

Nesulaukusi logiško paaiškinimo, kuo vadovaudamasis „Swedbank" užšaldė jos sąskaitas, VšĮ „Belorus" sausio mėnesį kreipėsi į teismą. Kada byla bus nagrinėjama, sanatorijos administracija dar neturi atsakymo. Viltį, kad byla neįkrito į stalčius, teikia pirmadienį įstaigą pasiekęs teismo prašymas pateikti keletą dokumentų.

Kol susidariusi situacija bus išspręsta teisiniu keliu, sanatorijos „Belorus" darbo taryba planuoja surengti trečią piketo akciją Vilniuje prie Seimo, prezidentūros ir „Swedbank". Dvi piketo akcijos vyko Druskininkuose, nes piketuotojai dėl eismo ribojimų per karantiną į sostinę išvažiuoti negalėjo.

„Per du mėnesius nė viena institucija, nei „Swedbank", nei Užsienio reikalų ministerija, Seimas, Vyriausybė mums nenurodė, kur, kokiame dokumente, kokioje vietoje į ES sankcijų sąrašą įtraukta sanatorija „Belorus". Nes jos tuose sąrašuose paprasčiausiai nėra. Esame sąžininga, ne pelno siekianti gydymo bei reabilitacijos įstaiga. Noriu pabrėžti, kad šioje situacijoje labiausiai nukenčia ne kas kitas, o paprasti Lietuvos ir ypač Baltarusijos žmonės, šeimos, auginančios itin sunkią negalią turinčius vaikus, kurie gydymo Druskininkuose laukia metus ir daugiau. Todėl sieksime dar kartą atkreipti dėmesį į šią situaciją ir kviesti ją spręsti", - pabrėžė „Belorus" darbo tarybos vadovas
V. Šaruckis.

Sankcionuojamos sanatorijos darbuotojų atstovai pagalbos kreipėsi ir į Europos Parlamentą išrinktus Lietuvos atstovus. Nei vienas iš 11-os neatsiliepė.

Prezidento atsakymas nuvylė

Sausio pradžioje sanatorijos „Belorus" atstovai išsiuntė pagalbos prašymą su 371 darbuotojo parašais prezidentui Gitanui Nausėdai. Žmonės prezidento prašė prisiminti savo pažadus apie gerovės valstybę ir padėti išspręsti Druskininkuose susiklosčiusią situaciją ne bedarbio pašalpomis, darbuotojų varymu į gatvę, o sąžiningu ir atsakingu įsigilinimu į ES teisės aktus. Šią savaitę prezidentūros atsakymas pagaliau „Belorus" darbo tarybą pasiekė, bet darbuotojų jis nepaguodė.

„Prezidentūra atsakė, kad nori padėti, bet nepadeda. Pagaliau visas atsakymas tarsi kokio roboto", - apgailestavo darbo tarybos atstovas V.Šaruckis.

„Šalies vadovo manymu, Vyriausybė kartu su valstybės ir savivaldybės institucijomis bei įstaigomis turi sutelkti visas pastangas, ieškodama aiškios ir konkrečios šių darbuotojų tolesnio užimtumo strategijos bei papildomų šių žmonių užimtumo rėmimo darbo rinkoje priemonių", - cituoja prezidentūros poziciją prezidento vyriausiasis patarėjas Simonas Krėpšta.

Kaip darbuotojai reagavo į tokį prezidentūros dėmesį? Ar bent vienas nusiteikęs pasiimti dviejų mėnesių atlyginimų dydžio išeitines ir išeiti ieškoti naujo darbo, kurio Druskininkuose net neras? Pasak sanatorijos darbuotojų atstovo V.Šaruckio, niekas niekur nesiruošia išeiti. Išmokos darbuotojų neguodžia, nes jos bus labai menkos. Kalbama apie dviejų mėnesių dydžio išeitines, bet atvirai nesakoma, kad išeitinę sudarys tik 70 proc. nuo dviejų mėnesių atlyginimo. Kompensacija greičiausiai bus skaičiuojama nuo paskutinių mėnesių, už kuriuos buvo mokamos skurdžios kompensacijos už prastovas. Su tokiomis katino ašaromis ilgai neišgyvensi.

 

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, l , l , l info@respublika.net